ГЛУЗД

Ще минулого року, у серпні, депутат Верховної ради України від проросійської партії «Опозиційна платформа — За життя» звернувся до суду, щоб заборонити розповсюдження книги журналіста Вахтанга Кіпіані “Справа Василя Стуса”. Автор начебто принизив гідність Медведчука, а інформація в книзі не відповідає дійсності. Зокрема, депутат позивався й до автора та книжкового видавництва, вимагаючи заборонити друк та розповсюдження.

І сьогодні, 19 жовтня, Дарницький суд частково задовольнив позов.

Що це за книга?

Віктор Медведчук 1980 року був адвокатом Василя Стуса під час судового процесу. Тоді дисидента визнали особливо небезпечним рецидивістом та засудили до 10 років примусових робіт та 5 років заслання. Стус відмовився від свого захисника та намагався захиститися сам, але його вивели із зали засідання, вирок зачитали без нього.

Письменника відправили в табір, а згодом заборонили йому бачитися з родиною.

28 серпня 1985 року Стуса відправили до карцеру, бо він, читаючи книгу, ліктем сперся на полицю. 

На знак протесту він оголосив голодування, а вночі з 3 на 4 вересня помер. За офіційними даними, причина смерті  —   зупинка серця. 

У своїй книзі Вахтанг Кіпіані зібрав документи з архіву КДБ, що донедавна мали Гриф “Секретно”, де зазначено, що насправді судили Стуса. Автор не перший, хто поклав під сумніви адвокатську етику депутата. До книги також ввійшли спогади Василя Овсієнка, який разом зі Стусом був у таборі та інтерв’ю зі співкамерником поета російським письменником Леонідом Бородіним.

Рішення суду та подальша доля книги…

Як відомо, суд частково задовольнив вимоги позивача (з 9 епізодів задовільнили), а також зобов’язав автора книги та видавництво «Vivat» видалити з твору інформацію про нардепа Віктора Медведчука.

Мова про такі висловлювання:

  • сторінка 661: «Є фактом, що наданого, підтримуваного держбезпекою адвоката звали Віктор Медведчук»;
  • сторінка 664: «Медведчук на суді визнав, що всі «злочини», нібито вчинені його підзахисним, «заслуговують на покарання»;
  • сторінка 664: «Він фактично підтримав звинувачення. Навіщо прокурори, коли є такі безвідмовні адвокати?»;
  • сторінка 7: «Розпинав поета призначений державою адвокат Медведчук»;
  • сторінка 663: «Шістка комуністичної системи адвокат Медведчук»;
  • сторінка 664: «Злочин перед поетом юрист Медведчук здійснив ще і тим, що не повідомив родині про початок розгляду справи».

Якщо ці фрази не видалять із книги, то розповсюджувати її не дозволять.

Цікавим є те, що суд не визнав недостовірними фрази: “…син поліцая..”, “… Вітє, що виховувався у родині політзасланця …кажуть — шуцман (шуцман  —  працівник охоронної поліції Третього рейху – ред.)”, “Адвокати відверто “відбували номер”, не забуваючи, правда, здирати гонорари з убитих горем родин…”.

Рішення суду набере чинності після завершення строку подання апеляційної скарги, а автор та видавництво “Vivat” таки подаватимуть апеляцію.

Зокрема, видавництво повідомило, що поки рішення не набрало чинності, книгу “Справа Василя Стуса” друкують знову, оскільки сьогодні її розкупили і у видавництві, і в дистриб’юторів. 

Новий наклад буде орієнтовно 2 листопада. Роздрібна ціна на книгу лишається 260 грн., як і було раніше.

Журналістка: Ірина Блаженко

Ілюстрація: Гусь

А щоб у твоєму житті було більше Глузду —підписуйся на наш телеграм-канал.

Наші партнери