ГЛУЗД

Urban Space Radio в рамках проєкту “Пошук” запустило три подкасти: “Стаття 54”,“Історія з вікна” та “Музика розкаже”, ідея якого — показати, що Україна багата не лише українською традиційною, академічною чи сучасною музикою, а й музикою національних меншин, які мешкають в Україні не рік, 10 і навіть не 15 років.

Автор подкасту — музикант, дослідник української традиційної музики, співзасновник громадської організації “Рись” Андрій Левченко.

“Я давно мав мрію зробити подкаст про українську традиційну музику. І в серпні минулого року почав писати перші епізоди подкасту “Ріж вірьовку”. Він у форматі інтерв’ю з людьми, які беруть активну участь у спільноті української традиційної музики. Я ходив до людей, які тільки недавно дізналися про цю музику, і до професорів консерваторії — таким був мій досвід. Потім з командою ми створили подкаст “Твоє чуже місто”, а згодом мене запросили робити подкаст “Музика розкаже”, — розповів Андрій Левченко.

Автор уже випустив 8 епізодів про музику євреїв, ромів, румунів, греків Надазов’я, албанців, гагаузів, кримських татар та болгар. Завтра, 27 жовтня, виходить останній епізод — про горюнів. Андрій їздив в експедиції, шукав героїв для подкасту, також записував та монтував сам.

“Я шукав людей, які є носіями музичних традицій, а не музикантів, які переграють цю музику по-новому. Є люди, які з дитинства в природний спосіб стають носіями саме фольклору. Також я орієнтувався на якісне виконання. Потенційних героїв не дуже багато. Якщо говорити про албанців, то в Україні лише чотири села”, — розповідає Андрій.

За словами автора, йому важливо донести меседж подкасту людям, які цікавляться музикою загалом, бо це не очевидні матерії. Андрій хоче, щоб музику національних меншин слухали затяті націоналісти, які бережуть українську ідилію і все українське сприймають, а інше відкидають.

“У мене погляд інший, я загалом відчуваю й розумію цінність усього, що відбувалося та відбувається в Україні. І музика національних меншин — це один з прикладів, про який варто знати, пам’ятати, говорити та цінувати його”, — додає автор подкасту. 

За його словами, у проєкті “Пошук” йому найбільше подобається концепція, бо всі ці подкасти неможливо записати вдома чи в студії, не можна написати сценарій і просто прочитати його, це такий формат, що треба їхати кудись, шукати, це майже польові дослідження. І Андрій Левченко приймає цей виклик. 

“Я питав про цей задум знайомих, деякі люди писали мені особисто, що їм заходить такий формат, де можна послухати музику, якої вони раніше не чули, і крім цього зрозуміти контекст, бо для декого це дивина, що в Україні живуть албанці чи болгари. І коли люди дізнаються більше контексту, слухають музику, то все це грає вже іншими барвами”, — говорить Андрій. 

Автор бачить плюс у тому, що подкаст не закінчується разом з проєктом, він буде жити в інтернеті, і люди будуть слухати його. За словами Андрія Левченка, цей подкаст дає змогу зрозуміти, що наша Україна не закінчується етнічно на українському. Він багато часу приділяє дослідженню української традиційної музики, любить її, але так само і за те, щоб цим не закінчувалося.

Журналістка: Тетяна Грабна

А щоб у твоєму житті було більше Глузду — підписуйся на нас у телеграмі чи вайбері.

Наші партнери