ГЛУЗД

Після шести місяців карантину, а це дистанційне навчання, канікули в масках та брак живого спілкування, початку нової шкільної сторінки цьогоріч очікували і вчителі, і батьки, і діти. Уперше за 36  років від започаткування в Україні свята Першого дзвоника повернутися за шкільні парти змогли не всі школярі, а лише ті, які перебувають у зеленій, жовтій та помаранчевій зонах. Згідно з рішенням уряду, у червоних зонах заборонено відвідувати заклади освіти. 

Державна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій під час позачергового засідання оновила розподіл на карантинні зони, який почав діяти 7 вересня.

До червоної зони віднесли: Івано-Франківськ, Коломию й Калуш, Косівський та Тисменицький райони Івано-Франківської області. Епідемічні рівні визначають на 14 днів. 

Неочікувані  канікули

На Прикарпатті налічують 765 шкіл. Приймати на навчання освітні заклади готові, однак через пандемію рішення про те, чи підуть діти до школи, ухвалює уряд і комісія з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

Міністр охорони здоров’я Максим Степанов пояснює: до певної зони відносять райони та навіть міста. Це означає, що навіть у червоній зоні можуть бути «зелені» міста й села.

Понад ста школам в Івано-Франківській області місцева влада й Кабмін пропонують альтернативу: продовження канікул або дистанційне навчання.

Очільник Івано-Франківська Руслан Марцінків під час наради  наголосив, що після виходу із червоної зони школи ущільнять навчальну програму. 

У Калуші, Тисмениці, Коломиї, Косові та Косівському районі вимушені канікули або дистанційне навчання продовжили до 21 вересня.

За словами міського голови Калуша Ігоря Матвійчука, через такі незаплановані канікули школярам частково скоротять зимові. 

Села Калуської ОТГ від 31 серпня в помаранчевій зоні, тому там навчання розпочали, як і планували, 1 вересня. Загалом калуські заклади освіти готові до роботи в умовах карантину: за бюджетні кошти їх забезпечили масками для працівників та засобами для дезінфекції, зокрема й рук (школярі мають мати свої маски, а учні молодших класів можуть ними не користуватися). За словами Ігоря Матвійчука, додаткові витрати на освіту становлять 400 тис. грн на місяць або 1 млн грн до кінця року.

У селах Коломийської ОТГ, що в помаранчевій зоні, теж розпочали навчання. Чимало уроків учителі проводять на свіжому повітрі, дотримуються дистанції, на перервах викладачі й школярі переміщаються по навчальних закладах у захисних масках, повідомляють журналісти ТРК “НТК”.

У Тисменицькому районі 34 школи навчаються дистанційно. Керівниця відділу освіти Тисменицької РДА Світлана Щарабуряк каже:

“Необхідно наздогнати програму у вересні, усе те, що недоопрацьовано в березні, квітні та травні”.

У програмі “Галичина TV” вона розповіла, що до нового навчального процесу школи готові на сто відсотків.

Батьки проти онлайн-навчання

У Косівському районі навчання розпочали дистанційно 1 вересня. 

Спеціаліст відділу освіти Косівської РДА Вікторія Панчак зазначає, що всі 37 навчальних закладів у гірському районі підключені до інтернету, досвід навчання за допомогою гаджетів здобули в березні-травні цього року, тому вчителі й школярі мають впоратися. Дошкільні заклади в Косівському районі, зокрема 14 дитсадків, наразі зачинені. 

“Слабкий інтернет, старі гаджети, нерозуміння матеріалу”,  —  такі скарги озвучили батьки косівських школярів під час мітингів 4 і 8 вересня.

4 вересня до райдержадміністрації вийшло близько сотні людей. Батьки вимагали, щоб замість онлайн-навчання діти мали змогу ходити до школи.  

“Усе було мирно: ми не кричали, не кидалися помідорами, не ображали інших. У нас була тверда позиція: припинити дистанційне, адже назвати це навчанням складно, —  каже мама двох дітей Марія Стефанко.  —  Однак під час першого нашого протесту місцева влада ніяк не відреагувала, не вийшла до нас поспілкуватися.

 
Важко всім: учителям, дітям і батькам. Мій син, який ходить до 3 класу, навіть не розуміє, що канікули закінчилися й почалася школа. Вважаю, що дистанційна форма навчання можлива, але для учнів старших класів або з поділом на групи, наприклад, навчання у дві зміни”.

Жінка зазначає, що на другий мітинг 8 вересня батьки прийшли, щоб залишити свій підпис у колективному зверненні, яке передали в Косівську РДА.

“Я настільки проти дистанційного навчання, що готова виходити на мітинг хоч щодня”

У Коломиї батьки школярів зібралися під стінами ратуші 9 вересня, вони також протестували проти дистанційного навчання. Про таку акцію заздалегідь попереджали в соціальних мережах, закликаючи небайдужих приєднатися до протесту. 

