ГЛУЗД

Посилене відчуття тривоги та втрати контролю над ситуацією — мабуть, чимало людей переживає зараз щось схоже. 

Ми зібрали ваші запитання й разом із психологинею Уляною Семенюк шукали відповіді та намагалися відновити спокій. Коли стан тривоги нормальний, а коли необхідно звертатися по допомогу до спеціаліста  — про все це в нашому матеріалі. 

Панічні атаки: що це? Як зрозуміти, що з тобою відбувається? Що призводить до панічних атак і як цьому протидіяти?

Тривожність  — це страх зробити неправильний вибір. Це ознака того, що в душі ми назбирали дуже багато негативу. Дитячі та дорослі розчарування, травми, страхи, брак підтримки, емоційне виснаження  — усе це може бути причиною панічних атак. 

Ми живемо в епоху соціально-емоційного стресу, відчуваємо вину, сором, заперечуємо негативні почуття, не вміємо проживати горе, сум, печаль. Намагаємося забарикадуватись, приглушити їх у собі, тоді як вони шукають вивільнення. Наприклад, коли людина не проявляє злості, а приглушує її — з’являється прискорене серцебиття. Стан тривоги призводить до нерівномірного дихання, а коли ми хвилюємось  — кисень не потрапляє до мозку і як наслідок з’являється запаморочення. 

Що довше Ви залишаєтеся наодинці зі своїм незрозумілим  станом, то більшою стає проблема. Допомога при панічних атаках полягає в тому, щоб з’ясувати, що стоїть за цією проблемою, чи є неусвідомлена вторинна вигода і яка. Наприклад, у людини трапляється панічна атака, коли вона залишається наодинці, і щоб заспокоїтися, їй потрібна чиясь присутність. Вторинна вигода тут — увага (можливо, важливої для Вас людини). При панічних атаках потрібно працювати із самооцінкою, позитивним мисленням, почуттями, кордонами та думками.

Як бути, коли не хочеться нічого робити, тільки лежати в ліжку?

Залежить від того, що Ви тоді відчуваєте. Можливо, це наразі Ваша потреба — відпочити та перезарядитися. Прислухайтесь до своїх відчуттів і дозвольте побути собі в такому стані. Але якщо це пов’язано з негативними відчуттями й емоціями, то потрібно шукати причини та ресурси для виходу із цього стану, і якщо не справляєтесь із цим самі —  необхідна допомога спеціаліста.

Тривожать люди, які піддаються паніці (як протидіяти загальній паніці й не піддаватися їй)?

  • Менше спілкуватися з людьми, які негативно впливають на Вас. 
  • Не дивитись телебачення та не читати новин. 
  • Перемкнутися на щось позитивне. Для кожного це щось своє: фільми, читання, рукоділля, онлайн-навчання чи спорт. 
  • Спробуйте помедитувати. 
  • Щоб відволіктися, корисно іноді фізично попрацювати.

Страх безвиході в цей період вводить у депресивний стан. Як абстрагуватися від думок про можливий голод, хворобу?

Кожен страх є корисним: він спонукає людину задуматись над життям, усвідомити та прийняти неминучість, завершення власного шляху, радіти від перебування тут і зараз.

Цей страх будить у нас інтерес та бажання отримати від життя максимум, наповнюватися позитивними емоціями. Тому головною зброєю проти цього страху є визначити, яких втрат Ви боїтеся. Наприклад, чому я боюся захворіти?

Я боюсь чогось не встигнути, не мати часу щось здійснити, мало часу провести з рідними. А далі зосередити увагу й енергію в протилежному напрямі: приділити час близьким, реалізувати бажання.

Зазвичай страх бере в полон людей, які живуть далеким майбутнім і зовсім не зосереджуються на тому, щоб  жити сьогодні.

Які усвідомлення з’явилися у Вас?

Я розумію, що карантин у всіх, але в мене посилене відчуття, що моє життя зараз проходить повз. Як цього позбутися?

