ГЛУЗД

Де кома?

Нині лікарі та породіллі з упевненістю можуть сказати: партнерські пологи  — не забаганки, а можливість майбутнім мамам відчути підтримку, безпеку та не бути самотніми під час народження дитини. 

Ще 1985 року ВООЗ зробила заяву, що присутність під час пологів когось із близьких людей суттєво сприяє хорошому самопочуттю породіллі. Однак цього року COVID-19 змінив плани вагітних жінок в усьому світі та змусив шукати альтернативні варіанти. 

Не виняток і Україна: у різних містах жінки змушені виборювати своє право народжувати із чоловіком, а тому консультуються з юристами, пишуть звернення до місцевих лікарень та влади. Ми вирішили з’ясувати, хто й чому заборонив таку практику, які можливі варіанти для жінок при надії та які ризики під час партнерських пологів сьогодні.

Активістка й майбутня мама з Коломиї Ірина Магас розповідає, що разом із сотнею інших вагітних жінок дослідила, що ВООЗ рекомендує такі пологи навіть в умовах пандемії, а також вона зазначає, що  Міністерство охорони здоров’я України жодних заборон на них не встановлювала. Ще в травні МОЗ скасувало наказ № 698, що обмежив на час карантину проведення партнерських пологів. Чимало пологових відділень відновили цю практику, однак у Коломиї лікарі досі не дозволяють вагітним народжувати в присутності близької людини…

«Мій термін ось-ось підходить, і на світ з’явиться нове чудове життя. Я не впевнена, що встигну завершити цей процес до народження доньки, але довести його до кінця  стало цінним уже не тільки для нас із чоловіком», — каже Ірина. 

Партнерські пологи для обраних

Ірина Магас зізнається, що після розголосу в соціальних мережах їй чітко дали зрозуміти, що можуть саме для її сім’ї організувати партнерські пологи. Єдина умова — мовчання. 

«Подвійні стандарти — це якось не про мою омріяну Україну, не про моє омріяне містечко й не про порядне правове життя. Ми відмовилися від таких пропозицій, і нехай краще я народжуватиму сама, ніж за таких обставин», — зізнається майбутня мама.

Щоб зрозуміти, чому забороняють партнерські пологи та чи є на це причини, активістці довелося долучати експертів, юристів, доул.

«Перечитала сотні протоколів, які надсилають у нашу область та місто «згори». Я була вражена: чому інформацію з них не публікують у доступних форматах простою мовою. Ми ж не юристи, щоб усе трактувати самостійно», — каже Ірина. 


«Укотре переконуюся, що освіта не вища чи середня, а якісна може змінити й підняти нашу країну. А допоки це не так — маємо те, на що заслужили», — констатує Ірина.

У різних містах по-різному

У групі «Вагітність і материнство» сотні жінок з різних куточків України розповідають про заборону партнерських пологів та альтернативні варіанти. Тетяна Ріхтер пише, що в Житомирі дозволили таку практику від 10 липня за умови, що партнер здасть тест ІФА за 4 дні до пологів. Такого правила  дотримуються і в Калуші (Івано-Франківська область), Нововолинську (Волинська область), Рівному, Запоріжжі й Луцьку. Досі триває заборона на партнерські пологи в Миколаєві, Херсоні та Ужгороді. 

Головний лікар Коломийського пологового будинку Богдан Ленчовський акцентує: найважливіше під час карантину — зберегти породіль та немовлят, а організовувати партнерські пологи означає ставити всіх під загрозу: майбутніх мам, дітей та медичний персонал.

«На початку карантину був наказ від МОЗ про заборону партнерських пологів, а в травні цей наказ скасували. Однак у документі зазначали, що остаточне рішення за місцевою владою (комісією).  Під час засідання, у зв’язку зі збільшенням кількості хворих, наша комісія вирішила таки посилити карантин та продовжити заборону партнерських пологів»,  —  розповідає головний лікар пологового будинку.

Богдан Ленчовський пояснює, що в пологовому немає змоги захистити своїх працівників та породіль, тому не можна, щоб у пологовий будинок заходили близькі вагітних. 

