ГЛУЗД

Серед насиченої програми BookForum є онлайн-події, тому якщо ти не на фестивалі — читай добірку, яку ми створили: кластери та спецпроєкти, у рамках яких відбудуться обговорення та дискусії.

Кластери онлайн

Чиї діди воювали? Чи зрадник Мазепа? Хто нащадок Київської Русі? Про все це говоритимуть у межах блоку “Історія”

Мета дискусій — розвінчати міфи довкола історичних подій та постатей. Куратор кластера — український історик, радіоведучий, громадський та політичний діяч Олександр Алфьоров. 

У вже традиційному кластері “Жінки в темі”,  який очолять  кураторки Ірина Славінська та Лариса Денисенко, обговорять нетипові жіночі професії, соціальні стереотипи та гендерні ролі. А головне — де і як жінкам шукати коло підтримки у світі, що надиктовує свої ready-made формули “правильного” життя. Кураторки мають різний професійний бекграунд: Ірина Славінська  —  письменниця, журналістка, перекладачка, літературознавиця, продюсерка радіо “Культура” та членкиня Українського ПЕН, Лариса Денисенко — правозахисниця, письменниця, теле- та радіоведуча.

Тематичний кластер “Освіта” курує освітянка, консультантка ЮНІСЕФ Україна (Дитячий фонд ООН) з освітніх та комунікаційних проєктів, співрозробниця навчальної настільної гри з розвитку критичного мислення “Критикотики” Наталя Каташинська. Разом з іншими учасниками — освітянами, психологами, громадськими й культурними діячами — вона розповість про освіту в контексті дорослішання. Як дорослість пов’язана з навчальним шляхом, як батькам виховувати майбутніх дорослих, а також чи є освіченість універсальними ліками проти захворювань суспільства? 

Які ж вони “Письменницькі інсайти”? Серію розмов про дорослішання з європейськими авторками-лауреатками Літературної премії Євросоюзу проведе українська письменниця, перекладачка, лауреатка Літературної премії Євросоюзу 2019-го Гаська Шиян. Учасницями дискусій стануть Ґерда Бліс (Нідерланди), Ірен Сола (Іспанія), Каллія Пападакі (Греція), Ізабель Вері (Бельгія). 

Обговорять: чим відрізняється дорослішання в різних культурах і традиціях, чи є визначальною зрілість для написання творів, що стануть орієнтирами на мапі часу і відображенням епохи, чи фантазійний дорослий — обов’язково інфантильний.

Спецпроєкти онлайн

Спецпроєкт “TRANSLATORIUM” очолює перекладачка,  редакторка, членкиня ініціативної групи “Перекладачі в Дії” Марина Дубина. У межах дискусій обговорять відповідальність у перекладі в різних її вимірах. Як перекладна література вплинула на формування сучасної української? Як переклади з української репрезентують Україну у світі? На чиїх плечах лежить відповідальність за перекладений текст тощо. 

Письменник, культуролог, лауреат “Книги року” BBC Олександр Михед курує спецпроєкт “10 про 10. Спроба канону”

Українські письменники, літературні критики та інтелектуали розповідатимуть про книжки, що вплинули на незалежність. В альтернативному форматі учасники 28 BookForum послухають про значущість “Культу” Любка Дереша, “Амадоки” Софії Андрухович, “НепрОстих” Тараса Прохаська, “Польових досліджень” Оксани Забужко та інших видатних українських романів незалежної епохи. 

Спецпроєкт “Латиноамериканська література” курує співзасновниця видавництва “Компáс” Анабель Рамірес. Напрям її діяльності — розвиток культурних зв’язків з країнами Латинської Америки, Іспанією та Португалією. Анабель є режисеркою та акторкою в англомовному незалежному театрі ProEnglish Theatre. На перший погляд, латиноамериканська література зовсім не схожа на українську, але ми маємо вагому спільну рису — зростання та пошук власної ідентичності.  

Учасники обговорюватимуть, що відбувається в літературному процесі Латинської Америки, як ми можемо запозичити досвід, яке місце сучасної літератури в становленні латиноамериканських країн. Посольства Аргентини, Мексики та Бразилії приєднаються.

Це невеликий перелік того, що очікує вас онлайн. Більше інформації про події дивіться тут.

Не забудьте увімкнути нагадування для запланованих подій. Усі трансляції тут.

Журналістка: Тетяна Грабна
Основна світлина: BookForum

Людино з Глуздом, допоможи нам стати кращими — заповни анкету!

А щоб у твоєму житті було більше Глузду —підписуйся на наш телеграм-канал.

Наші партнери