ГЛУЗД

Бажання + ідея + активність = асоціація

Олена Подобєд-Франківська з другом Юрієм та Олегом  мали чималий досвід волонтерства в проєктах для молоді, однак відчували, що в Україні бракує платформи, яка б об’єднувала всі молодіжні ініціативи. Одного вечора, гуляючи Києвом, вони розмовляли про те, що їм обом важливо працювати з молоддю, впроваджувати громадянську освіту та займатися просвітництвом. 

“Ми зрозуміли, що у світі, напевно, якось цю проблему вирішили, тому почали шукати успішні кейси для роботи з молоддю”,  —  ділиться Олена.

Виявилося, що є місця, куди можуть приходити молоді люди і просто перебувати. Це не гуртки радянського зразка за попереднім записом. Із цього й почався шлях до створення  Асоціації молодіжних центрів.

Олена та Олег — вихованці  Спілки української молоді в Україні, Юрій — пластун, тому важливість молодіжної активності вони усвідомлювали. 

“Ми подали заявку на грант. Ідея полягала в тому, щоб не будувати нових центрів, адже в нас є багато установ, які декларують роботу з молоддю, тому ми вирішили налагодити їхню діяльність, починаючи від бібліотек, закінчуючи підлітковими клубами, які досі збереглися в різних містах. Ми зрозуміли, що можна працювати з тими інфраструктурними об’єктами, які є, але додати діяльності організації нового змісту. Хотіли показати, що вони можуть бути відкритими для молоді та працювати в зручний час”. 

“Побачили, що молодіжний центр  — норма для світу, і ми можемо перейняти цей досвід”

Упродовж перших двох років, отримавши кошти та підтримку, команда, яка сформувалася, об’їздила майже всі обласні центри України й зібрала людей, які вже або займалися чимось схожим, або планували це робити. Це були, і представники громадських організацій, і різних державних установ: центри туризму та краєзнавства учнівської молоді, бібліотеки, центри соціальних служб, громадські організації, які  відкривали простори. 

“6 років тому, коли ми започатковували цю ініціативу, молодіжних просторів було дуже мало, але люди бачили, що ми творимо спільноту, яка працює, щоб молодіжні центри були успішними й більше не викликали здивування.
Ми багато їздили по світу, відвідали декілька країн Європи, Штати, дивилися, як там працюють, щоб зрозуміти, чи не вигадуємо ми велосипеда. Побачили, що молодіжний центр  — норма для світу, і ми можемо перейняти цей досвід”.

“Не кожному вдається… Ми це зробили!”

“В Асоціації молодіжних центрів України є 3 члени правління і я — голова організації. Також є голова правління, який збирає нас та обговорює плани щодо розвитку спілки”.

Діяльність Асоціації молодіжних центрів України дуже специфічна: вони не організовують заходів, а займаються здебільшого адвокацією.  

“Ми пишаємося тим, що напрацювали спільно з профільним міністерством нормативну базу. Не кожному щастить внести правку до державного бюджету України. Нам це вдалося. Не кожному вдається затвердити типове положення на рівні Кабінету Міністрів. Ми змогли. Не кожному під силу зробити змістовний знак якості для молодіжних центрів. Ми з колегами з міністерства  розробили штатні нормативи, що закріплюють хороші зарплати для працівників молодіжних центрів. Очевидно, найбільше я пишаюся тим, що тепер молодіжний центр  —  це тренд у кожному місті, а будь-яка притомна влада вважає своїм обов’язком створити такий простір”.

Команда асоціації почала організовувати навчання для учасників з різних міст, містечок та сіл України. За перший рік діяльності відбулося десять семінарів, у яких узяло участь 250 різних людей.

Мета діяльності Асоціації молодіжних центрів України — супроводжувати та  підтримувати наявні молодіжні центри всіх форм власності й допомагати розвивати нові, щоб забезпечити сприятливі умови всебічного розвитку молоді та залучити її в процес ухвалення суспільно-важливих рішень.

Для чого твоєму молодіжному центру чи громадській платформі вступати в асоціацію?

Сьогодні асоціація налічує 52 молодіжні центри, а під час кожних загальних зборів приєднується зазвичай ще декілька десятків. Сюди належать не тільки громадські організації чи молодіжні центри, а й муніципальні установи.

“Є простори, що існують у гуртожитках, університетах.  Усі, хто розділяє формат роботи з молоддю, який ми пропонуємо, приєднуються до асоціації. Молодіжні центри, які створено як комунальні заклади, також можуть долучитися. Згідно із законодавством, вони не можуть стати членами громадської спілки, але оскільки вона передбачає входження юридичних і фізичних осіб, то ми приймаємо їх в асоціацію як фізичних осіб”.

