ГЛУЗД

Cил не вистачає навіть на елементарні побутові речі, такі як миття посуду чи прибирання, хочеться тільки лежати під ковдрою, і навіть улюблені фільми не рятують… Ми поспілкувалися з психологинею Анною Кондратюк, яка працює в Українському науково-методичному центрі практичної психології і соціальної роботи та в проєкті “Розкажи мені” й ділимося секретами, як боротися із хандрою та запобігти її наслідкам.

Що таке апатія?

“Апатія — це психосоматичний стан, для якого характерні байдужість, млявість, зниження працездатності, брак інтересу до подій, людей, захоплень. Важливе словосполучення саме “психосоматичний стан”, адже це не тільки психологічні, а й фізіологічні характеристики. Людина може прокидатися вже зморена, не мати ніякого ресурсу, щоби діяти і вносити хоч якісь корективи в буденне життя”,  —  пояснює психологиня Анна Кондратюк.

Зі зміною сезонів стан апатії може проявитися в кожного, а причиною осінньої хандри може бути погіршення погоди, адже в цей період ми значно менше гріємося під сонечком і не отримуємо достатньо гормону серотоніну, який і відповідає за нашу активність. Хочеться залишатися вдома, навіть коли очікує купу справ. Як же боротися з апатією?

«Апатія була є і буде, головне, щоб не тривала, оскільки це певна пауза, коли наш організм і психіка кричить: “Зупинись, ми занадто багато працювали, ми перенапружені, зараз рухаємося кудись не туди, треба відпочити!”. До цього варто дослухатися. Запитай себе, як довго триває цей стан, що йому передувало, як зараз почуваєшся, чому, на твою думку, зникла мотивація? Важливо дослухатися до себе».

Якщо цей стан не довготривалий і після саморефлексії та аналізу ти почуваєшся краще, то не обов’язково бігти до спеціаліста. Ми не роботи, щоб завжди бути продуктивними й веселими, тож варто брати вихідні і поповняти емоційні ресурси. Однак, якщо стан апатії триває довго чи набуває циклічної форми, варто звернутися по допомогу. Психологиня наголошує, що дуже важливо звертати увагу не тільки на психологічне здоров’я під час апатії, а й на фізичне, адже саме гормони ендокринної системи можуть бути причиною цього стану.

 

Як боротися з апатією?

Основне — не чекати і взяти все у свої руки, щоб апатія не переросла в депресію.

“У стані апатії важливо пам’ятати таку закономірність: дія передує мотивації. Краще не чекати, коли настане піднесення, коли з’являться сили, а хоча б потроху щось робити. Можна скласти графік справ на сьогодні, і не обов’язково щось грандіозне, це можуть бути звичайні побутові дрібнички. Головне, щоб була якась дія. Важливо проявляти себе творчо, робити щось своїми руками, співати улюблені пісні. Якщо чекати, то можна загнати себе в глухий кут і тоді стан тільки погіршиться”, — каже психологиня.

Попіклуйся про себе

Твій фізичний та моральний стан залежить тільки від тебе, тому якщо тобі не подобається так почуватися — прислухайся до себе та проаналізуй усе. Оточи себе улюбленими кольорами та декором. Ароматичні свічки і навіть смачний парфум можуть викликати посмішку. 

Приймай теплу пінну ванну, прослуховуючи подкасти чи аудіокнижки. Можеш спробувати медитації або йогу, а якщо вистачає сил — обов’язково гуляй на свіжому повітрі. 

Коли хочеться кардинально поміняти обстановку, то вперед! Постав ялиночку! І чхати, що це тільки середина листопада.

Варто вміти знаходити ресурси для емоційної підзарядки

“Розділяй речі, які ти можеш контролювати, і ті, що поза контролем. Це знижує рівень напруги, відповідальності, тоді зникає відчуття непосильної ноші, майбутнє не здається таким страшним. Спілкуйся з близькими, з навколишнім світом. Варто пам’ятати, що людина — істота соціальна і навіть найбільш замкнутим інтровертам потрібне спілкування, адже це обмін досвідом, настроєм. І якщо потрібно — не бійся звертатися по допомогу. Плануй своє життя. В умовах війни це, звісно, важко, але хоча б склади план на один-два дні. Та й мрій ніхто не забороняв, тому варто вірити, знаходити щось, що може тримати тебе на плаву та підтримувати віру в краще і в майбутнє. 

Якщо протягом дня не сталося нічого хорошого, то штучно створюй собі якийсь хороший момент. Це може бути горнятко гарячого чаю перед сном, фільм чи книга. Треба робити якісь дрібнички з любові до себе.  Важливим є спорт, адже гормон стресу, кортизол, вивільняється від фізичних навантажень. Емоційною розрядкою є сльози. А ще слідкуй за гігієною сну. Часто допомагає перед сном перерахувати 5 речей, за які ти вдячний / вдячна собі та цьому дню”, — каже психологиня Анна. 

Важливо слідкувати за своїми думками. Якщо дати їм волю, то можна загнати себе в депресію ще більше. Пам’ятай: у більшості ситуацій ти можеш знайти вихід, просто потрібен час на переосмислення та на турботу про себе. У тебе набагато більше ресурсів і можливостей, ніж ти собі думаєш. Головне — піклуватися про себе, а якщо таки хочеться трішки похандрити, то вперед, дай собі відпочити та цінуй свій емоційний і фізичний стан.

Журналістка: Софія Дмитрів

Дизайн: Ірина Блаженко

А щоб у твоєму житті було більше Глузду — підписуйся на нас у:

телеграмі

вайбері

вацапі

фейсбуці

інстаграмі

твіттері

Наші партнери