ГЛУЗД

Анна Бурбан — артдиректорка арткав’ярні “Світовид” та директорка благодійного фонду “Коломия — наше місто”. Вона продовжила справу свого батька Михайла Петріва:

“Я була такою собі тінню, яка стежила і з якою тато ділився своїми думками, емоціями, переживаннями й особливо своїми планами щодо благодійного фонду “Коломия — наше місто”.”

Батько Анни більше спілкувався з уже іменитими митцями та художниками, але мав на меті відкрити й таланти молоді. 

“Мало бути два крила, одне з яких —  імениті художники, кити, на яких тримається мистецтво Коломиї. А тепер фонд розвиватиме друге крило, тобто плекатиме коломийське мистецтво, підтримуючи молодь”.

До 2019-го фонд зосереджувався на культурно-мистецькому розвитку, а тепер його діяльність благодійна. Тут першочергово підтримують молодь Коломиї, даючи їй платформу для розвитку та росту. 

“На жаль, інтелектуальну і мистецьку працю в Україні не дуже цінують на противагу фізичній. І коли людина, наприклад, пише вірші, декому це видається не важкою роботою. 
За кордоном бути митцем — це круто. У нас митець, письменник, художник, поет — і агент, і промоутер, і продавець. Насправді в такому разі людина не може думати про мистецтво, тому ми вирішили допомагати  молодим митцям”.

У фонді “Коломия — наше місто” з радістю приймають не тільки мистецькі ідеї, а й інші, що стосуються розвитку міста. До роботи над проєктами залучили студентів педагогічного коледжу різних курсів і всіх охочих допомогти.

27 травня відбувся вечір пам’яті Михайла Петріва, де зробили підсумки діяльності фонду від 2019 року.

Анна розповідає, що за цей час вони облаштували приміщення благодійного фонду “Коломия — наше місто” на площі Старий Ринок. 

Також реалізовано проєкт “Коломия  —  моя мрія”. Суть полягала в тому, щоб створити листівки-антистрес. Згодом проєкт доповнили поетичними творами таких коломиян, як Василь Андрушко, Соломія Мардарович, Руслан Шимон, Христина Федор та Віталій Бирчак. 

Реалізували й комерційний проєкт — “Кава з Коломиї”. Анна зазначає, що їм було принципово створити каву належного рівня, тому використовують тільки 100 % арабіку. 

До теми пандемії розроблено проєкт “Ковід: вірус-антивірус”, де акцентували на тому, що подолати вірус можна не тільки медикаментами, а й, як ділиться лікарка Олена Кіращук, “народними методами”, бо не менш важливими є спокій, любов та сім’я. 

Створили й декілька проєктів. Один з них — виставка “Філософія мандрів” Галини Шевцової, Олександри Малишко та Ольги Колоди. Цьому проєкту присвятили низку відео. Окрім того, у режимі онлайн виступав етногурт “Жива”.

Благодійний фонд розпочав свою діяльність і за межами міста. Одна з причин — бажання популяризувати коломиян та їхню творчість. Оскільки Львів позиціонує себе як культурна столиця України, арткав’ярню і галерею відкрили там. Анна розповідає, що це окремий проєкт, який першочергово займатиметься популяризацією нових імен та продажем робіт молодих митців. 

Не залишають поза увагою й відомих митців: невдовзі в галереї Львова виставлятиме свої роботи Номеда Чюрльоніте, а ще буде виставка колекційних абстракцій Любові Скавроні. 


“Усі твори мистецтва можна продати, ми займаємося цим доволі професійно: запрошуємо фотографа, який фотографує кожну картину,  описуємо її, працюємо безпосередньо з митцем, розповідаємо, які рефлексії були в нього, коли створював ту чи іншу роботу”.

Одна з картин залишається в галереї. Так відбувається популяризація і митця, який її створив, і закладу. 

“Картина цінна тоді, коли її споглядають. Що більше картину виставляють, то більшу цінність вона має”.

Анна розповіла і про проєкт, який планують реалізувати цього літа. Це відродження міжнародного бієнале. Воно вже мало хорошу історію, але після смерті Михайла Петріва більше не відбувалося. Тепер бієнале планують присвятити і Дню Коломиї, і Дню Незалежності та залучити якомога більше митців. 

Журналістка: Владислава Данилів

Фото: Архів фонду “Коломия — наше місто”

А щоб у твоєму житті було більше Глузду —підписуйся на наш телеграм-канал.

Наші партнери