ГЛУЗД

Коломийські підприємці стривожені листами, котрі отримують останнім часом, бо їхній зміст нічого приємного не містить. Навпаки, йдеться про те, що бізнесмени мають за свій кошт встановлювати засоби дистанційних передач даних, які вимірюють кількість витраченого установою газу. Якщо ж підприємці цього не виконають – газ від’єднають. Бізнесменів такі листи обурили, бо встановлення цих приладів коштує чималих грошей і такі вимоги вони вважають незаконними. Першими забили на сполох у Коломийській Асоціації Підприємців.

“Від імені нашої організації, ми написали офіційне звернення до ПАТ “Івано-Франківськгаз” та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (НКРЕ) щодо дуже неприємної ситуації, яка стається в нашому та інших містах.

Протягом останнього місяця до коломийських підприємців звертаються представники Коломийського відділення ПАТ «Івано-Франківськгаз» з повідомленням про те, що користувачі газу змушені за власний кошт облаштувати засобами дистанційної передачі даних  вузли обліку. У зворотному випадку погрожують відключити від газопостачання! При чому в нещодавно прийнятому Кодексі ГРМ, немає жодного слова про те, що дані роботи, а також модеми, повинні оплачувати споживачі.

Вважаємо неприйнятними такі дії та намагаємося з’ясувати чому так відбувається, та як насправді повинно відбуватися згідно із законом. Підприємці Коломиї дбають та шанують своє місто, тому вимагаємо відповідної поваги до нашої діяльності, а також чекаємо на підтримку місцевої влади у цьому питанні”, – такий допис опублікували на сторінці Коломийської асоціації Підприємців у Facebook.

Члени Асоціації написали листа із запитаннями до ПАТ “Івано-Франківськгаз” та віповіді, на разі, так і не отримали.

Прокоментували своє незадоволення підприємці і особисто:

“Я підприємець та користуюсь послугами коломийського газового управління.Газ споживаю круглорічно, бо діяльність фітнес-центрів потребує постійного підігріву води.

Наразі газове управління вимагає з підприємців установлення нових лічильників з модемами для спрощення роботи газового управління. У зв‘язку з цим також потрібно змінювати технічну документацію на газове устаткування. Всі ці процедури, згідно з вимогами газового управління, мають оплатити підприємці. А це небагато-немало, приблизно 20 000 гривень + до двох тижнів ходіння по кабінетах. На мою думку, не справедливо, що покращення роботи газового управління, мають оплачувати підприємці. В іншому випадку, погрожують відключити споживача-підприємця. Наразі починають перекривати газ поодиноким підприємствам, ближче до опалювального сезону, всім підприємцям які не виконають умови газового управління відключать газопостачання

І ми,  дякуючи газовому управлінню, повернемся до опалення дровами, як 100 років тому. Або черговий раз підемо на поводу установ, що належать олігархам”, –  каже бізнесмен, власник місцевих фітнес-центрів Володимир Табахарнюк.

Натомість, у ПАТ “Івано-Франківськгаз” кажуть: це питання зачепило підприємців всієї країни. Головний інженер Андрій Витрикуш розповідає, що у законі чітко вказано зобов’язання обох сторін. Одразу заспокоює, процедуру встановлення цих засобі продовжили:

“Зараз НКРЄ (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики)  відпрацювали механізм відтермінування. Тобто, цього опалювального сезону є можливість не встановлювати засоби дистанційної передачі даних на вузли обліку, але там є декілька умов, які прописані у Постанові НКРЄ. Користувач природного газу повинен звернутися до нас з гарантійним листом, що до 1 травня 2019 року вони зобов’язуються встановити дистайну передачу даних на своїх вузлах обліку газу. В даному випадку, ми не маємо права їх відключати, припиняти їм газопостачання, ні обмежувати газопостачання. Цього сезону вони можуть користуватися газом без проблем”, – запевняє посадовець.

