ГЛУЗД

BookForum  —  головний культурний фестиваль країни

27 Львівський міжнародний BookForum відбудеться 16-20 вересня за підтримки Українського культурного фонду та Львівської міської ради в партнерстві з Fedoriv Group. Усі події є безкоштовними. Цьогоріч через карантин їх транслюватимуть онлайн на сайті.

Декілька років поспіль команда та програмна рада фестивалю обирає фокусну тему, щоб звернути увагу на актуальні, проблемні теми суспільства. 27 BookForum матиме тему: «Перепис населення: знати, хто ми є». Кураторкою стане українська літературознавиця кандидатка філологічних наук Ганна Улюра

Програма складається з 31 тематичного кластера і спецпроєкту. Упродовж п’яти днів відбудеться 137 онлайн-подій, до яких приєдналося 300 учасників. 

Серед почесних гостей — американська письменниця та музикантка Патті Сміт

Спеціальні гості — мексиканська письменниця Фернанда Мельчор, австралійська письменниця Гізер Морріс, британський письменник Пітер Померанцев.

Однією з головних подій цьогорічного BookForum стане вже традиційна  “Ніч музики та поезії non-stop” за участю Ragapop, Kurs Valiut, Стасік, ofliyan, the Underpinning. Тому 19 вересня в онлайн-трансляції кожен зможе почути улюблену поезію в супроводі відомих українських гуртів. 

Цьогоріч головний культурний фестиваль країни ставитиме (не)прості питання, що стосуються кожного й кожної з нас. Пропонуємо підбірку із семи (не)випадкових книжок, які можна читати до фестивалю, щоб бути в темі. 

Вузький коридор

У видавництві «Наш формат» вийшла друком книжка «Вузький коридор. Держави, суспільства і доля свободи». Автори світового бестселера «Чому нації занепадають» цього разу дають відповідь на питання, чим є свобода й чому одним суспільствам вдається її досягнути, а іншим — ні. Професор кафедри економіки Гарвардського університету Дарон Аджемоґлу та політолог Джеймс Робінсон описують історичні події від згадок на глиняних табличках і до сучасності та показують на прикладах, як різні суспільства проходять крізь вузький коридор з різними наслідками для себе. Як стримувати державу, що має величезний бюрократичний апарат і потужне військо? Як підтримувати в суспільстві співпрацю й захистити його від маніпуляцій поділами та відмінностями? Це книжка для всіх, хто хоче усвідомити, що таке свобода в контексті держави і які вона має наслідки.

Передбачувана ірраціональність

Під такою назвою завдяки Видавництву Старого Лева 2018-го побачила світ книжка поведінкового економіста Дена Аріелі. Він спростовує уявлення про те, що ми поводимось лише раціонально. Професор досліджує буденні ситуації та показує, як очікування, емоції, соціальні норми й інші невидимі і, здавалося б, нелогічні сили впливають на нашу здатність тверезо мислити. У «Передбачуваній ірраціональності» автор ділиться результатами поведінкових експериментів та пропонує цікаві висновки, які можна застосувати в професійному й особистому житті. 

21 урок для 21 століття

Ще одна книжка, яку чимало людей мало змогу придбати торік на Львівському книжковому ярмарку. Якщо ви серед них, шукайте на полиці — час нарешті прочитати :). Автор перекладених 50 мовами світу міжнародних бестселерів «Sapiens: Коротка історія людства» та «Homo Deus: Коротка історія завтрашнього дня» Ювал Ной Харарі в новій книжці досліджує актуальні виклики сучасності: від розвитку технологій, націоналізму, імміграції до тероризму і фейкових новин. Видатний історик запрошує до дискусії про майбутнє людства. Книжка «21 урок для 21 століття» провокує та мотивує осмислити бурхливі події сьогодення. Сподобається всім, хто цікавиться проблемами цивілізації.

Так, але 

Осмислювати, хто ми є, допомагає жанр есею. Асоціативний ряд, у якому виникає слово «есей», вочевидь, приводить до Тараса Прохаська. Збірка його нарисів «Так, але…», що вийшла друком у видавництві «Meridian Czernowitz», торік здобула премію «Книга року ВВС» в номінації «Есеїстика». Це 34 тексти, як говорить в анотації письменник Сашко Бойченко, про одне й те саме: «Про майбутнє, яке було давно, і про все, що вже є, але не знати, як довго ще буде. Зокрема, про такі прості речі, як балькони й фіранки, світло й каміння, гойдалки й туалети, проходи містом і знімання фільму в Карпатах, формулу щастя і фактор впливу, бабінтон і зельбсферштендліх тощо. А також про те, що спати треба уважно, снідати — по-своєму, а дивитися — зміщуючи візир». 

Наші інші

Історії українського різноманіття зібрала під однією обкладинкою журналістка й письменниця Олеся Яремчук. Україна є домом для десятків різних народів, і кожен додає їй барв та повноти. Авторка об’їздила багато поселень, від гамірних міст на Донбасі й Буковині до тихих сіл Бессарабії та Закарпаття, щоб задокументувати, як наші національні меншини живуть нині та яку пам’ять бережуть про своє минуле. У книжці репортерки Олесі Яремчук «Наші інші», видавництва репортажної та документальної літератури «Човен», — чотирнадцять щемких і пізнавальних історій людей та народів, які творять українську спільноту. 

Персеполіс

Що краще ми пізнаємо людей довкола, приймаємо їхню інакшість та самих себе, то легше позбуваємося неусвідомлених упереджень і нав’язаних стереотипів. У цьому допомагають, зокрема, такі книжки, як графічний роман Маржан Сатрапі «Персеполіс». Це чорно-білий автобіографічний мальопис про юність авторки в Ірані під час Ісламської революції. Цією книжкою Маржан прагне змінити загальносвітове ставлення до Ірану як країни фундаменталізму, фанатизму та тероризму. Очима головної героїні показано складні політичні процеси країни та ті жертви, на які через них мусили йти люди. Роман описує різницю між приватним домашнім і соціальним життям в Ірані. Українською книжка вийшла у «Видавництві». 

Ніч на Венері

Кураторка фокус-теми 27 BookForum Ганна Улюра допомагає українським читачам та читачкам дізнатися про ще і вже не відомих людей, які творять літературу. Її книжка «Ніч на Венері: 113 письменниць, які сяють у темряві» — це есеї про авторок з 33 країн. Ганна Улюра не обмежувалася епохою чи географією. Саме тому ця вибірка зацікавить будь-кого, адже точно вдасться відкрити для себе нові імена. 

Серед 113 есеїв є про давньогрецьких поетес Сапфо й Ерінну, і про японську письменницю Сей-Сьонаґо, і про відому Агату Крісті. Кожна з них зробила в літературі щось першою або зробила щось краще за інших.

У кожної непересічна біографія. Їхні історії — про відмову від чогось: кожній щось було конче важливим на старті й поступово втрачало значущість у процесі письма. Це утопія жіночої солідарності та продовження традиції. 

А щоб у твоєму житті було більше Глузду —підписуйся на наш телеграм-канал.

Наші партнери