ГЛУЗД

Люди масово йдуть здавати кров для поранених військових та цивільного населення. Глузд поспілкувався з координаторкою ДонорUA Людмилою Лінник, щоб з’ясувати, чи потрібна зараз кров та як її зберігають, а також спростувати фейки, які ширяться соцмережами. 

“Ми офіційно заявляємо, і це підтверджує МОЗ, що центри крові в країні зараз на 100 % забезпечено донорською кров’ю всіх груп. В окремих містах все ще продовжують приймати донорів з негативним резус-фактором, але це точково та в обмеженій кількості. Якщо кілька доз видали, то поповнюють запаси, щоб вони були на відповідному рівні. Загалом дефіциту донорської крові в Україні немає”. 

Охочі стати донорами крові можуть зареєструватися в резерв тут

“Від початку повномасштабного вторгнення в Україну маємо велику проблему з  поширенням фейків. Люди публікують у соцмережах повідомлення такого типу: “Увага! З Києва до Львова везуть поранених хлопців, яким терміново потрібна донорська кров 4 мінус”. Схоже повідомлення вискакує в різних містах країни”.

Людмила розповідає, що ці фейки створюють багато проблем. Здається, що нічого поганого немає в тому, що люди здають кров, але справа в іншому — вона в надлишку. 

“Люди штурмують центри крові, телефонують з усієї України, вони готові з віддалених сіл іти під кулями і здавати кров, якої не треба”.

Кров зберігають 28 або 42 дні, тривалість залежить від консерванту, але не більше. Якщо кров не використали, її доводиться утилізовувати, а процес заготівлі та утилізації коштує дорого.

“Дозволити собі бездумно брати надміру кров, а потім утилізовувати — це не варіант, крім того, її потрібно десь зберігати. Ми працюємо над тим, щоб купити додаткові холодильники, але надлишку крові не потрібно”. 

Люди, які здали кров, повторно зможуть зробити це лише через два місяці. За словами Людмили, якщо зараз узяти кров у всіх охочих, то через 42 дні у нас крові вже не буде. 

“Люди приходять у центр крові, влаштовують скандали, сваряться з персоналом, називаючи диверсантами, тому що не приймають кров. Ми реєструємо всіх охочих, щоб звернутися до них, коли буде потрібно”. 

Людмила розповідає, що ДонорUA отримує інформацію від керівництва центрів крові про те, що їм потрібно для успішного функціонування. 

“Зараз, наприклад, є дефіцит витратних матеріалів. Ми все моніторимо, знаємо, де, що, кому потрібно, і працюємо над тим, щоб забезпечити цим. На сайті Донор.ua є кнопка “Підтримати проєкт”, кошти, які надходять, спрямовуємо на забезпечення станцій крові всім необхідним. Приватні медичні лабораторії почали допомагати центрам крові розхідними матеріалами. Це номер телефону координаційного центру Донор UA: +38 067 208 03 03 (також можна писати у вайбері)”, — ділиться координаторка  Донор.UA Людмила Лінник. 

Редакційна примітка: ми закликаємо тебе ставати донором крові, однак варто поцікавитися, чи є в цьому потреба. Тепер можна заповнити спеціальну анкету на helsi.me, які співпрацюють з donor.ua. Як тільки у твоїй області буде необхідність у донорах — тобі надійде пуш-сповіщення та контакти центрів крові, з якими можна буде координувати візит.

Журналістка: Юля Варчук
Дизайн: Ірина Блаженко

А щоб у твоєму житті було більше Глузду — підписуйся на нас у:
🔸телеграмі 
🔸 вайбері
🔸 вацапі
🔸 фейсбуці
🔸 інстаграмі
🔸 твіттері

Наші партнери