ГЛУЗД

1 вересня стартував проєкт “Пошук” від Urban Space Radio, який складається з трьох подкастів. Його автори вирушили в експедиції, щоб знайти ще не розказані, але важливі історії. Проєкт реалізували для пошуку української ідентичності, формування поваги до кожного громадянина і створення пам’яті простору. Епізоди до подкастів випускалися до 27 жовтня 2021 року, однак їх можна прослухати у будь-який час, перейшовши на сайт. Автором одного з них, “Стаття 54”, є Петро Троць, коломиянин, журналіст, репортер на 5 телеканалі.

У всіх героїв були якісь свої обставини та історії, тому вийшло вже й не так стандартно…

Це мій перший досвід роботи з подкастами. Urban Space Radio запропонувало мені записати частину, пов’язану з архівами. Мене ця тема цікавить, тому й узявся за роботу. Мій подкаст повністю відповідає назві проєкту: це радіорепортажі про українців, які шукають історії своїх репресованих родичів. Я мав записати 8 історій, контактував з різними героями й обрав тих, які були найбільш цікавими і з якими мені вдалося домовитися. Я не завжди до початку запису знав, яка історія буде, інколи мені була відома тільки тема, а вже під час розмови все розвивалося. Усі розповіді починалися однаково: герої звернулися в архів (більшість в архів СБУ), але далі в кожного були якісь свої обставини та історії і вийшло вже й не так стандартно, за що спочатку я побоювався.

Історії, які запам’яталися

Найбільше мені запам’яталася історія про повстанця, який відсидів у радянських таборах і тільки цього року отримав реабілітацію (до цього він усі 30 років незалежності України був підсудним). Також вразила історія про родину з Вінниччини, у якій кілька поколінь зазнавали репресій.

Зробити серію подкасту за день цілком можливо

Найскладніше було знайти час, бо в мене маленька дитина і я міг писати тільки тоді, коли не дивився за нею. Найбільше мені сподобалось спілкуватись з людьми, які були не просто зацікавлені шукати дані, а й розповідати про це. Фактично серію подкасту можна зробити за один день, якщо зранку записати героя, далі розшифрувати розмову, вибрати з неї цікаві слова. Після цього вже приблизно вимальовується історія і я пишу свій текст, вирізаю слова, які мені сподобались, пряму мову героїв, начитую свій текст, монтую та підставляю музику, на цьому все. Минулого тижня я завершив цей подкаст і не знаю, чи буде продовження, хоча це зробити реально. 

Цей подкаст варто послухати навіть для того, щоб надихнутися на пошуки історій про свою рідню

Мені було б цікаво дізнатися, хто слухає цей подкаст, думаю, що передусім люди, які цікавляться темою історії, але сподіваюся, що він сподобається і тим, хто випадково на нього натрапить. Якщо не буде цікавити історія, то може сподобатися подача чи зміст епізоду (там є доволі-таки драматичні моменти). Я вже отримав кілька відгуків від своїх знайомих, сказали, що сподобалося.

Читачам Глузду варто послухати подкаст, щоб дізнатися про ці сторінки історії більше й, можливо, знайти інформацію й про свою рідню. 

У Коломиї було багато репресованих у часи Другої Світової війни і не тільки. Скільки потрапляло в табори або загинуло за весь цей час! Багато кому буде доречно дізнатися, як можна знайти справу про своїх родичів та розкрити деталі. 

Журналістка: Каміла Чернєцова

А щоб у твоєму житті було більше Глузду — підписуйся на нас у телеграмі чи вайбері.

Наші партнери