ГЛУЗД

Підіймаюся скрипучими сходинками, здаля лунає музика. Відчиняю двері — й опиняюся в майстерні кераміки та гончарства. Сонячне світло м’яко розливається кімнатою, наповнюючи його теплом. В око впадає стелаж з виробами. Там різноколірні горнятка, круглі, квадратні, великі й малі. Від кожного віє особливою аурою. Вмощуюся на крісло і знайомлюся з Владиславом. 

Йому 33, за фахом юрист, але так і не працював у цій галузі, обожнює подорожувати. Коли Владислав жив в Індії, виникла ідея створити свою майстерню кераміки. 

“Був період життя, коли я все літо проводив у Криму, робив сувеніри з каменів і продавав їх. Потім 2-3 тижні був удома, в Коломиї, і їхав в Індію на 6 місяців працювати в галузі туризму. Якось на березі Аравійського моря спілкувався з другом і виникла ідея створювати в Індії керамічні вироби. Згодом виявилося, що там проблемно з професійною глиною, а люди працюють неякісно, хоч швидко та дешево. Через рік роздумів я приїхав до Коломиї, зібрав творчих людей і на кухні одного з друзів запропонував створити майстерню”.

Сакральна люлька 

Владислав з командою поїхав на тиждень до майстрині в Івано-Франківськ, щоб навчитися основ кераміки. Коли повернулися, методом спроб і помилок зробили першу партію, в основному продавали свої вироби на фестивалях. 

“Першим, що ми зробили в майстерні, була люлька. На ній написали дату створення — 6 червня 2016 рік, вона для нас сакральна”, — ділиться Владислав.  

Майстри “Файної файки” розробили понад 150 моделей люльок. 

“Основні покупці — американці. Ми вийшли на їхній ринок чотири роки тому. Наша ніша — це люльки, або, іншим словом, файки. Традиційно керамічні люльки були поширені на наших теренах, це були так звані носогрійки. Наші майстри надихалися ними під час творення. Ми робимо унікальний продукт, усе залежить від фантазії та побажання клієнтів”, — розповідає Владислав.

На американському ринку вироби “Файної файки” коштують близько 20 доларів за штуку, в Україні — 300–400 гривень, усе залежить від складності роботи.

“Коли почалося широкомасштабне вторгнення, ринки були закриті, фестивалі не відбувалися, тож ми мусили підлаштовуватись під нові реалії — розвиватися або закриватися. Побачили, що ніша на майстер-класи з кераміки не заповнена і є запит від людей. Адаптували нашу майстерню, зробили її комфортнішою, адже раніше до нас гості не заходили, була своя закрита компанія, а тепер — це простір для людей”. 

“З кераміки можна зробити будь-що”

“Нещодавно відкрили майстер-клас з керамічних прикрас, також доступне виготовлення горняток, тарілок, керамічного світильника. Плануємо ще організовувати майстер-класи з виготовлення ваз, скриньок, аромаламп. З кераміки можна зробити будь-що, тут питання тільки фантазії. Ми постійно в пошуку нових ідей для клієнтів”, — розповідає Владислав. 

Нещодавно “Файна файка” виграла державний грант на суму 150 тисяч гривень, завдяки якому можуть розвивати справу. 

“Тепер у нас є й майстер-класи з гончарства. Поки що користуємося гончарним колом, яке надав друг-військовий, який перебуває на фронті. Завдяки гранту зможемо придбати своє”.  

Майстриня Світлана каже: під час такого майстер-класу людина цікаво проводить час, а опісля отримує власне творіння. 

“Людина в нас виконує 40 % роботи.. З підказками майстра сама створює виріб, тоді декорує, розфарбовує, а ми його завершуємо, щоб був відполірований та глазурований. Виріб проходить декілька етапів сушки — це займає 3–5 днів. Ми не віддаємо сірої невипаленої глини, для нас важлива якість та вигляд, щоб клієнт чи клієнтка могли із задоволенням користуватися своїм творінням”, — розповідає Світлана. 

Терапевтична дія глини 

“До нас приходять дуже різні люди. У багатьох спочатку бачиш внутрішню напругу, а коли беруть у руки глину, розслабляються. Нам дякують за те, що мають змогу творити руками, включитися в процес та перезавантажитися. Ми бачимо, як клієнти йдуть щасливі, тому хочемо більше працювати з людьми”, — ділиться майстриня Світлана.  

“Файна файка” вже неодноразово організовувала благодійні майстер-класи для БУРу, внутрішньо переміщених осіб, дітей, молоді. 

“Нас запрошують громадські організації, оплачують матеріали, і ми проводимо виїзні майстер-класи. Стараємося організовувати щось нескладне, наприклад, виготовлення магнітів, які віддаємо учасникам після випалу”, — розповідає Владислав.  

Якщо хочеш зануритись у творчу атмосферу — пиши керамічній майстерні “Файні Файки”.

Журналістка: Юлія Варчук

А щоб у твоєму житті було більше Глузду — підписуйся на нас у:

телеграмі

вайбері

вацапі

фейсбуці

інстаграмі

твіттері

Наші партнери