ГЛУЗД

У сучасному світі косметики головне зрозуміти, які засоби найнеобхідніші в косметичці кожної панянки. З’ясувати це нам допомогла дерматологиня та косметологиня Христина Грицьків.

Що таке базовий догляд?

  • очищення
  • зволоження
  • захист від сонця.

Важливим є також догляд за шкірою навколо очей та губ. На ділянці навколо очей шкіра тонка, тому потребує особливого зволоження. Варто обирати креми, що містять гіалуронову кислоту та цераіди, а в літній період не забувати про захист від сонця, оскільки пігментація здебільшого з’являється на ділянці навколо очей. Для губ рекомендую засоби, що містять сквалан чи бджолиний віск,  які гарно зволожують та пом’якшують шкіру. 

Щоб правильно сформувати базу, тобі необхідно визначити тип і стан своєї шкіри.

Ми народжуємося з певним типом шкіри, і впродовж життя він не змінюється. Є 4 основні типи: суха, жирна, нормальна, комбінована.

А ось стан шкіри може змінюватись залежно від кліматичних умов, харчування, догляду чи захворювань.

Виділяють такі основні стани шкіри: підвищено чутлива, зневоднена, схильна до утворення пігментації.

Найточнішу класифікацію типів і станів шкіри розробила дерматологиня Леслі Баумен. Усі охочі можуть пройти тест та визначити тип та стан своєї шкіри.

Якщо в тебе шкіра сухого типу, то тобі необхідно поповнювати нестачу природних жирів і зберігати ті, які вона виділяє сама.

Засоби для очищення не мають залишати відчуття сухості і стягнення. Рекомендую звернути увагу на засоби для вмивання у вигляді крему чи молочка (не плутай з молочком для зняття макіяжу). Вода має бути кімнатної температури, вмиваємось двічі на день, зранку та ввечері.

Зволожувальні креми мають містити цераміди, сквален та олії з високим вмістом лінолевої кислоти (вони будуть захищати та відновлювати захисний бар’єр шкіри). Зволожувальні засоби наносимо також двічі на день після вмивання.

Шкіра жирного типу має свої переваги  —  зморшки на ній з’являються значно пізніше.

Усі думають, що жирну шкіру потрібно сушити, однак агресивне очищення може зробити жирну шкіру ще жирнішою. Вона сприймає його як подразнення, тому спрацьовують рецептори, що подають сигнал виробляти ще більше шкірного сала, щоб заспокоїти шкіру. Компонентів, що можуть зменшити жирність шкіри, не дуже багато. Рекомендую звернути увагу на засоби, які містять цинк чи ніацинамід.

Як обирати зволоження? Жирна шкіра, хоч і виробляє достатньо шкірного сала, інколи страждає від нестачі вологи, тому обираємо легкі зволожувальні креми, що містять гіалуронову кислоту. Рекомендую креми легкої консистенції.

Нормальний тип шкіри зберігає баланс вироблення кількості шкірного сала і гарно утримує вологу.

Доглядати за такою шкірою легко, але тут основне без фанатизму. Обираємо засоби для вмивання, що будуть ефективно, але дбайливо очищати шкіру і не сушитимуть її. Для цього рекомендую використовувати пінки чи гелі для вмивання влітку, а  креми, молочко чи емульсію — у холодну пору року.

Для зволоження обираємо засоби з легкими текстурами на літо та креми більш щільної консистенції в холодну пору року.

Якщо тобі складно визначити тип своєї шкіри —  він точно комбінований (найпоширеніший). Шкіру такого типу потрібно одночасно зволожувати і живити. Необхідно знати, де жирніші ділянки (це ніс, лоб, підборіддя), а де сухіші (щоки, шкіра навколо очей, бокова поверхня обличчя). Засоби для вмивання можна обирати такі, як і для сухого типу шкіри, а от креми бажано мати різні — зволожувальний та живильний. Комбінований тип шкіри жирний влітку і сухий узимку.

SPF  —  наше все

Крем із SPF —  один з базових засобів, який обов’язково має бути в кожного.

Як правильно обирати засіб із сонцезахистом й на що потрібно звертати увагу?

– крем із захистом 30 SPF (sun protect factor) призначений для повсякденного життя, а 50+ SPF — для відпочинку на сонці.

– надаємо перевагу фізичним фільтрам захисту: оксид цинку, діоксид титану. Ці речовини захищають шкіру від сонячного проміння, наче панцир. Хімічні фільтри можуть потрапляти в шкіру і пошкоджувати її чи викликати алергічні реакції.

– крем має захищати від двох типів випромінювання: UVA та UVB:

UVA становлять 90 %. Їх вплив відбувається «тихо», без опіків і відчутного дискомфорту. Повільно ці промені впливають на ДНК людини, прискорюють старіння і в результаті можуть пригнічувати імунітет. 

UVA-випромінювання проникає навіть через одяг, хоча білий колір тканини все ж може його відбивати. 

UVB становлять 10 %. Їх вважають найнебезпечнішими, але більшість шкоди від них проявляється якраз після їх відчутного впливу. Опіки на шкірі провокують фотостаріння, починаються різні процеси в клітинах шкіри, що в деяких випадках призводять до небезпечних захворювань.

Правила використання сонцезахисного крему

– наносимо товстим шаром на чисте зволожене обличчя за 20 хв до виходу на вулицю;

– якщо є необхідність поновити крем, попередній шар необхідно змити;

– крем потрібно наносити на шкіру після кожного купання: не існує водостійкого сонцезахисного крему! 

– індекс ультрафіолету (УФ) можна контролювати в програмі «погода» у твоєму смартфоні. Якщо індекс УФ вищий ніж 3, потрібно використовувати сонцезахист;

– SPF 50 захищає на відкритому сонці впродовж двох годин.

Дерматологиня та косметологиня Христина Грицьків

Фотографка: Соломія Юрчишин

А щоб у твоєму житті було більше Глузду —підписуйся на наш телеграм-канал.

Наші партнери