ГЛУЗД

Унаслідок війни чимало родин живуть у напіврозбитих будинках, підвалах або наметах. Завдяки волонтерам зведено перший експериментальний будинок у Мощуні, що на Київщині.

“Купи мені дім”

У перші місяці широкомасштабної війни волонтери неабияк допомагали людям на Київщині, Чернігівщині, Харківщині, а коли з гуманітарною допомогою стало легше, постало питання проживання. 

“Потрібні будинки, які б не потребували дозвільних документів і були зараховані як тимчасове житло. Разом з будівельниками, технологами  ми створили будинок, який є найтеплішим, найдешевшим і найенергоефективнішим в Україні”, — зазначає волонтер та засновник благодійного фонду “Нове Відродження України” Ярослав Бондаренко.

У кінці травня координатори проєкту “Купи мені дім” Юлія Цепун, Олексій Сатов та Ярослав Бондаренко разом з головою селища Мощун, 60 % якого знищили російські загарбники, сформували список людей, які перебувають у найважчій ситуації.

ГО Родини “Небесної Сотні”, ГО “Вільна Генерація”, БФ “Нове Відродження України”, компанія “Валькірія” та компанія “L.Decor” підписали меморандум про співпрацю у волонтерському проєкті “Купи мені дім”.

Піврічне життя в сараї

Вартість першого будинку “Єврокурінь”, на 4-5 осіб,  площею 27 м кв., розміром 6000х4500, становила 10 800 євро:

 • доставка домокомплекту на місце будівництва (Київська обл.)
 • легкі металеві утеплені вхідні двері
 • міжкімнатні двері
 • унітаз
 • душова кабіна
 • умивальник + тумба + крани
 • мийка + тумба + крани
 • електроконвектор
 • освітлення
 • металопластикове вікно
 • електрофурнітура (розетки, вимикачі)
 • бойлер на 50 літрів (горизонтальний)
 • вентиляція
 • варильна електрична поверхня на 2 конфорки

Кошти на будинок збирали серед людей, адже жодної фінансової підтримки від держави наразі немає. 

Волонтер Ярослав Бондаренко говорить, що він з командою отримав чимало задоволення ще на стадії будівництва. 

“Перший будинок робили і волонтери, і навіть майбутній власник. Допомагали всі. Люди із села приносили сантехніку, електрику, дерево на підлогу, хтось із бізнесменів подарував двері, вікно, фарбу”. 

Першою ключі від “Єврокуреня” отримала сімʼя з тримісячною дитиною, будинки якої знищено вщент. Люди пів року жили в сараї, де розводили перепілок. Там на багатті готували їжу та гріли воду. 

Новий власник будинку Петро поділився з координаторами проєкту: «Коли я заліз у душ, собі під носом сказав: “Боже, як я довго на це чекав”». Дружина Наталя також радіє, адже може нормально готувати їжу на електроплиті.

Мов термос

У Японії такий будинок коштує приблизно 30–50 тисяч євро. Розробникам в Україні вдалося його здешевити завдяки технологіям.

Це безкаркасний, екологічний, ергономічний, мов термос, будинок, тепло та довговічність якого забезпечує полістирол. 

Вага конструкції — 800–1000 кг, тож помешкання може бути пересувним. Можна робити його і на 10–20 осіб. Триває розроблення проєкту “Єврокурінь таун-хаус”.

“Вийшов класний проєкт, але, на жаль, ми не маємо фінансування і фідбеку від влади. Є запити на таке будівництво від переселенців у Коломиї, Кропивницькому та Миколаєві”, — каже волонтер Ярослав Бондаренко.

Мета проєкту “Купи мені дім” — до кінця 2022 року побудувати “Єврокурені” для 200 родин, які залишились без помешкання та перебувають у складному становищі.

“Щоб встановити 200 будинків, треба 200 тисяч євро. Роботи над одним  тривають три доби. А уявіть собі, що паралельно багато бригад працюють  у різних містах! Зараз основна проблема — фінансування. Ми постійно чекаємо, коли влада міст, районів, селищ, сіл зверне увагу на ці будинки”, — підсумовує волонтер та засновник благодійного фонду “Нове Відродження України” Ярослав Бондаренко.  

Журналістка: Уляна Сторощук

А щоб у твоєму житті було більше Глузду — підписуйся на нас у:

телеграмі

вайбері

вацапі

фейсбуці

інстаграмі

твіттері

Наші партнери