ГЛУЗД

Сьогодні свої двері відчинив ще один шелтер від “Карітас Коломия”. Запрацював він у гірському селищі Кути, що на Косівщині. У ньому мешкатиме 80 людей. Приміщенню близько 100 років, селищна рада надала його в оренду. Бюджет проєкту становить понад 250 000 доларів. Реалізувати його вдалося за підтримки “Українського гуманітарного фонду” і “Надзвичайне реагування ООН”. 

Зародження шелтеру

Від початку широкомасштабного вторгнення голова Кутської селищної ради Дмитро Павлюк забезпечував переселенців житлом: влаштовував їх у садочки та школи. Проте було зрозуміло, що в тих приміщеннях люди не можуть довго жити. Голова запропонував директору благодійного фонду “Карітас Коломия” Сергію Трифʼяку будинок в оренду на декілька років за доступною ціною. Усе це відбувалося на відкритих торгах. Так благодійний фонд почав облаштовувати шелтер.

Олег Глиняйлюк, керівник проєкту Карітасу “Гідна й невідкладна допомога вимушено переселеним особам на західній частині України”, знайшов архітектора та дизайнера, які продумали планування для комфортного проживання.

Сторічна цінність

Історичному будинку близько 100 років. Він належав підприємцю австрійського походження, народженому в Кутах. Чоловік був меценатом, допомагав місту,  прокладав дороги. За радянської влади в будинку містилася лікарня. Останні 5–10 років приміщення не використовували, воно руйнувалося, почав протікати дах і фасад. Усередині було, як за Австрії: старовинні печі й стара підлога. 

Особливість шелтеру полягає у: 

  • забезпеченні гідних умов проживання й розподілу простору так, щоб сімʼї жили разом;
  • створенні інклюзивного простору для людей з інвалідністю;
  • максимальному збереженні історичності приміщення.

Шелтер прийматиме людей на короткострокове перебування (до місяця). 

“Ми хотіли, щоб там було затишно, щоб люди, які евакуювалися, могли перезавантажитись”,  —  каже керівник проєкту Олег Глиняйлюк.

У будинку може проживати 60–80 людей. Тут перепланували кімнати: 12 зробили для проживання і 4 для соціальних працівників та психолога. Кімнати є різного типу: для 4–6 людей (стандартні) і для 8 людей (сімейні, тут 3 двоповерхові ліжка, розкладний диван та двоспальне ліжко). 

“Там було таке горище, як у старих сільських хатах: завалений, багато дощок, без вікон. Ми там зробили кімнати та спільний простір”,  — зазначає Олег Глиняйлюк.

Крім того, у будинку зробили нову каналізацію, санвузол, провели електрику для нових потреб.

Це вже сьомий шелтер від “Карітас Коломия”. Джерел його фінансування два: програма “Українського гуманітарного фонду” і “Надзвичайне реагування ООН”. 

Вартість робіт становить близько 250 тисяч доларів, проте ще є потреба в утепленні.

Усе, що могли зберегти, зберегли: віконні рами, дубовий паркет, певні елементи. Це не потребувало додаткових коштів, лише належного ставлення і грамотного підходу. 

У будинку повністю збережено оригінальну конструкцію даху. Команді вдалося почистити, відновити, пофарбувати й відреставрувати балки, що були в поганому стані через протікання старого даху. Усі вони є елементами простору. 

“Хто цього потребує найбільше”

Благодійний фонд “Карітас” надає перевагу для поселення людям з інвалідністю, самотнім літнім людям, одиноким матерям, сімʼям, у яких є дитина з інвалідністю чи неповнолітня дитина. Якщо залишатиметься місце, то зможуть поселити працездатну здорову людину.

“Ми зазвичай надаємо житло тим, хто цього потребує найбільше”,  —  пояснює керівник проєкту Олег Глиняйлюк. 

У шелтері з людьми перебуватиме два соціальні працівники, психолог та керівник проєкту. Вони допомагатимуть людям адаптуватися в новому просторі.

“Це не просто будинок, куди ми поселяємо людей. Шелтер — це проєкт для допомоги внутрішньо переміщеним людям”,  — наголошує керівник проєкту.

До того ж це місце спільного проживання, де не буде прибиральниць чи кухарів, люди самі мають організувати все.

Грошові гранти

У проєкті передбачено грошову допомогу для людей, які проживатимуть у шелтері. На місяць виплачуватимуть 2200 грн. 

Після виселення із шелтеру людям можуть оплачувати оренду житла протягом трьох місяців. Такий кеш-грант пропонують і соціально-вразливим людям, яких не зможуть поселити в шелтер.

На завершення керівник проєкту Олег Глиняйлюк ділиться: “Після перемоги ми переформатуємо шелтер для інших соціальних потреб, до прикладу, зробимо будинок для літніх людей”.

Журналістка: Уляна Сторощук

Фото: Сашко Рожко

А щоб у твоєму житті було більше Глузду — підписуйся на нас у:

телеграмі

вайбері

вацапі

фейсбуці

інстаграмі

твіттері

Наші партнери