ГЛУЗД

Ілля Криворучко — студент другого курсу Львівського національного університету, фізичного факультету, номінант на стипендію імені Лозинських (США) для обдарованих студентів, від 5 класу цікавиться історією Коломиї.  

“Якось учитель історії дав завдання підготувати інформацію про Коломию. Я знайшов стару фотографію Франца Йосифа, дослідив її та приніс готову історію. Це був мій перший матеріал. Потім я шукав фотографії, інформацію, невідомі факти, так і почав писати про історію міста”, — розповідає Ілля.

На місці РАЦС, біля дитячої церкви, колись була величезна будівля. Хлопець знайшов її фотографію та з’ясував, що це була римо-католицька плебанія (помешкання священника та послушників — ред.). За словами Іллі Криворучка, після цього будівлею зацікавилися, її почали досліджувати Василь Нагірний та інші краєзнавці.

“Відгукнулися люди, розказували все, що знали та пам’ятали про цю споруду. Я сформував це все в одну статтю. Згодом до мене люди почали звертатися з проханнями написати про різні історичні факти, постаті та будівлі”, — каже хлопець.

Здебільшого Ілля пише про історичні будівлі. Інформацію шукає в польських джерелах, там є всі довідники та необхідні списки. Також використовує газети, де дізнається адресу будівлі, що в ній було і які події відбувалися.

“Спочатку набираю в гуглі про будівлю, якщо свідчень немає, то починаю “ритися” в довідниках, за адресою, що була за Австрії та Польщі. Інформацію беру і з газет. Інколи там є свідчення про людей, чим вони займалися і яку цінність внесли в Коломию. Про радянський період в основному розпитую людей. Так і формується повна картина будівлі”, — ділиться хлопець.

Тепер Ілля займається дослідженням Голокосту. 

“Доопрацьовую матеріал, який хочу опублікувати 12 жовтня, на 80-річчя великої трагедії. Велику синагогу спалили, а євреїв розстрілювали або спалювали заживо — це страшні речі, але люди мусять це знати, щоб такого не повторювалось”, — додає Ілля Криворучко. 

Хлопець планує видати книгу про всі історичні будівлі Коломиї, які досліджує, але поки що матеріалу недостатньо, і багато залежить від фінансів. Також готує наукову роботу про варіоляцію (до кінця XVIII століття) та вакцинацію (як вона з’явилася та що означала). 

“Хочу, щоб гордились за коломиян, які чогось досягли, щоб майбутнє покоління знало, що в нашому місті можна і потрібно чогось досягати. Як виявилося, у нас було кілька винахідників, є офіційні патенти в США”.

Незабаром на Глузді ти зможеш почитати історичну колонку юного коломиянина. Якщо є будівлі чи постаті, які тебе цікавлять, пиши про це в коментарях.

Журналістка: Тетяна Грабна

Фото: архів Іллі Криворучка


А щоб у твоєму житті було більше Глузду —підписуйся на наш телеграм-канал.

Наші партнери