ГЛУЗД

Уже пів року широкомасштабної війни в Україні. За цей час створили чимало волонтерських організацій, деякі вже змінили напрям своєї роботи. ГЛУЗD дізнався, яка ситуація у волонтерських центрах Коломиї. 

“Нескорена нація”

Координаторка волонтерського центру, що міститься в Народному домі Коломиї, Галя Беля розповідає:

“Наш центр — один з найбільших в Україні, бо під одним дахом зібрано багато різних цехів. Ми працюємо, як і раніше: надаємо гуманітарну допомогу, плетемо маскувальні сітки, шиємо розвантажувальні жилети, плитоноски, наколінники, робимо цигарки, може, для здоров’я це не добре, але хлопці просять. Основне, що все це в нас безкоштовно”. 

Кожен цех громадської організації “Нескорена нація” має свою назву:

  • Мурашки надають гуманітарну допомогу переселенцям, збирають і відправляють необхідне захисникам на фронт. 
  • Бджовеліни, або бджілки-трудівниці — це дівчата, які шиють для військових.  
  • Павучки плетуть основу для маскувальної сітки. 
  • Шовкопряди фарбують, ріжуть тканину і плетуть маскувальні сітки.
  • Папіроски роблять цигарки за допомогою ручних та електричних машин.
  • Файна кухня готує енергетичні батончики, тушонки, каші з м’ясом, вареники, зрази, пельмені, булочки та солодощі. 

“Єдине, що змінилося від лютого, — це кількість охочих допомагати. Раніше приходило до півтори тисячі людей, а тепер є 50–100 волонтерів. Зазвичай це люди старшого віку, найстаршій нашій помічниці — 85, а наймолодшій — 7. Люди звикли до війни, тому закликаю приходити в Народний дім і допомагати хоча б годинку-дві. Також нам дуже потрібні люди, які вміють шити. Ми будемо дуже раді всім, хто долучиться до нашої перемоги”. 

ГО “Нескорена нація” найчастіше відправляє смаколики та все необхідне 77 батальйону тероборони, “Десятці” та добровольчим батальйонам: “Тризубівцям”, “Чорній сотні”, “Правому сектору”, “Карпатській січі”. Загалом допомагають усім, хто просить. 

“До нас приходить велика кількість переселенців, ми надаємо їм усе необхідне. Їхні дітки займаються безкоштовно в наших гуртках”, — додає Галя Беля. 

“Сила громади” 

Громадська організація “Сила громади” з’явилася в перші дні широкомасштабного вторгнення. Координатор волонтерського центру Юрій Білявський каже, що вони допомагають: 

  • військовим;
  • внутрішньо переміщеним особам; 
  • людям, які залишилися жити в зруйнованих містах;
  • вразливим категоріям людей. 

“Ми стараємося забезпечити людей, які живуть у складних умовах. У нас діє адресна доставка, адже не всі можуть забрати допомогу.  Одного разу ми поїхали до жінки, яка попросила якусь дрібничку. Побачивши, як вона живе, дуже здивувалися, що вона сказала так мало. Точкова допомога дає змогу дізнатися, що саме людям потрібно, бачити їхні умови. Дуже важке розуміння, що всім ми допомогти не можемо”.

Коли волонтери привезли допомогу в будинок, де живе п’ятеро пенсіонерів, чоловік просто розплакався, отримавши речі першої потреби.  

Юра Білявський каже, що з кожним днем стає важче, бо запитів багато, а ресурсів немає. Постійно приходять нові люди, які потребують допомоги. 

“Тепер ми хочемо більше займатися дронами та машинами для військових.  Ми вже купили першу машину за 160 тисяч гривень і одразу ж розпочинаємо наступний збір. Також плануємо зробити благодійний аукціон: хлопці з фронту передали нам чохли від протитанкової системи, що знищила ворожий танк”. 

Допомогти громадській організації “Сила громади” можна коштами на офіційний рахунок:

IBAN: UA263806340000026004252817001

ЄДРПОУ: 36145247

Також дуже потрібні теплі речі та ковдри для військових, внутрішньо переміщених осіб, людей з інвалідністю, пенсіонерів. Якщо маєте можливість допомогти, телефонуйте за номером: 0979758721 або приносьте за адресою: вул. Чайковського, 33. 

«Єдиний волонтерський центр “Локомотив”» 

Юлія Грицьків — координаторка волонтерського центру “Локомотив”.

“На початку війни, коли ми оголосили, що наш центр відкрито, багато людей допомагали коштами, продуктами, одягом, а ті, хто був за кордоном, передавали все бусами й фурами. Люди віддавали все, що мали, а тепер розуміють, що вони теж повинні за щось жити, і я це розумію. Проте багато хто думає, що їхні 10–50 гривень нічого не вирішують. Якщо так 10 людей не надішле по 50 гривень, то ми вже втратимо 500. А маленькі донати насправді дуже рятують”, — ділиться Юлія.

Для внутрішньо переміщених осіб Єдиний волонтерський центр має два відділення на вокзалі, для військових — у самому спорткомплексі. 

“Раніше в нас була військова форма та взуття, але тепер ми закуповуємо більш серйозні речі — тепловізори, приціли, автомобілі. Військові телефонують і розповідають, яка в них ситуація, ми вибираємо кілька запитів і допомагаємо, бо на всіх не вистачає грошей. Раніше 100 тисяч можна було зібрати за дві доби, а тепер і 30 тисяч складно. Дуже потрібно, щоб люди допомагали грошима. Хлопці вже питають про теплий одяг, і я хвилююся, що не зможемо всім закупити”, — розповідає Юлія.  

“Сильно” 

Громадська організація “Сильно” діє вже понад рік. До широкомасштабного вторгнення вона організовувала різні спортивні змагання в області, співпрацювала з іншими громадськими організаціями. Під час війни вирішили створити волонтерський центр, щоб допомогти країні. 

«У перші дні ми заготовляли “коктейлі Молотова”, дрова, бочки, буржуйки. За 3–4 дні до нас долучилося близько 70 волонтерів, які приходили кожного дня. Ми відправляли допомогу на Київ, теробороні, “Десятці”. Потім нам потрібен був склад, і ми звернулися до Дмитра Івановича, який безкоштовно надав нам приміщення на металозаводі, яким користуємося досі. Нам почали привозити гуманітарну допомогу з Норвегії, Італії, Польщі. Тарас Яворський налагодив логістику, їхні автобуси “Прикарпатський експрес” безкоштовно доставляли все до нашого складу», — розповідає координатор громадської організації “Сильно” Сергій Поспєлов. 

Також вони уклали договір з ЮНІСЕФ, щоб допомагати не лише військовим, а й дітям. У школи та садки розвозять бокси для арттерапії та занять спортом. 

«Ми плануємо організувати 10 поїздок для внутрішньо переміщених осіб, а саме мам з дітьми, в Буковель, у “Гуцул-ленд”. Перша поїздка відбулася 14 вересня, поїхало 55 людей, які живуть у Заболотові. Дорога, харчування, квитки, завдяки співпраці з ЮНІСЕФ, безкоштовні», — каже Сергій Поспєлов. 

Громадська організація “Сильно” також закуповує автомобілі, тепловізори для військових. Про актуальний збір коштів дивіться на фейсбук-сторінці.  

Журналістка: Юлія Варчук

А щоб у твоєму житті було більше Глузду — підписуйся на нас у:

телеграмі

вайбері

вацапі

фейсбуці

інстаграмі

твіттері

Наші партнери