ГЛУЗД

Від сьогодні, 10 грудня, набув чинності Закон “Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України”, починається перший етап обмежень. Тепер у магазинах, супермаркетах, аптеках, закладах харчування та галузі надання послуг заборонено безоплатно розповсюджувати пластикові пакети, окрім біорозкладних та надтонких, що є первинною упаковкою для свіжої риби, м’яса, сипучих продуктів та льоду. 

Хоча насправді не існує безкоштовних пакетів. Їх ціну закладали у вартість середнього чека — незалежно від того, чи брали ви пакети. Відтепер будемо платити лише за те, що використовуємо, йдеться на урядовому порталі

За порушення норм Закону “Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України” до суб’єктів господарювання застосовуватимуть такі адміністративно-господарські штрафи: за безоплатне розповсюдження пластикових пакетів — у розмірі від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 грн до 3400 грн), а за повторне порушення — у розмірі від двохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів (від 3400 грн до 8500 грн).

Мета такого рішення — запобігти утворенню пластикових відходів.

У пояснювальній записці до закону йдеться про те, що кожен українець щороку використовує близько 500 поліетиленових пакетів, коли у ЄС цей показник сягає в середньому 90.   

Пластикові пакети вже стали частиною нашого життя. Ми користуємося ними ледь не щодня. Проте маленький пакет призводить до вбивства дикої природи і негативно впливає на наше здоров’я. Пластик розпадається на крихітні мікроскопічні шматочки, що осідають у ґрунтах та воді. А виготовляють його на основі нафти і дуже стійких синтетичних полімерів, які можуть розкладатися понад 100 років. Морські, наземні тварини та птахи часто гинуть через те, що заплутуються у пластику або сприймають його за їжу. 

Пакети ще й не просто переробити. Фактичний коефіцієнт переробки пластикових пакетів у всьому світі становить від 5 до 15 відсотків. 

Навіщо використовувати поліетиленові пакети, якщо є альтернатива: паперові пакети, сумки-сіточки, шопери, тканинні мішечки тощо. Вони не настільки забруднюють довкілля, і виготовляють їх з нешкідливих речовин, ідеться в Мінекології.

Журналістка: Юлія Варчук

Дизайнерка: Яна Букреєва

А щоб у твоєму житті було більше Глузду — підписуйся на нас у телеграмі чи вайбері.

Наші партнери