ГЛУЗД

Згідно з даними Центру громадського здоров’я України, майже 64 % українців помилково вважають, що гострі вірусні інфекційні захворювання та застуду потрібно лікувати антибіотиками. Проте це призводить до того, що бактерії набувають стійкості, відповідно, процес лікування стає довшим та складнішим.

Від серпня 2022 року українці можуть отримувати електронний рецепт на антибіотики. Це стало доступним для закладів охорони здоровʼя, які вже зареєстровані та працюють з електронною системою охорони здоровʼя. Якщо для цього немає технічної можливості, то виписують паперовий рецепт. Обов’язково все фіксують у медичній документації пацієнта / пацієнтки, щоб знати, які ліки людина вживала, якою була реакція на них, чи були вони ефективними. Знати про те, яким антибіотиком лікувався пацієнт / пацієнтка важливо, щоб правильно підібрати лікування наступного разу. 

“Антибіотик — серйозний рецептурний лікарський засіб, який має призначати лише лікар. Тільки він може визначити доцільність прийому антибіотика, підібрати ефективну діючу речовину, дозування та режим прийому препарату. Самопризначення та безконтрольне вживання антибіотиків може не лише зашкодити здоровʼю людини, а й стимулює розвиток глобальної проблеми — антибіотикорезистентності, унаслідок якої бактерії набувають стійкості до лікування. Це може призвести до того, що інфекційні хвороби, які сьогодні швидко й без наслідків можна вилікувати антибактеріальними препаратами, можуть стати смертельно небезпечними”, — повідомляє Міністерство охорони здоров’я України. 

Електронний рецепт можна отримати під час прийому лікаря. Технічну змогу виписати рецепт матимуть лікарі і державних закладів, і приватних. Якщо послуги лікування надають у стаціонарі за умовами співпраці з Національною службою здоров’я України, то медичні препарати, зокрема антибіотики, які передбачено пакетом лікування, мають надати пацієнту безоплатно.

Чи необхідні антибіотики для лікування COVID-19 

МОЗ пише, що коронавірусне захворювання COVID-19 має вірусне походження, тому лікувати його антибіотиками недоцільно, адже вони не діють на віруси, лише на бактерії. Натомість неконтрольований прийом антибіотиків може завдати значної шкоди здоров’ю, починаючи від побічних реакцій у конкретного пацієнта і закінчуючи збільшенням кількості антибіотикорезистентних бактерій (стійких до антибіотиків унаслідок змін або мутацій у їхніх ДНК). 

“Майже за 100 років існування антибіотики врятували мільйони життів. Однак загроза антибіотикорезистентності може повернути нас до тих часів, коли люди вмирали від бактеріальної пневмонії”, —  повідомляє МОЗ.

Є кілька міфів і упереджень щодо антибіотиків, які живуть попри розвиток медичної науки. Спробуймо розвінчати найпоширеніші з них.

Міф 1: Антибіотики можна використовувати для лікування будь-якої інфекції.

Факт: Дії антибіотиків піддаються лише мікроорганізми, чутливі до них (бактерії), тож антибіотиками лікують лише захворювання бактеріального походження, їх не застосовують під час вірусних інфекцій, наприклад, COVID-19. 

Міф 2: Якщо забув прийняти дозу антибіотиків, то можу прийняти одразу подвійну.

Факт: Дотримуватися дозування, яке призначив лікар, важливо, щоб підтримати певну концентрацію препарату в крові: якщо вона знижується, шкідливі бактерії виживають і стають резистентними до цього антибіотика. Якщо пропущено прийом дози, важливо прийняти її якомога швидше, але якщо вже наближається час наступного прийому ліків, потрібно зачекати і прийняти разову дозу, а потім дотримуватися звичайного режиму. Варто проконсультуватися з лікарем щодо подальшого лікування. 

Міф 3: Можна припинити прийом ліків, щойно покращиться самопочуття. 

Факт: Необхідно дотримуватися порад свого лікаря та приймати антибіотики протягом усього періоду, який він визначив, навіть якщо самопочуття покращилося. Лише повний курс лікування дасть змогу вбити всі шкідливі бактерії та запобігти розвитку в них стійкості до антибіотиків.

Міф 4: Можна “допити” антибіотики, що залишилися від попередніх призначень або попросити потрібні ліки в друга.

Факт: Не можна використовувати антибіотики, що залишилися від лікування попереднього захворювання без призначення лікаря. Так само не можна вживати ліки, призначені іншим особам, адже кожна людина, а отже, захворювання і схема лікування різні. Тому антибіотик, призначений одному пацієнту за такої самої недуги, може не подіяти або спричинити негативні наслідки в іншого. 

Стійкість до антибіотиків 

Якщо антибіотики перестануть діяти, 3 з 10 випадків пневмонії можуть призвести до смерті, тобто лише менше ніж 25 % людей, які хворіють на туберкульоз, матимуть шанс вилікуватися. Такі хвороби й оперативні втручання, як менінгіт, ангіна, вушна інфекція, кесарів розтин, можуть стати летальними. Стійкості до антибіотиків може запобігти кожен з нас. Ось прості правила від МОЗ:

  • не займайся самолікуванням;
  • приймай лише ті антибіотики, які призначив лікар;
  • пе переривай лікування;
  • завжди завершуй курс антибіотиків, навіть якщо стало краще;.
  • не продовжуй курс лікування без відома лікаря;
  • ніколи не використовуй антибіотиків, які залишилися після попереднього курсу;
  • не консультуй друзів, родичів, знайомих та не призначай їм лікування атибіотиками;
  • регулярно мий руки, уникай контакту із хворими людьми і вчасно роби щеплення;
  • відповідально приймай антибіотики. 

Журналістка: Юлія Варчук

Дизайн: Ірина Блаженко

А щоб у твоєму житті було більше Глузду — підписуйся на нас у:

телеграмі

вайбері

вацапі

фейсбуці

інстаграмі

твіттері

Наші партнери