Мама двох школярів Оксана Атамнюк вважає, що можливо адаптувати навчальний процес, навіть якщо це червона зона, а тому відгукнулася на заклик прийти на мітинг. Зізнається, що готова написати заяву про те, що нестиме відповідальність за здоров’я дитини під час навчання в школі. 

“На мирний протест 9 вересня вийшли батьки, нас було приблизно 150 осіб, тоді як у соціальних мережах погоджувалося прийти набагато більше людей. Ми чекали під Ратушею від дев’ятої години ранку з гаслами про вимогу до влади вжити заходів стосовно дистанційного навчання. До нас годину ніхто не виходив. Спочатку прийшов керівник управління освіти Любомир Бурдун, а вже о 10:00 — міський голова Ігор Слюзар”.


Після цієї ситуації ми з кількома активістами виклали на папері всі батьківські пропозиції й зареєстрували в міській раді звернення до мера. Я настільки проти дистанційного навчання, що готова виходити на мітинг хоч щодня. Якщо нас не хоче почути наш мер, наші народні обранці, то, можливо, після зібрань нас почує вся Україна”.

Оксана Атамнюк також розповідає, що міський голова Ігор Слюзар відмовив у скликанні позачергової сесії, яка на прохання батьків мала відбутися до суботи. Тому 10 вересня батьки в Коломиї збирають підписи та прізвища тих депутатів, які  підтримують очне навчання.

Усе вирішує колір

Під час брифінгу в. о. міністра освіти та науки Сергій Шкарлет акцентував на тому, що навчальний рік, як і завжди, розпочнеться 1 вересня, але з особливостями епідеміологічної ситуації в кожному регіоні.

“Рівень епідеміологічної небезпеки буде визначати державна комісія ТЕБ та НС. Хочу зазначити, що в разі “зеленого”, “жовтого” або “помаранчевого” рівня епідеміологічної небезпеки відвідування закладів загальної та середньої освіти буде дозволено у звичайному режимі, але із чітким дотриманням санітарно-епідеміологічних норм. У разі встановлення червоної зони відвідування закладів освіти буде заборонено, освітній процес буде відбуватися тільки дистанційно”.

 З «кишені» місцевого бюджету

За словами  директора департаменту освіти та науки Івано-Франківської обласної державної адміністрації Віктора Кімаковича, на сьогодні витрати повинні понести органи місцевого самоврядування. 

«Ми із цим не погоджуємося, тому звернулися до міністерства, щоб кошти, акумульовані державним бюджетом на COVID, розподілили по містах. На цей момент тривають переговори між міністерством та урядом, можливо, в кінці року буде якась дотація місцевим бюджетам, щоб ми могли й надалі закуповувати необхідні засоби для потреб освітнього процесу».

Віктор Кімакович розповідає, що школи на Прикарпатті  готові до нового навчального року, усе необхідне для дотримання санітарних норм закупили, а тому всі повинні звикнути до реалій сьогодення — навчання в умовах коронавірусу. Змінився також і режим шкільних їдалень:

«Ми отримали велику дотацію на реконструкцію харчоблоків, закупівлю нового обладнання. Сотні тисяч гривень для цього виділено з місцевого бюджету». 

Також він зазначив, що в умовах пандемії головне дотримуватися єдиного принципу — зменшити контакт між дітьми. Наприклад, розподілити час, поділити учнів на вікові групи, зменшити кількість школярів за одним столом.

«Ми робимо все можливе для того, щоб зменшити контакт між тими, хто готує їжу та її споживає, а тому харчування за типом шведського столу та самообслуговування не дозволено».

Шкільні правила під час пандемії

Міністерство охорони здоров’я оновило список правил  щодо організації навчання в закладах освіти в період карантину через значне поширення коронавірусного захворювання.

Зокрема:


• заходити до навчальних закладів можуть тільки вчителі та учні, виняток робитимуть лише для супроводу дітей з інвалідністю;


• заборонено організовувати харчування за типом шведського столу й самообслуговування, а також роботу питних фонтанчиків;


• відстань між столами в шкільних їдальнях має становити не більше ніж півтора метра, за одним столом може сидіти не більше ніж четверо дітей;  


• учням 1-4 класів дозволено пересуватися в закладах освіти без маски чи респіратора;


• у “помаранчевих” регіонах епідеміологічної небезпеки вчителям рекомендують викладати свій предмет у захисних щитках;


• учителі, які працюють у жовтій або зеленій зоні, повинні просто дотримуватися відповідної дистанції. Викладати можна без масок;


• допускати вчителів до роботи будуть тільки після температурного скринінгу;


• у випадку підтвердження коронавірусу в когось з учнів, увесь клас повинен піти на самоізоляцію та вжити  відповідних заходів;


• дозатори й антисептики мають міститися в закладі тільки біля входу, надалі рекомендовано ретельно мити руки після кожного уроку.

Журналістка: Мар’яна Гнот

Фото: Джерело та архів чату “Діти Коломиї Мають Вчитись”

Отримуй першим добірку новин Коломиї — підписуйся на телеграм-канал Глузду.

Наші партнери