«Заборона триватиме доти, доки ми не зможемо гарантувати безпеку своїм працівникам, жінкам, які до нас потрапляють, та дітям, які в нас народжуються. Ми надаємо висококваліфіковану допомогу, а також за бажання породіль —  індивідуальні палати для вагітних. Партнерські пологи — це вже як  додаток до конституційних прав, це не є порушенням прав жінок. Обов’язковим є надання професійної невідкладної медичної допомоги»,  —   наголошує головний лікар. 

Богдан Ленчовський пояснює, що помилкою є надіятися на ПЛР-тестування. Результат має бути негативним, а дві доби після нього близька людина вагітної не має заразитися. Адже гарантувати цілковиту ізоляцію та вимагати, щоб, наприклад, батько всі 4 дні до виписки проводив час винятково в палаті, ніхто не може. 

«Можливий також варіант, що тест не покаже правдивого результату, і згодом виявиться, що чоловік уже інфікований. У разі зараження піде ланцюгова реакція по всій лікарні. Уже 6 місяців ми на карантині й не практикуємо партнерських пологів. У нас є чіткий наказ комісії, якого дотримуємося», — каже головний лікар. 

Богдан Ленчовський також наголошує: забезпечувати партнерські пологи можуть тільки заклади приватної власності, про що й зазначено в наказі.

«Зазвичай такі лікарні мають більше ресурсів, більшу кількість індивідуального захисту, посередників, які зможуть допомогти», — розповідає лікар.

На сьогодні партнерські пологи в Івано-Франківській області дозволяють тільки в Калуші. Однак варто зазначити, що там пологовий будинок 3 тижні був зачинений, адже всі лікарі перехворіли на коронавірус. Пологи в Калуші приймали лікарі з інших міст: Богородчан, Долини та Івано-Франківська. Богдан Ленчовський пояснює, що всі медичні працівники з Калуської лікарні мають імунітет, тому тепер можуть дозволити собі такі пологи, тоді як працівники коломийських лікарень практично не хворіли, а якщо хтось із медперсоналу й підхопив ковід, то  відразу ізолювався.

Партнерські пологи — сучасний метод підтримки

Ростислав Петруняк працює в коломийській лікарні акушером-гінекологом від 1998 року. За 22 роки він з упевненістю може сказати, що партнерські пологи, які в Коломиї почали випробовувати ще 2014-го, прийшли до нас з Європи. Пояснює, що пологи в присутності близької людини допомагають не тільки майбутнім мамам, а й лікарям. Це зменшує больове відчуття породіллі та додає їй спокою, адже саме чоловікові зазвичай простіше знайти потрібні слова, що можуть заспокоїти жінку. Акушер-гінеколог зізнається: інколи водночас у 4-6 родзалах жінки народжують, і 2 акушеркам, 2 санітаркам та 1-2 черговим лікарям складно приділити всім час,  увагу, якої потребують породіллі. У такому разі медичному персоналу простіше, коли є близькі люди, які можуть це зробити.

«Завдяки швейцарській програмі, яку ми мали ще 15 років тому, запровадили в коломийському пологовому будинку партнерські пологи. Тоді експерти зі Швеції по всій Україні проводили лекції та показували, як ці пологи мають відбуватися», — розповідає Ростислав Петруняк. 

Він також зазначає, що така практика впродовж останнього часу дає позитивні результати.

«Жінка почувається в безпеці, може в будь-який момент звернутися по підтримку до близьких. Часом буває, що чоловік витримує тільки декілька годин, то йому на зміну може прийти мама жінки. Під час потуг породілля дуже часто не розуміє, чому так довго дитина народжується, тоді допомагають та заспокоюють родичі. Адже яким професійним не був би медперсонал, це все ж люди, яких жінка бачить уперше», — акцентує акушер-гінеколог. 

Ризики партнерських пологів під час коронавірусу

Лікар пояснює, що, на жаль, під час пандемії дуже складно контролювати родичів щодо коронавірусу:

«Чимало людей приховують, що хтось із рідних  на пологи приїде з-за кордону. Часто такі «туристи» мають симптоми хвороби, а деякі навіть приховані форми. Саме тому багато пологових будинків чи перинатальних центрів таку практику скасували».

