Особливо важливо нині подбати про найменших українців. Діти дуже відчувають тривогу, паніку та страх своїх батьків, ідеться у МОЗ. Щоб мінімізувати негативний вплив на психіку дітей, пропонуємо дотримуватися таких рекомендацій:
Говоріть з дитиною про те, що вона відчуває / переживає, обговорюйте емоції.
Поясніть, що страх перед невідомим — це нормально. Можна спілкуватися різними способами: вербально, малюнками або ж в ігровій формі.
Будьте поруч.
Дитина має відчувати вашу підтримку. Коли вас охоплює паніка, згадайте, що поруч дитина, яка не розуміє, що відбувається. Намагайтесь опанувати себе.
Обговоріть разом з дитиною можливий план дій.
Роз’ясніть, як діяти в тій чи іншій ситуації, складіть план. Розкажіть, чому необхідно дотримуватися рекомендацій батьків.
Зробіть щось разом.
Почитайте з дитиною книги, приготуйте їжу, займіться творчістю. Саме в спільній діяльності дитина відчуватиме вашу підтримку.
Контролюйте себе.
Основна допомога дитині — ваш самоконтроль, коли ви здатні критично мислити, оцінювати ситуацію та опанувати панічні настрої.
Крім того, важливо зібрати дитині “тривожну валізку”. Покладіть усередину інформацію зі своїми контактними даними, а також занотовану медичну інформацію: про групу крові, можливі алергічні реакції та медичні стани дитини. Підпишіть одяг, у якому буде малюк.

Поради від психологині Катерини Гольцберг
Дитяча та сімейна психологиня Катерина Гольцберг на своїй сторінці у фейсбуці написала пост, як поводитися з дітьми, коли триває війна.
“Нехай з дитиною говорить найбільш спокійна людина. Варто сказати дитині, що ви відповідально ставитися до ситуації і зробите все, щоби захистити себе та її”.
Також психологиня рекомендує підкріплювати свої слова про захист і безпеку обіймами.
Важливо обговорювати так звану “цивільну оборону”.
Правила для “цивільної оборони” від Катерини:
- Слухаємо “старшого” — вчителя, батька, маму.
- Не сперечаємося, слідуємо за тим, хто відповідальний за безпеку в цей час.
- Домовляємося з рідними про зв’язок на випадок втрати його, тобто, де зустрічаємося та де можемо переховуватися.
Тепер доречні:
- Обійми
- Гумор
- Рутинні справи (сумісні)
- Квадратне дихання (вдихаємо-затримка дихання-видихаємо-затримка дихання)
- Комп’ютерні ігри (зараз можна!)
- Теплі (не холодні і не гарячі) напої
- Читання вголос казок, історій
- Мультики та серіали
- Приготування їжі разом та споживання смачненького.
Поради від психологині Аліни Касілової:
“Для маленьких дітей можна подати основні правила, як гру. Наприклад, якщо буде голосно — затуляємо вуха або будемо ховатись у ванній кімнаті і сильно-сильно обійматись. Старші діти будуть ставити багато питань, і важливо, щоб дорослі на них відповідали та ділились своїми переживаннями, давали опору та безпеку”, — каже Аліна Касілова.
Журналістка: Юлія Варчук
Фото: Уляна Сторощук
А щоб у твоєму житті було більше Глузду — підписуйся на нас у телеграмі чи вайбері.