26 квітня 2018 року відмічається 32 роки з дня, коли вибухнув 4 реактор енергоблоку Чорнобильської АЕС. Глузд вирішив зібрати основні факти про катастрофу та Зону відчуження.
- Вибух відбувся в ніч на 26 квітня 1986 року. Реактор був повністю зруйнований і в довкілля було викинуто велику кількість радіоактивних речовин. Відбувся радіоактивний, викид потужністю в 300 Хіросім.
- Величезна кількість радіоактивних речовин потрапила в атмосферу. Радіоактивна хмара простягнулася через усю Європу.
- Спершу керівництво УРСР та СРСР намагалося приховати масштаби трагедії, але після повідомлень з Швеції, де на АЕС Форсмарк були знайдені радіоактивні частинки, принесені з східної частини СРСР, та оцінки масштабів зараження, розпочалася евакуація мешканців Київської області із забруднених районів.
- Радіоактивного ураження зазнали близько 600 000 осіб, насамперед ліквідатори катастрофи.
-
Ліквідатори наслідків катастрофи - Навколо ЧАЕС створена 30-кілометрова зона відчуження. Джерело
- Нині в Україні райони, які юридично мають статус постраждалих та забруднених, займають територію близько 50 тисяч кв. кілометрів – це приблизно як територія Боснії та Герцеговини.
- Чорнобиль зараз – це вахтове місто, де мешкають люди, які працюють у Зоні. Загалом їх налічується близько трьох тисяч. Цікаво, що там мешкають і звичайні люди, переважна більшість яких займає території на віддалених ділянках Чорнобиля. Прип’ять – навпаки, повністю покинуте місто.
- Центральна частина Чорнобиля зараз заселена людьми, які працюють у Зоні. Також там розташовані всі основні підприємства: адміністрація зони відчуження, підприємства, які займаються обслуговуванням інфраструктури міста й Зони, пожежна охорона, батальйон УМВС, батальйон СБУ тощо.
- На відміну від 1986 року, рівень радіоактивності у Прип’яті суттєво зменшився. Проте, й досі існує достатньо забруднених територій.Джерело
- Саркофаг, побудований над четвертим енергоблоком, поступово руйнується. Небезпека, в разі його обвалення, в основному полягає в тому, що багато радіоактивних речовин знаходиться усередині. За офіційними даними, ця цифра досягає 95 % від тієї кількості, яка була на момент аварії. Якщо ця оцінка вірна, то руйнування укриття може привести до дуже великих викидів. Джерело
- Щодо повноцінного відновлення життя на уражених територіях екологи дають невтішні прогнози. Навряд в Зоні людство зможе колись жити безпечно. Через радіоактивні елементи територія буде залишатися небезпечною ще тисячі років.
- Щорічно Кабмін виділяє на утримання Чорнобильської АЕС понад 700 млн гривень, більша частина яких йде на підтримку в безпечному стані трьох уцілілих після вибуху енергоблоків і контроль радіаційного стану. Джерело