ГЛУЗД

Якось до мене зателефонували й попросили контактний номер Ігоря Гоха. Голос чоловіка поважного віку звучав стривожено. Матеріал про Ігоря він прочитав на сторінках Глузду, там і знайшов мій номер.

Того дня батько шукав способу допомогти наркозалежному сину та своїй сім’ї, адже той уже почав виносити з дому речі. Чоловік просив про допомогу… Ігор влаштував його сина в реабілітаційний центр.

Ігор Гох 5 років тому позбувся залежності, що мало не зламала його життя, а сьогодні він незалежний консультант, який активно допомагає боротися іншим.

 “Я — залежна особистість”

Що відрізняє мене від тебе? Майже нічого, окрім 5 років тверезості. Але це не просто. Це 5 років зусиль. Це, як ескалатор: тебе тягне вниз, а ти постійно рухаєшся вгору. Оце моє життя. 

Що відрізняє мене від залежних? 5 секунд. Одна чарка.

 —  Тобі не можна вживати алкоголь?

 —  Мені можна все. Тільки питання, як воно на мене вплине. 

Я — залежна особистість, я не контролюю цього процесу, він сильніший від мене. Я прийняв своє безсилля перед хворобою: відмовився повністю і не хочу перевіряти, чи відновився мій контроль. 

Можна все: стабілізувати психологічний, психічний та фізичний стани, вилікувати будь-які хвороби, поліпшити духовну та соціальну складову. Єдине, що не відновлюється, — контроль. Його втрачено назавжди. Тих, хто пробує контролювати, ми згодом бачимо на 11-й реабілітації”.

 Із чого все починається?

Зі знайомства. 

Діти знайомляться з наркотиками у віці 10-12 років, деякі в 15 мають 4-річний досвід вживання. 

Усе починається з підліткової цікавості, необізнаності та слабкого характеру. Розповідають і навіюють цікавість ті, хто пробував. Зазвичай вони перебільшують свої відчуття в разів 100.

Якщо після першого разу дитина розуміє, що це ілюзія, то більше не спробує. Якщо не розуміє + вона з неблагополучної сім’ї, не знає, що таке любов, то, відчувши те, чого раніше не мала, захоче ще раз. Це не бажання бути наркоманом, а бажання знову отримати емоцію. Якщо вживання повторюється, то це вже потенційна залежність, але її можна набути й першого разу. І під загрозою всі. Я був схильний до залежностей ще до того, як почав вживати наркотики. Але залежними стають не всі. 

Вживання — це потреба втекти від трудностей життя. У нас складна ситуація в країні, важко знайти роботу, багато проблем у сім’ях. Людина часто стає залежною ще й тому, що не отримує тих емоцій, яких потребує, це брак будь-чого. 

Знаєш, чим діти з багатих сімей відрізняються від інших? Вони вживають якісні й дорогі наркотики, а з бідних — неякісні та синтетичні. 

Що ховається за написом із @ 

Ми можемо спробувати з тобою зробити замовлення просто зараз. Повір, це дуже просто: бачиш напис на будинку? Там, де @ перед символами, дуже ймовірно, що це назва телеграм-чату, де можна зробити замовлення. Заходиш туди, пишеш, що тобі потрібно, далі кладмен —  людина, яка розставляє закладки (дози — ред.) трави, фену, спайсу, солі, — пакує замовлення й позначає його відповідним кольором ізоленти (у  кожного наркотику свій колір  —  ред.).

Кладмен ховає замовлення під вуличним ліхтарем, у парку чи сквері та навіть під оцим вазонком (показує на розлогий вазон біля одного із закладів  — ред.). 

На місці, де залишає замовлення, кладмен малює вказівник, фотографує локацію і після того, як отримує гроші, надсилає замовнику фото.

Ти не помічала людей, які старанно щось шукають у парках? Зверни увагу!

Чому це важко зафіксувати? Немає передачі з рук у руки. Найстрашніше, що їх може купити будь-хто. Ціна доступна навіть школярам.

Позначки часто малюють біля шкіл та інших навчальних закладів. Педагоги знають, але нічого не роблять.

Для звичайної людини це просто напис, і вона не розуміє, що може означати слово “соль” на стіні. А соль — це надзвичайно шкідливий та ефективний наркотичний засіб, його крупинки дуже схожі на сіль для ванни, звідси й назва. Він дешевий і найбільш поширений після метадону, сильно впливає на психіку. 

Ми, як активісти, робимо, що можемо: фотографуємо, надсилаємо інформацію в поліцію, блокуємо чати, які знаходимо. У нас є чат-боти, завдяки яким інформація про поширення та точки постійно оновлюється. 

Я віз на реабілітацію хлопчину, якого притягнули до 9 відповідальностей. За його словами, у всіх селах його району є сайти, де можна замовити різні види наркотиків. 

Про наслідки та лікування

Наші медики-психіатри не вміють відрізнити активну стадію шизофренії від стану людини під дією солей чи спайсів. Симптоми ідентичні:  агресивний стан або ступор. Ці розлади яскраво виражені, і, щоб допомогти, людину потрібно ізолювати, створити терапевтичне середовище, де вона не буде замикатися, почне спілкуватись. Тут потрібен медичний супровід. Тоді людину повністю виводять у хімічну чистоту (тверезість — ред.) і працюють з її здоровою частиною. А це займає роки. Немає термінів, є програма: 

  • перший етап — це реабілітація, вона триває пів року
  • другий —  ресоціалізація.

Під час першого етапу людина отримує інформацію, під час другого застосовує її в реальному житті. Далі — період адаптації. Загалом для відновлення потрібно півтора-два роки.

Людину можна повернути до стану, у якому вона була до залежності, але вживання не мине без наслідків: що довше тривала залежність, то серйознішими вони будуть.

Про легалізацію

Я, як і всі люди, які пройшли шлях залежності, ставлюся до цього негативно. Легалізація потрібна, щоб використовувати канабіс у медичних цілях. Подивися, хто в нас відстоює легалізацію — люди, які хочуть курити. У марихуані є два медичні компоненти: тетрагідраканабінол і канабідіол. Тетрагідраканабінол впливає на зміну свідомості, простими словами, людину гребе, а канабідіол — втамовує біль, заспокоює. Це сильний наркотичний засіб. Ми рівняємося до Європи, але ми ще не на тому рівні, наше суспільство до цього не готове. Рецепти будуть виписувати наліво і направо.

Тепер Ігор є в базах 15 центрів як мотиваційний спікер. Він  —  єдиний в Україні незалежний консультант, працює без прив’язки, тому часто відвідує різні міста по всій країні. Якщо є необхідність проконсультуватися з ним — пиши, він радо допоможе тобі чи твоїм близьким подолати залежність. 

Журналістка: Оленка Гелетюк

Фотографка: Анастасія Шеремета

А щоб у твоєму житті було більше Глузду —підписуйся на наш телеграм-канал.

Наші партнери