ГЛУЗД

… Буває, приїздиш до міста і виникає запитання: нащо там той театр? І зал повний, і будівля красива – а воно пусте. Це як нові храми будують і їх треба намолити. Так от, коломийський театр – це намолене місце. І це тішить!

українська акторка театру та кіно Ада Роговцева)

Незабаром у Коломиї відбудеться відкриття Всеукраїнський театральний фестиваль “Коломийські представлення”, який започаткували ще у 2008 році і цього року є ювійлейним.  Цьогоріч фестиваль відкриє ще й театральний сезон.

Ідея започаткування фестивалю належить керівникові театру, народному артистові України Дмитрові Чибораку, йдеться на офіційному сайті театру. Одержимий ідеєю, він мріяв на фестивальній сцені Коломийського театру збирати найяскравіші глибоко автентичні театри не тільки різних регіонів України, але й іноземні колективи. Після багаторічних пошуків ймовірних варіантів формату фестивалю було знайдено формат сценічних першопрочитань. Автором художньо-мистецької концепції фестивалю став член-кореспондент Національної академії мистецтв України Ростислав Коломієць. 

Перший Всеукраїнський театральний фестиваль сценічних першопрочитань тривав 5 днів з 20 до 24 грудня на сцені найдавнішого українського театру Галичини – Коломийського академічного обласного українського драматичного театру ім. І. Озаркевича. На фестиваль було запрошено кращі творчі колективи провідних театрів України з постановками, які здійснені вперше на українській сцені. Фестиваль зразу набув популярність неповторного сценічного форуму, як серед глядачів, так і в середовищі театрознавців і театральних критиків; і всім стало зрозуміло, що він повинен мати своє продовження і перерости в новітню Коломийську театральну традицію, що, зрештою, і сталося. Але тільки фахівці можуть достеменно зрозуміти, як непросто в провінційному невеликому місті творити зовсім не провінційний за форматом і змістом мистецький форум. Тому, для ретельного аналізу започаткованого фестивалю, допрацювання художньо-мистецької концепції, вивчення фестивальної палітри українських театрів з метою уникнення повторів і накладок знадобилося аж два роки. Але вже другий фестиваль, який відбувся в 2010 році, не залишив жодних шансів для зволікання і відступу, і організатори зрозуміли, що “Коломийські представлення” приречені бути щорічними! 

Суха статистика засвідчує, що за цей час в Коломиї відбулось девять фестивалів. На фестивальній сцені представляли своє сценічне мистецтво 39 театрів не тільки з України, але й іноземні – з Польщі, Росії, Індії.

Глядачі мали можливість побачити 109 різноманітних, різножанрових, різновікових вистав. ( з них – 67 для дорослого глядача, 24 для дітей і 18 для юнацтва і студентської молоді). У форматі фестивалю проведено 2 акції “Творчість молодих”, програма яких була сформована з кращих студентських робіт театральних шкіл України.

Коломийські представлення” весь час шукали і до сьогодні перебувають в пошуку найоптимальнішого варіанту аналізу і оцінювання всього, що відбувається на фестивальній сцені. Цей пошук, наразі, дозволив відмовитись від усталеної моделі традиційних журі і визначення номінацій. На сьогодні фестиваль послуговується аналітикою поважної Експертної ради, яка все більше перетворюється в постійно діючий орган (в часі підготовки – дорадчий, в часі проведення – аналітичний). Це означає, що експерти працюють і на формування програми фестивалю, допомагаючи відібрати найбільш вартісні постановки, і потім роблять глибоку професійну аналітику того, що було представлено на фестивалі.) Нам імпонує, що це наше новаторство вже запозичили інші популярні фестивалі.

Цього року відбудеться Десятий ювілейний фестиваль “Коломийські представлення”. Квитки на всі постановки можна придбати у касі Коломийського драмтеатру ім. І. Озаркевича.

Наші партнери