ГЛУЗД

Фундація регіональних ініціатив (ФРІ) заснували ще 2002 року — у час активного становлення українського молодіжного руху. Є чудова, уже напівлегендарна історія про те, як один із засновників ФРІ, Олександр Солонтай, у свій День народження вийшов у центр Ужгорода з табличкою “Я засновую громадську організацію”. До нього підходили друзі, знайомі та просто випадкові перехожі, вітали й цікавилися ідеєю. Ось так і зародилася всеукраїнська молодіжна платформа.

Тепер ФРІ — це мережа з 27 осередків по всій Україні, які діють з метою розвивати активістів та реалізовувати громадянські ініціативи. 

Маргарита Чернишова — голова Ради Старійшин ФРІ. Вона вступила в організацію 5 років тому після участі в проєкті «Твоя країна», більшість організаторів якого були з ФРІ та ФРІ-табору «Хвиля»:

«Я загорілася й захотіла вступити у ФРІ. У моєму місті (Сєвєродонецьк Луганської обл.) не було осередку, тож зі мною сконтактували ейчари та запропонували створити його. Тоді я взагалі не мала досвіду громадської діяльності, тож почала вчитись з нуля, коли стала головою осередку. Спочатку, коли було важко, дуже багато допомагали ФРІшники з інших міст, за що я дуже вдячна». 

Цінності

«Від 2002-го список цінностей трохи змінювався, залишалося в основі дві речі — важливість людей та людських стосунків та цінність і необхідність того, що ми робимо для української молоді», — розповідає Маргарита.

Тепер організація працює, опираючись ще й на такі цінності:

 • рівність
 • усвідомленість
 • відповідальність
 • довіра
 • взаємодопомога
 • взаємоповага
 • відкритість

Діяльність

«Наша місія декларує, що власним прикладом та проєктами ми популяризуємо проактивність і виховуємо лідерів. Та насправді ми робимо значно більше: ФРІ дає змогу кожному й кожній спробувати себе в різних галузях, здобути цікавий досвід та контакти, втілити свої ідеї в життя. Як саме скористатися цим, кожен обирає сам. Що більше вкладаємо, то більше отримуємо натомість».

ФРІшники організовують різноманітні проєкти,  усе залежить від активності та креативності осередку.

В основному організація працює за такими напрямами:

 •  неформальна освіта (лекції, тренінги, дводенні школи)
 • культура та мистецтво (наприклад, у Харкові організовували «Ніч поезії», мандрівні заходи, літературні та пісенні вечори)
 • правозахист
 • благодійність (донорська акція «Допомогти може кожен», благодійний аукціон побачень)

ФРІ-табори є одним з найвідоміших проєктів ФРІ: учасники на 5 днів виїжджають у якесь мальовниче місце та неформально навчаються. Теми таборів дуже різні: від мистецтва до антикорупції та побудови власного бізнесу.

Наразі у ФРІ приблизно 500 активних членів / членкинь та кілька тисяч  людей, які були в організації. Загальну кількість проєктів за всі роки підрахувати складно, але за 2019-й ФРІшники втілили понад 350 освітніх, культурних, благодійних та правозахисних ініціатив.

За чиї кошти функціонує ФРІ?

«Зазвичай це наші членські внески, благодійні внески або ресурси, які ми залучили з допомогою фандрейзингу. ФРІ є некомерційною та неполітичною організацією, і ця незалежність від донорів чи політичних сил для нас багато означає. До того ж, так ми розвиваємо культуру соціальної відповідальності бізнесу — вчимо підтримувати громадські організації, які роблять щось хороше для молоді».

Стати членом ФРІ дуже просто: 

 • зайди на сайт fri.com.ua
 • натисни кнопку “Приєднатись” 
 • заповни анкету. 

З тобою сконтактують ейчари з відповідного міста та допоможуть зрозуміти, як можна себе проявити. Щоб стати членом ФРІ, ти повинен пройти кандидатський термін. У цей період з тобою працюватиме ментор, який введе в курс справи. Він спостерігатиме за тим, як ти проявляєшся і чи можеш стати членом ФРІ:

“Це певне випробування, школа і водночас цікавий досвід. Бо кандидат вчиться робити перші проєкти, занурюється в громадську діяльність та спілкується з людьми, які готові допомогти”.

Зазвичай кандидатський термін триває від одного до трьох місяців. Коли осередок вирішує, що кандидат готовий, той стає повноправним членом ФРІ.

Як створити осередок ФРІ у своєму місті?

«Коли збирається ініціативна група в місті, де ще немає осередку, ми допомагаємо їм зробити перші кроки громадської активності. Зазвичай приїжджаємо в гості, організовуємо невелике навчання, установчі збори. Згодом на всіх етапах життя осередку теж можна розраховувати на підтримку досвідчених ФРІшників, адже це одна велика спільнота, нам не байдужа доля одне одного».

Як створити схожу ініціативу у своїй громаді?

«На мою думку, будь-яка ініціатива — це сильне бажання щось змінити, що набуло певної форми — організації, руху, невеликого проєкту тощо. Моя жага змін свого часу стала Сєвєродонецьким осередком ФРІ, який існує й досі, хоч я вже давно не мешкаю в місті. Для когось ініціатива може набути інших форм. 


Маю дуже просте життєве кредо, що сформувалося завдяки ФРІ, — “Береш і робиш!”. До того ж, мені пощастило опинитися в спільноті, де люди беруть і роблять разом з тобою. Комбінації першого і другого зазвичай достатньо на перших етапах громадської активності — далі вчишся в інших, вчишся на власних помилках і не припиняєш робити».

Матеріал опубліковано в рамках програми Media Emergency Fund, яку реалізує Львівський медіафорум, за фінансової підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів цього матеріалу не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.

Журналістка:  Наталія Чоп
Фото: Архів ФРІ

А щоб у твоєму житті було більше Глузду —підписуйся на наш телеграм-канал.

Наші партнери