ГЛУЗД

У Чернівцях планують видати етнографічний альбом, у якому представлять старовинні народні зображення державної символіки. Це вишиті та ткані тризуби, а також жовто-блакитні орнаменти стягів, які збирали в приватних і державних колекціях по всій Україні.

Про це в коментарі Суспільному розповіла культурна кураторка та засновниця Дня Вишиванки та Музею Української Вишиванки Леся Воронюк.

За її словами, ідея такого дослідження з’явилася 2016 року, під час зйомок фільму “Спадок нації”. Тоді команда натрапила на вишивку з тризубом і вирішили в майбутньому зробити наукове дослідження.

За чотири місяці 2022 року дослідили 25 колекцій, де зібрали майже 350 старовинних речей — це переважно вишивки 2050-х років XX сторіччя. 200 з них увійдуть до альбому.

“Під час експедицій ми часто бачили речі, які у 2030-х роках власники закопували в землю, ховали в дуплах дерев чи замуровували в стіни, бо на них були вишиті тризуби. Так хотіли, щоб ці речі не знайшов ворог, у першу чергу — радянська влада, бо за це можна було потрапити до заслання. Такі дії свідчили про позицію українців”, — розповідає Леся Воронюк.

Також серед речей, які покажуть в альбомі, будуть полотна зі слідами тризубів. Їх випорювали самі власники задля безпеки.

Це видання на 350 сторінок — на кожній окремий дизайн. Альбом буде одночасно українською та англійською мовами. Наразі завершують дизайн та верстку. Друк тисячі примірників вартує 600 тисяч гривень. Леся Воронюк каже, що мають партнерів, які можуть профінансувати видання.

Альбом планують видати в травні.

 

Фото: Суспільне

 

А щоб у твоєму житті було більше Глузду — підписуйся на нас у:

телеграмі

вайбері

вацапі

фейсбуці

інстаграмі

твіттері

Наші партнери