Важливо дізнатися, чи пов’язаний Ваш стан із сьогоднішніми подіями, чи він давно у Вас. Щоб позбутися його, важливо зрозуміти, що з Вами відбувається. Можливо, це захисна реакція організму, але тут гадати складно. Допомогти зрозуміти, у чому ж  річ, може психолог.

Як зберігати спокій?

Потрібно відволіктися, зайнятися тим, що приносить задоволення і заспокоює. 

Тепер частіше треба провітрювати помешкання.

Не менш важливим є здоровий сон, завдяки якому зменшується кількість кортизолу, що підвищує рівень стресу. Здоровий сон допомагає нам бути спокійними та врівноваженими. 

Дуже важливо в цей період подбати про емоційний стан своїх дітей, адже вони відчувають Вашу тривогу. Потрібно спокійно й доступно пояснити їм ситуацію. Можна увімкнути тематичний мультфільм про вірус та як від нього вберегтися. Цікавою й корисною буде арт-терапія.

Будьте прикладом для дитини: мийте руки, дотримуйтеся правил карантину.

Стрес  — це те, що почалося під час карантину?

Для одних людей є звичним долати будь-які труднощі, а інші — одразу панікують. Негативна інформація, що лине тепер з усіх боків, тільки підсилює ті неспокої та проблеми, які у Вас уже є. Люди замикаються  в собі, їхні страхи та тривожність посилюються, а вони очікують, що все мине, аж доки проблема не доходить до крайнощів. 

Вважають дієвим лікування різними заспокійливими препаратами, але, на жаль, це допомагає ненадовго, а ще пригнічує не тільки  негативні емоції, а й позитивні. У результаті людина не живе, а існує, не відчуваючи свого тіла.

Коли люди знецінюють свій критичний внутрішній стан та вчасно не вирішують психологічних проблем, то ті назбируються і стають небезпечними. Тому важливо вчасно звернутися по допомогу, тоді легше і швидше можна вийти з будь-якого стану й радіти життю.

Якщо Ви часто пригнічені, агресивні, дратівливі чи депресуєте, у Вас часті головні болі, безсоння, нездатність зосередитися — це причина звернутися до психолога.

Проблемні стосунки в сім’ї, колективі, з друзями, коли ти відчуваєш, що вже не в змозі самостійно впоратись із проблемами, що з’явилися, — варто звернутися до спеціаліста. 

Онлайн-консультації 

Якщо ти відчуваєш, що сам / сама не справляєшся зі своїм станом і  потребуєш допомоги, то єдиний вихід під час карантину — онлайн-консультації із психологом. 

Які її переваги?

📌 Це доступно будь-кому і будь-де. 

📌 Твій психолог завжди поруч. Для цього потрібно мати ґаджет або ж ноутбук та доступ до інтернету.

📌 Консультація психолога онлайн — це єдина змога зараз отримати кваліфіковану психологічну допомогу під час загальної істерії. 

P.S.
У стані гострої тривоги ти маєш зрозуміти, що не можеш контролювати ситуацію у світі чи країні, але можеш подбати про себе та свою сім’ю. Найприємніше в обставинах, що склалися, — ти маєш змогу побути з близькими. Пограйте разом ігри, поспілкуйтеся, сплануйте майбутні подорожі, почитайте, перегляньте сімейні фільми.


Якщо ти проводиш карантин сам  — це чудовий час для навчання та самовдосконалення, адже в доступі зараз, як ніколи, багато безкоштовних корисних онлайн-курсів.


Це нагода для внутрішнього вдосконалення та саморефлексії.

Журналістка: Олена Гелетюк

Експертка: Уляна Семенюк

Фотографка: Оксана Санагурська

Основна світлина: Джерело

Отримувати сповіщення з новими матеріалами можна в нашому Telegram-каналі. Підписуйтеся і будьте в темі)

Наші партнери