ГЛУЗД

Вчора, 26 листопада Верховна Рада на позачерговому засіданні підтримала запровадження воєнного стану в Україні на 30 днів. За проголосувало 276 депутатів, проти – 30. 

Воєнний стан оголосили у десятьох областях України: Вінницькій, Луганській, Миколаївській, Одеській, Сумській, Харківській, Чернігівській, Донецькій, Запорізькій, Херсонській, про це повідомляє видання the Village.

Президент пообіцяв застосовувати пункти указу про воєнний стан про обмеження конституційних прав та свобод ЛИШЕ У ВИПАДКУ НАЗЕМНОЇ ЗБРОЙНОЇ ОПЕРАЦІЇ РОСІЙСЬКИХ ВІЙСЬК: «Якщо не вдасться уникнути цього сценарію, не буде обмеження прав, не буде обмеження свобод».

Редакція the Village винесла основні тези.

Що треба знати про воєнний стан:

1. Воєнний стан запроваджується з 14:00 у понеділок, 26 листопада, і триватиме 30 днів – до 26 грудня (на засіданні РНБО попередньо пропонували запровадити воєнний стан на 60 днів – ред.). Тобто воєнний стан завершиться до старту передвиборчої кампанії.

2. Воєнний стан не означає оголошення війни чи початок наступальних дій. Українські збройні сили проводитимуть лише оборонні дії.

3. Рішення не означає загальної мобілізації. Але буде проведено роботу з військовослужбовцями резерву першої черги. Генеральний штаб ЗСУ буде проводити заходи часткової мобілізації, а також навчальні збори з резервістами оперативного резерву.

4. За законом України, в умовах воєнного стану забороняються проведення виборів президента України та Верховної Ради.

У зверненні президент пообіцяв зробити все можливе, аби чергові президентські вибори відбулися за планом – 31 березня 2019 року.

Cтарт виборчої кампанії запланований на 31 грудня 2018 року – тобто через 3 дні після завершення воєнного стану. При введенні воєнного стану на 30 днів президентські вибори не відтерміновуються.

5.  Можуть обмежуватися такі конституційні права та свободи: право на недоторканність житла, таємницю листування, телефонних розмов, невтручання в особисте та сімейне життя, свободу слова та думки, на ведення підприємницької діяльності, розпоряджатися своєю власністю, професійну правничу допомогу.

6. На період воєнного стану забороняється проведення страйків, масових зібрань та акцій.

7. Органи місцевої влади створять ради оборони та повинні будуть сприяти військовому командуванню у забезпеченні воєнного стану.

Пункт 12 указу президента про запровадження воєнного стану не публікують – він таємний.

У неділю, 25 листопада, на виході з Керченської протоки російські силовики відкрили вогонь по корабельній групі Військово-морських сил ЗСУ.

У ВМС повідомили про три захоплені українські судна з 23 моряками. Внаслідок атаки російських силовиків постраждали 6 українських моряків – троє отримали поранення, ще троє травмувались, повідомив на засіданні парламенту Віктор Муженко, начальник Генерального штабу Збройних сил України. За його словами, поранені перебувають у лікарні імені Пирогова міста Керч (інформація від Червоного хреста), точне місце перебування решти українських моряків – невідоме.

Після атаки у Чорному морі Збройні сили України приведені у повну бойову готовність.

Наші партнери