Варто відзначити, що у Кодексі газорозподільних систем прописані обов’язки обох сторін конфлікту, та кожен трактує їх по-своєму. Ми знайшли скандальний уривок, де про це йдеться:

Порядок облаштування точок вимірювання засобами дистанційної передачі даних

  1. З метою удосконалення системи комерційного обліку природного газу, підвищення рівня достовірності вимірювання об’єму природного газу комерційними вузлами обліку в газорозподільних системах та для забезпечення належної організації добового балансування на ринку природного газу України Оператори ГРМ та їх суміжні суб’єкти ринку природного газу, зокрема споживачі, повинні здійснювати відповідні заходи з організації та облаштування комерційних вузлів обліку природного газу засобами дистанційної передачі даних.
  2. Власники комерційних вузлів обліку (крім побутових споживачів зі споживанням до 0,01 млн м куб.) зобов’язані в установленому законодавством порядку забезпечити організацію та облаштування на власних комерційних вузлах обліку засобів дистанційної передачі даних.

Споживачі, у тому числі побутові, та суміжні Оператори ГРМ, газодобувні підприємства, виробники біогазу або інших видів газу з альтернативних джерел не мають права відмовити Оператору ГРМ, до ГРМ якого підключені їх об’єкти, в організації та облаштуванні їх комерційних вузлів обліку засобами дистанційної передачі даних, якщо такі заходи забезпечуються за його рахунок.

При порушенні визначених законодавством строків на облаштування комерційних вузлів обліку засобами дистанційної передачі даних або недопуску Оператора ГРМ на облаштування зазначеної системи за його рахунок Оператор ГРМ має право застосувати до власника комерційного обліку заходи з обмеження (припинення) передачі та/або розподілу природного газу на його об’єкт.

  1. Організація та облаштування комерційних вузлів обліку засобами дистанційної передачі даних здійснюється у такому порядку:

отримання у Оператора ГРМ технічного завдання на проектування організації та облаштування засобів дистанційної передачі даних на комерційному вузлі обліку;

розробка на підставі технічного завдання Оператора ГРМ робочого проекту з організації та облаштування системи дистанційної передачі даних на комерційному вузлі обліку та його погодження Оператором ГРМ;

закупівля необхідного обладнання, монтаж засобів дистанційної передачі даних, налагодження каналів зв’язку і передачі даних та перевірка достовірності переданих (зчитаних) даних до Оператора ГРМ;

прийняття в експлуатацію засобів дистанційної передачі даних на комерційному вузлі обліку за участі Оператора ГРМ, що має підтверджуватися відповідним актом введення в експлуатацію.”

Допоміг пролити світло на закон, який мав би регулювати відносини підприємців та газовиків, а натомість, вніс ще більше питань, юрист  ТОВ “Західтехногазінвест” Тарас Коцаба:

“Оскільки в п.4 постанови НКРЕКП № 2494 від 30.09.2015 року «Про затвердження Кодексу газорозподільних систем» передбачено «Власникам комерційних вузлів обліку природного газу (крім комерційних вузлів обліку, які встановлені на об’єктах побутових споживачів) забезпечити облаштування засобами дистанційної передачі даних власні комерційні вузли обліку». Отже, враховуючи даний пункт, слід в першу чергу визначити хто являється власником чи балансоутримувачем того чи іншого вузла обліку природного газу, згідно з договорами чи інших правовстановлюючих документів. Після встановлення даного права власності власники даних вузлів повинні облаштувати їх засобами дистанційної передачі даних. В разі якщо представники операторів ГРМ незаконно вимагають виконати ті чи інші дії, слід звертатися із відповідною позовною заявою до суду”.

А от ще один місцевий підприємець Ігор Стражник взагалі відмовився від газу, на його думку, майбутнє за електрикою.

“Опалюємо світлом, все обладнання у нас електричне, газом ми не користуємося. Тому, із питанням облаштування чи встановлення засобів дистанційної передачі даних не прийшлося зіштовхуватися. Ми цей невеличкий “мінус” перетворили у “плюс””.

Заклад так працює від самого початку, Ігор Стражник проблем із газом ніколи не мав, та й радить іншим підприємцям, якщо є така можливість, вкласти кошти у кондиціонер. За його словами, це дешевше та зручніше, ніж встановити засоби для передачі даних, які вимагає газкантора.

 

Фото ілюстративні

Наші партнери