ГЛУЗД

Щороку понад 100 тисяч українців, третині з яких менше ніж 65 років, стають жертвами інсульту. Рекомендації, як вчасно розпізнати симптоми інсульту, підготували в МОЗ у межах ініціативи “Здоровіші разом”. 

Інсульт — це гострий стан, під час якого ураження зазнають кровоносні судини головного мозку. Інсульт виникає, коли судину, по якій кров переносить кисень і поживні речовини, блокує тромбом або ж вона розривається. Частина мозку не може отримати з кров’ю постачання  кисню та поживних речовин і як наслідок вмирають його клітини. Інсульт може призвести до інвалідності, у деяких випадках — смерті. 

Ознаки інсульту

Інсульту можуть супроводжувати симптоми, що виникають раптово. Запам’ятати їх можна за абревіатурою МОЗОК-Час.

  • М (Мовлення) — попроси людину повторити за тобою просте речення та виконати просту команду. Якщо в неї інсульт, вимова буде нерозбірливою, плутаною або людина не буде розуміти команду, яку її попросили виконати.
  • О (Обличчя) — коли одна сторона обличчя зазнає візуальних змін. Попроси людину посміхнутися. Якщо інсульт, то вона не зможе цього зробити або посмішка буде несиметричною.
  • З (Запаморочення) — поява скарги на раптове головокружіння, хиткість ходи, втрату рівноваги, координації рухів руки або ноги. 
  • О (Очі) — у людини раптово порушився зір одним оком або двома, наприклад, зʼявилося двоїння.
  • К (Кінцівки) — слабкість або оніміння, неможливість підняти й утримувати обидві руки або ноги одночасно, кінцівки з одного боку стають слабкішими.

Час  — якщо помітили один із цих симптомів, терміново викликай “швидку”. 

Також інсульт може проявлятися сильним головним болем без причини, сонливістю, блювотою, нудотою. Такі ознаки можуть тривати лише кілька хвилин, потім зникати. Подібні короткотривалі сигнали відомі як транзиторні ішемічні атаки. Більшість людей ігнорує їх, адже вони швидко минають. Проте це сигналізує про загрозливий стан, який треба негайно діагностувати та лікувати. 

Якщо людина з ознаками інсульту, отримує допомогу лікарів упродовж перших 4,5 години, то має більше шансів повернутися до повноцінного життя й уникнути тяжких та незворотних наслідків. 

Фото: МОЗ

А щоб у твоєму житті було більше Глузду — підписуйся на нас у:

телеграмі

вайбері

вацапі

фейсбуці

інстаграмі

твіттері

Наші партнери