Ростислав Петруняк також додає, що останнім часом практику партнерських пологів починають відновлювати в різних містах України.

Юридична підтримка

«Я одразу написала Ірині Магас, запропонувала допомогу, склала план дій та почала надсилати запити в область, район, місто, Департамент охорони здоров’я області, Департамент здоров’я Івано-Франківської міської ради, Коломийське пологове відділення, а також  головному лікарю центральної районної лікарні. У запитах я поцікавилася, яким документом забороняють партнерські пологи та як забезпечено породіль в умовах карантину масками, антисептиками тощо. Ми надіслали всі документи рекомендованими листами з повідомленням про вручення, адже через карантин занести їх у приймальню, на жаль, не можемо. Тепер очікуємо офіційних відповідей, і вже тоді будемо діяти», — пояснює юристка Світлана Івасишин.

Боротьба за права

Світлана зізнається, що це не перший двобій прав, законів та інтересів вагітних  під час карантину: 

«Справді, боротьба складна, однак 2 місяці тому в Тернополі разом з місцевими активістами вдалося відстояти право народжувати жінкам у присутності близької людини. Для цього ми організували відеоконференцію в Zoom, вивчали питання по всій Україні, писали звернення. Обласна рада в Тернополі, відповідаючи активістам, рекомендувала заборонити партнерські пологи на період коронавірусу і зазначала, що дозволити таку практику можна лише за певних умов. Для цього необхідно зібрати консиліум двох лікарень, під час якого вирішать, чи дозволити народжувати жінкам з партнерами та на яких умовах. Так дозволили партнерські пологи в Тернополі». 

Юристка пояснює, що два місяці тому порушувати це питання в Івано-Франківську не було змоги, адже вагітні жінки не давали коментарів, не розповідали про таку проблему.

«Завдяки дописам Ірини Магас, у яких ідеться про заборону партнерських пологів, цю ситуацію можна аналізувати та вирішувати на рівні Івано-Франківської області», — акцентує Світлана Івасишин. 

Рівність та справедливість

Юристка пояснює, що МОЗ дає рекомендацію заборонити, проте категорично не забороняє. Офіційної причини не дозволити партнерських пологів на цей момент немає.

«Під час вивчення цієї ситуації разом з активістами та колегами-юристами зауважили, що кожна область і навіть район вирішують, чи заборонити партнерські пологи. Якби не дозволяли в усіх містах України, довелося б змиритися, адже всі мають мати рівні права та обов’язки. Проте ця ситуація є суперечливою, адже одним пропонують альтернативу, наприклад, у Тернополі зробити тест на коронавірус, мати засоби захисту, перебувати в ізоляції. А ось  в Івано-Франківській області, зокрема в Коломиї, таку практику категорично забороняють», — акцентує Світлана Івасишин. 

Інструкція майбутнім мамам

«Надалі ми будемо діяти залежно від відповідей, які отримаємо. Якщо заборонено, продовжимо шукати інші методи боротьби, якщо дозволено, але з певними умовами, то разом з колегами консультуватимемо майбутніх мам, як діяти, розпишемо інструкцію, як народжувати в період карантину», — пояснює свою позицію юристка.

Якщо вдасться відстояти справу Ірини Магас до кінця, то іншим породіллям в Івано-Франківській області не доведеться збирати документи та витрачати час на пошуки юридичних консультацій.

«Єдине, що потрібно, — написати заяву в пологовий будинок, де вказати дані пологового та контакти вагітної. Майбутні мами можуть до мене звернутися, буду рада проконсультувати щодо цього питання. Адже невідомо, скільки ще триватиме карантин, а жінки народжують… Дуже  б хотілося, щоб вони дарували життя малюкові в комфортних умовах, з близькими людьми та без зайвого стресу», — каже Світлана.

Журналістка: Мар’яна Гнот

Фото: Джерело

А щоб у твоєму житті було більше Глузду —підписуйся на наш телеграм-канал.

Наші партнери