ГЛУЗД

Проєкт “Пошук” від Urban Space Radio реалізовано для розвитку української ідентичності, у його рамках створили три подкасти. Автором одного з них — “Історія з вікна” — є політолог, журналіст Назарій Заноз. Цей подкаст про міста, у яких постійний рух і які дуже швидко змінюються. Про них найкраще знають та можуть розповісти люди, які живуть там багато років.

У цьому переліку опинилася Коломия…

Це мій перший подкаст, до того зовсім не мав справи з ними, проте займаюся створенням саундскейпів та саундвоків (аудіопрогулянок). Останнє дуже допомогло в роботі над подкастом, адже “Історія з вікна” містить не лише розмови з героями, а й записи звуків міста, вулиць та будинків. 
Я не обирав міст, проте задоволений тим, що в цьому переліку опинилася Коломия. Хоч місто менше за розмірами й населенням від інших шести, проте має цікавезну історію. Мені близька ця тема, бо Коломия, як і моя рідна Теребовля, невелике галицьке місто, а проблема таких населених пунктів, які наче на межі села і міста, схожі. Тож цікаво бачити ці подібності та відмінності.

Гамір центральних вулиць перебиває все довкола

Початковий задум —  записувати героїв у них удома, щоб слухачі могли перейнятися атмосферою їхньої квартири чи будинку. Проте через пандемію не завжди вдавалося це зробити, тому частина записів відбувалася на вулицях міст чи в кав’ярнях. Я радію тому, що вдалося записати декого вдома й передати слухачам, як зачиняється кватирка, що чути з балкона, дзенькіт горнят. Натомість епізоди, записані на вулиці, додають розмові атмосфери міста. Не дуже добре вийшло з київським епізодом, адже звукорежисерові довелося гасити шуми столиці, але це свідчить про те, що гамір центральних вулиць перебиває все довкола.
Траплялося,  що герої самі записували. Я намагався знайти людей, які б могли найкраще розповісти про свій будинок, вулицю та місто, поділитися цікавими історіями та спогадами. Мої герої — це ті, хто давно мешкає в центрі свого міста. Нерідко ними були творчі люди, краєзнавці, себто ті, хто залюблений у своє місто, яким воно болить і які дуже добре помічають усі зміни, що відбуваються в ньому.
Коломию представляли Андрій Малащук та Катерина Каркадим. Їх мені порадили місцеві знайомі, вибору яких я довіряю, а тепер можу сказати, що цілком задоволений ним.

Для “Історії з вікна” слово “пошук” дуже важливе…

Мені подобається, що проєкт “Пошук” має такі класні теми, причому вони доволі різні. Цікавим є втілення цих подкастів, підходи авторів для розкриття тем. Я дуже радий, що працював із цією командою й особливо вдячний за співпрацю команді радіо. Слово “пошук” зараз асоціюється мені з пошуком героїв, бо ця справа займала трохи часу й доводилося багато комунікувати з людьми, пояснювати їм, який проєкт готую і чого від них очікую. Для “Історії з вікна” слово “пошук” дуже важливе, потрібно розуміти, що старших людей, які постійно живуть на одному місці, ще й в середмісті, щоразу менше.

Люди, які залюблені у свої міста…

Думаю, слухачі цього подкасту доволі різні: це традиційна аудиторія радіо, можуть бути люди, залюблені в міста, про які йшлося, а також урбаністи, краєзнавці, митці та мисткині і, звісно, люди, які знають мене й люблять те, чим займаюся. Хочеться, щоб аудиторія була якнайширшою, щоб це були фахові журналісти, подкастери, а також пересічні люди, які могли б дати більше різного фідбеку. Здебільшого я чую позитивні відгуки, людям подобається розкриття теми, а також герої, які не зоставляють байдужими. Також трапляється обґрунтована критика, яку я завжди радий почути, бо вона допомагає виправляти помилки й не повторювати їх.

Подкаст, який передає атмосферу міста

“Історія з вікна” містить особливий досвід героїв, які дуже різні, що допомагає поглянути на їхні міста деколи з несподіваного кута. Це не звичайна говорильня. Подкаст чудовий ще й тим, що передає атмосферу міста за допомогою звукового ландшафту.

Журналістка: Тетяна Грабна


А щоб у твоєму житті було більше Глузду — підписуйся на нас у телеграмі чи вайбері.

Наші партнери