ГЛУЗД

Процес соціалізації внутрішньо-переміщених осіб на новому місці відбувався по-різному. І як сказав один з наших героїв матеріалу “Гуртом і ВПО бути легше”, тому розповідаємо, як гуртуються переселенці в інших містах, щоб перебути цю негоду не наодинці.

“Якщо люди не можуть потрапити до Краматорська, то нехай Краматорськ приїде до людей”

Вони довго обіймаються, обмінюються останніми новинами, ностальгують і спеціально їдуть в інші міста, щоб побачити земляків. Нам трапилася нагода зафіксувати мить зустрічі краматорців в Івано-Франківську, яку вже втретє організовує команда редакції Kramatorsk.Post.

Кожен з команди опинився в іншому місті країни, і зібралися разом тільки через кілька місяців після вторгнення. Якось під час однієї з робочих онлайн-зустрічей продюсерка спецпроєктів Валерія Пімкіна запропонувала команді зустрічатися бодай раз на місяць.

“А давайте щось таке зробимо і для краматорців, які переїхали”, — відповів головний редактор Дмитро Лук’яненко. 

“Ми подумали: якщо нам потрібні такі зустрічі, то й краматорцям, — каже журналіст Олексій Ладика.

Першочергова мета цих зустрічей — згуртувати в більші спільноти окремі групки людей.

“У зустрічах також ностальгічний момент. Ми дивимося відео, світлини, обговорюємо наші спогади з певних подій. І коли ти переживаєш це разом з іншими, це не так важко. Гуртом і батька бити легше, гуртом і ВПО легше бути”, — жартує журналіст Максим Ходушко. 

Так команда почала думати, як можна це втілити, і вже за трохи першу зустріч провели в столиці, а потім у Львові. У Києві зібралося понад 150, а у Львові близько 50 краматорців. Перші дві зустрічі мали й благодійну складову. Команда Kramatorsk.Post збирала кошти на зимову форму для захисників.

“Особливо зворушливо, коли люди зустрічаються, як біжать одне до одного, обіймаються. Філософія цих зустрічей така: якщо люди не можуть потрапити до Краматорська, то нехай Краматорськ приїде до людей. Краматорськ — це не лише точка на карті, а й громада. Ми всі зустрічаємося на якихось заходах, і хоч краматорців 200 тисяч, та всі всіх знають. Якщо ви не знайомі особисто, то точно хтось із твого кола знає певну людину. Не 7 рукостискань, а одне”, — каже Дмитро.

Третя зустріч відбулася в Івано-Франківську, а до холодів мають планують зібратися у Вінниці, Дніпрі.

Хотіли також познайомитися із цікавими людьми для подальшої співпраці, та поки виходить так:

“Хочеться побачити тут людей, які стануть героями наших публікацій, але  воно виходить трохи навпаки. Герої наших публікацій з’їжджаються на зустрічі”, — каже Дмитро.

Організатори хочуть, щоб ця ідея модифікувалася в щось і люди не втрачали надалі контакту, а фінальною зустріччю зробили святкування в Краматорську.

“І до цього йде. Дивлячись на успіхи ЗСУ”, — каже Максим. 

“А ще як путін вмре, то взагалі”, — резюмує Олексій.

Допомога маріупольців

Осередком гуртування маріупольців стали хаби “Я — Маріуполь”, які діють у 15 містах і надають гуманітарну, психологічну, медичну та юридичну допомогу. 

В Івано-Франківську центр підтримки “Я — Маріуполь” є сусідом обласної держадміністрації. Тут його створили 30 червня.  Першочергова мета — вирішення питання помешкання, проте розвивають також культурний напрям: організовують походи  в театр, музеї, екскурсії тощо.

Про центр “Я – Маріуполь” більше ми писали за посиланням.

Хендмейд осередок

Кав’ярня “Просто кава” не є новим закладом. Вона з’явилася ще 2016-го в Слов’янську. Засновниця закладу Юлія Дунаєвська займається хендмейдом, і спочатку, коли з’явилася ідея створити заклад, вона вирішила робити шоу-рум хендмейд виробів, а як додаток — кавова машина та кілька столиків. Та коли знайшли приміщення, то вирішили змінити концепцію — кав’ярня, на базі якої шоу-рум. Заклад у Слов’янську став осередком для виробів ручної роботи майстрів не тільки цього міста, а й Костянтинівки, Сєвєродонецька, надсилали навіть з Києва.

Після 24 лютого виїздити одразу не планували. Намагалися працювати, допомагати ТРО, переселенцям. Так тривало до 9 квітня. Обстріл вокзалу в Краматорську змусив думати про переїзд. 

Спершу в Івано-Франківську випікали десерти для інших закладів, але згодом знайшли відповідне приміщення — і 21 вересня “Просто кава” запрацювала для франківців. Тут вирішили дотримуватися тої самої концепції. Свої вироби почали приносити внутрішньо-переміщені особи і місцеві майстри. Зараз в асортименті багато в’язаних іграшок, сумки, гаманці ручної роботи, керамічні вироби, свічки…

“Ми вирішили допомогти людям, які втратили заробіток, тому всі кошти з реалізації віддаємо авторам. Це наш вклад, і я вважаю, що кожен має якось допомагати. Я не можу піти воювати, але я можу підтримати податками”, — каже адміністраторка “Просто кава” Алла Мініна.

У закладі на Шевченка, 7 за неповних 2 місяці роботи організували 3 майстер-класи: ліпка з глини, нейрографіка, розпис пряників. Частину коштів з майстер-класів переказують на ЗСУ.

“Майстриня Зоряна, яка провела перший майстер-клас, прийшла просто нас підтримати, бо ми перемістили кав’ярню, а вже під час розмови запропонувала зробити щось разом. На перший майстер-клас прийшла рівно половина місцевих і половина тих, хто переїхав. Було так тепло, і не було питань, чи хтось місцевий, а хтось ні. І коли проводили другий, то я знала точно, що це не тільки для ВПО, бо це потрібно кожному. Та я збрешу, якщо скажу, що не тішуся більше нашим старим клієнтам, бо ці люди — це домівка”, — розповідає Алла.

Ком’юніті херсонців

Схожий хаб до “Я – Маріуполь” існує і для херсонців. 5 вересня в Івано-Франківську, на вулиці Січових Стрільців, 13, відкрили “Я – Херсон”. Тут переселенці можуть також отримати соціальну, юридичну, медичну, психологічну та гуманітарну допомогу.

Місцем зустрічі херсонців стала також кав’ярня Prostir.coffee, яку відкрили Поліна та Костянтин Дудченки із Херсона. Їхній заклад у рідному місті був популярним і для місцевих, і для туристів. А секрет в ароматній каві, вирощеній у кавунах. 

Історію Поліни і Костянтина та традиційної херсонської кави можна почитати тут.

Навколо волонтерства

Осередком зустрічей херсонців став волонтерський простір “Filter” Волонтерський простір “Filter”, який обʼєднує людей з усієї України, працює в Івано-Франківську від червня. У ньому кожен може знайти щось для себе: поспілкуватися, попрацювати, відвідати цікаві події або запропонувати свій івент. 

Ми також писали про простір  “Filter”. Більше про них читай тут.

Журналістка: Ірина Блаженко

Фотографка: Софія Дмитрів

А щоб у твоєму житті було більше Глузду — підписуйся на нас у:

телеграмі

вайбері

вацапі

фейсбуці

інстаграмі

твіттері

Наші партнери