Олександр Коврига — коваль з двадцятирічним стажем. Любов до цього ремесла передалася йому ще від батька, ковальством займався й дідо. Чоловік вирішив зробити дарунок коломиянам і створив “Оберіг”, який встановили на площі Відродження.
“На створення монумента я витратив 5 років”
Я люблю читати про життя наших предків, це й надихнуло мене створити монумент. Праця над ним тривала 5 років, я оцінюю його у 20 тисяч доларів, але точної суми немає, бо витрат під час роботи не рахував. Спочатку потрібно було хоча б 2-3 тисячі доларів на матеріали, які виділила Коломийська міська рада. Для реалізації монумента я витратив багато свого ресурсу і звичайно це вплинуло на мій добробут, але в мене був задум — зробити дарунок Коломиї.
Майстерня, що виготовила герб та ставочки називається “Ferrum”, майстерня “Старовітчина” виконала латунні елементи на писанці, в архаїчному стилі, щоб додати роботі родзинки. Чимало меценатів долучилося для реалізації монумента, особливо допоміг Іван Коцаба. Багато чого я зробив за власний кошт.
“Я сподіваюсь, що до монумента будуть підходити й крутити писанку, загадуючи бажання”
Зірка в основі — це символ світу, яким його уявляли наші предки. Вони вірили, що зоря — символ сонця та всього живого, ще зоря — це батько, а земля — мати. Відповідно, сонце зігріває землю, на якій найблагодатнішим є життя.
Об’єднані, вони формують у монументі досконалу фігуру. Мати з батьком, об’єднуючись у сім’ю, створюють особистість, сповнену Божим даром. Це і є писанка в монументі. Сонце на виробі символізує час та довгий шлях, який потрібно пройти, щоб усвідомити дар Божий.
Серцевина писанки зображає всесвіт — так його уявляли наші предки.
Я хотів зобразити символи, зрозумілі для минулого, теперішнього та майбутнього покоління. Усі народи прийшли з однієї колиски вірувань, тому будь-хто тепер може прочитати все по символах. Монумент є приємним подарунком не тільки для коломиян, а й для туристів з різних країн.

Спершу в планах була складна конструкція, що працює за допомогою сили вітру, проте згодом я вирішив зробити так, щоб люди самі могли крутити писанку, що є символом дару.
Я сподіваюсь, що до монумента будуть підходити й крутити писанку, загадуючи бажання. Бо це люблять не тільки туристи.
“Згідно з нашим задумом, алея мала б проходити від фонтана просто до монумента”
Починаючи роботу над монументом, ми з Володимиром Гергелюком, який допоміг мені втілити мрію в реальність, планували, що ця скульптура доповнить загальний вид площі. Нам було відомо, що почали працювати над встановленням фонтана, і, згідно з нашим задумом, алея мала б пролягати від фонтана до монумента “Оберіг”. Там мали бути лавки, де б відпочивали коломияни та гості міста. Хтозна, можливо, так колись і виглядатиме ця площа.
Мені надзвичайно приємно, що містяни позитивно відгукуються про мою роботу, адже я старався зробити подарунок для всіх. Я хотів прикрасити Коломию й зробити людям приємно. Планую ще декілька проєктів, але, поки не втілю їх у життя, не розповідатиму.

Журналістка: Каміла Чернєцова
А щоб у твоєму житті було більше Глузду —підписуйся на наш телеграм-канал.