ГЛУЗД

Степан Онищук — голова молодіжної ради, випускник ліцею № 1 імені Василя Стефаника та переможець глобальної освітньої програми United World Colleges. У вересні 2020 року хлопець узяв участь у відборі та отримав стипендію на навчання. Тепер юнак готується до знайомства з представниками 85 націй, з якими здобуватиме освіту впродовж двох років в одному з 18 коледжів об’єднаного  світу —  Dilijan у Вірменії.

Ця програма повністю відповідає моїм поглядам на освіту

Про програму United World Colleges я дізнався після перемоги моєї знайомої Христини Атаманюк. Вона вже рік навчається в коледжі Dilijan. Почав читати про UWC більше й зрозумів, що це щось унікальне, що робить освіту силою, яка об’єднує людей, нації та культури заради всесвітнього миру і стабільного майбутнього. 

United World Colleges заснував 1962 року Курт Хан. Мене змотивували історії успішних випускників коледжів об’єднаного світу, тож я вирішив податися…

Відбір складався із чотирьох турів:

Перший тур — аплікація, де потрібно розповісти про себе та власні досягнення в громадській та академічній діяльності, надіслати свої оцінки, рекомендації від вчителя та громадського діяча.

Другий тур. 1 частина — дискусія на випадкову тему англійською мовою; 2 частина — формування кризової ситуації, де потрібно дійти спільної думки з групою та укласти компромісну угоду.

Третій тур — кожній групі з 5 осіб дали два тижні на підготовку  презентації проєкту, який змінить життя молоді. Ми створили Mental Mentality про психологічне здоров’я підлітків.

Четвертий тур  —  дві співбесіди з національним комітетом.

Найскладнішою була співбесіда, бо немає часу на довгі роздуми, потрібно швидко відповідати на запитання. 

Коледжі UWC використовують програму Міжнародного бакалаврату, тобто всі фіналісти два роки вивчатимуть шість предметів із шести різних наук. Три з них будуть рівня стандарту, інші три — ускладнені. Я обрав англійську мову та літературу, глобальну політику, економіку, математику із суспільним нахилом, екологію та іспанську. 

Упродовж навчання з кожного предмету можна отримати максимум 7 балів, загалом потрібно зібрати 42 бали. Є й бали, які обов’язково має отримати кожен: за соціальне служіння, громадську діяльність (є 85 різновидів) та заняття спортом. Без цих 3 балів з коледжу тебе не випустять. Мені це дуже подобається, бо під час навчання  на тебе не дивляться лише, як на учня, а як на особистість. Після завершення я отримаю диплом, що допомагає потрапити в найкращі західні виші. 

На цей вибір мене надихнуло “Великого бажайте”

Відбірковий етап тривав від вересня до лютого, і я потрапив у 2,5 % людей, яких приймають у цю програму, загалом претендувало 282 особи, з них лише 10 отримали стипендію. Цьогоріч навчатися погодилося 7 фіналістів, 5 з них отримали повну стипендію і 2 часткову. Я отримав часткову, проте моя родина не мала змоги доплатити понад мільйон гривень до тієї стипендії, яку мені надали, тож ми написали коледжу і пояснили ситуацію. Відповіді очікували довго, бо шукали спонсорів.

Перед моїм першим ЗНО, 24 травня, надіслали підтвердження на запит. Я мав лише 12 годин, щоб вирішити, куди вступати, чи в український виш, чи у Dilijan. Спочатку я розгубився і не міг усвідомити, що моя мрія здійснилася. Я радився з друзями та знайомими, адже це важливий крок. 

Зробити цей вибір мені допоміг Бог: залишалося 5 хвилин до дедлайну, і я вирішив помолитися. Тоді згадав слова блаженнішого Любомира Гузара: “Великого бажайте!”. Вони й надихнули мене на це рішення.

Я зекономив батькам 2 мільйони гривень на навчання, бо стипендія оплачує харчування, проживання та медичне страхування. Моя родина має сплачувати незначні кошти, які дорівнюють контракту в українському університеті, та літак, яким я добиратимусь. 21 серпня я вирушу у Вірменію.

  В  Україну повернусь!

Після дворічного навчання зазвичай вступають у США, бо далі є змога вступити та отримати стипендію Davis Scholarship. З її допомогою можна повністю оплатити подальше навчання в університеті всім випускникам UWC. Поки що не можу сказати точно, у який університет вступатиму через два роки, але в Україну повернусь, бо щиро вірю, що міжнародна освіта — хороший інструмент для набуття досвіду й отримання знань, які знадобляться, щоб змінити нашу країну.

Журналістка: Каміла Чернєцова

Фото: Архів Степана Онищука

А щоб у твоєму житті було більше Глузду —підписуйся на наш телеграм-канал.

Наші партнери