Асоціація адвокатує інтереси центрів перед профільними міністерствами. Та це аж ніяк не єдина причина, чому громадським просторам може бути цінний вступ в асоціацію:

“Щоб центр розвивався, потрібне середовище, де є певні правила, розуміння, куди він прямує, чи є частиною молодіжної політики. У певний момент у команди молодіжного центру виникає потреба взаємодіяти з людьми, які займаються чимось схожим”.

Асоціація відчула смак єдності, коли представники центрів почали комунікувати та ділитися досвідом.

“Можна назавжди залишитись маленьким центром, але якість, різноманітність та відповідність послуг, які він надає, завжди має бути високою. Для росту та розвитку потрібна взаємодія з іншими ініціативами”.

Інструкція для створення молодіжного центру у твоєму місті:

 1. Створіть ініціативну групу.
 2. Зберіть інформацію та налагодьте комунікацію з усіма потенційними партнерами, які зацікавлені у функціонуванні молодіжного центру. Партнерами можуть бути навіть ті, кого зазвичай не беруть до уваги молодіжні центри: соціальні служби, поліція тощо. Треба прокомунікувати зі всіма.
 3. Зробіть опитування серед молоді там, де плануєте створювати молодіжний центр. Потрібно зрозуміти, чого вони потребують, які в них запити. На основі цієї інформації творіть молодіжний центр.

Може бути два варіанти розвитку подій: 

 • перший — створення громадської організації. У такому разі ви вільні в тому, що робите, але самі шукаєте кошти для існування.
 • другий — створення комунальної установи. Такий центр повністю забезпечать з місцевого бюджету, але ініціативна група може і не стати частиною команди, бо, згідно з вимогами, для роботи в   установах команду формують через конкурс.

Обидва етапи потребують сильного включення молоді та розширення ініціативних груп. Дуже рекомендую ознайомитись з нормативною базою та інформацією на сайті. Там зібрано багато практичних порад. 

Ви можете звертатися до місцевої влади із запитом про фінансову підтримку, якщо йдеться про роботу молодіжного центру на базі громадської організації, або із запитом про створення комунальної установи. В обох випадках усі документи необхідно  підкріпити даними, фактами та опитуванням представників молоді, яким це потрібно. Ті,  хто ухвалює рішення щодо створення комунальної установи чи фінансових витрат, мають розуміти, кому і для чого це потрібно. Ви повинні довести, що молодіжний центр впливає на розвиток та знання молоді, що це сприятиме тому, щоб молодь залишалася і працювала у своєму місті.

Докладно про те, як створити молодіжний центр у своєму місті, можете дізнатися на сайті Асоціації молодіжних центрів України.

Як потрапити в Асоціацію молодіжних центрів?

Критерії відбору організацій, які хочуть долучитися:

 • Фінансова прозорість. Вітається, якщо молодіжний центр  може показати свою звітність (податкову зокрема) і пояснити, звідки в них гроші.
 • Наявність відповідного приміщення для роботи молодіжного центру.
 • Критерії, за якими вони працюють. Для команди асоціації важливо, щоб діяльність центру була відкритою, щоб він працював у зручний для учасників час і щоб був хоч один фахівець, який пройшов відповідне навчання для роботи з молоддю. 

А ще молодіжний центр має:

 • створювати умови для дозвілля молодої людини в позанавчальний час, й організоване, й індивідуальне;
 • бути розташованим у межах мікрорайону, щоб молоді люди могли дістатися туди в будь-який час;
 • бути доступним усім, заняття безкоштовні.

“Ми щороку організовуємо кілька заходів для всіх членів асоціації. Базовими є загальні збори. Ми мали кілька навчальних програм упродовж року, працювали з молодіжними центрами, здебільшого зі східних областей. Один з них став лідером у регіоні, там узяли на себе ініціативу створити локальну мережу. Вони розбудовують взаємодію на рівні області. Це дуже круто, бо означає: те, що ми робимо, може масштабуватися”. 

Тепер є програма менторської підтримки від експертів з асоціації.

“Ви можете подати заявку на нашому сайті, ми з правлінням її розглянемо,  і якщо ви відповідаєте критеріям, які я згадувала вгорі, ми ухвалимо рішення про вступ, і ви зможете отримати всі можливості, які ми пропонуємо.
Членство є асоційоване і повне. Асоційоване  —  коли ви берете участь у всьому, але не можете голосувати на загальних зборах (водночас можете бути номінованими та обраними до керівних органів). Повне членство  —  коли ви можете голосувати. Також є членські внески для асоційованих учасників — 400 грн на рік, для повного членства — 700. Кошти використовують на діяльність асоціації”.

Матеріал опубліковано в рамках програми Media Emergency Fund, яку реалізує Львівський медіафорум, за фінансової підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів цього матеріалу не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.

Фото: Архів Асоціації молодіжних центрів України

А щоб у твоєму житті було більше Глузду —підписуйся на наш телеграм-канал.

Наші партнери