ГЛУЗД

Chameleon Age — застосунок, який дає змогу через доповнену реальність  зануритися в час розквіту пам’яток України та світу. Перебуваючи на історичній локації, можна поглянути, якою вона була колись та як виглядали тоді люди. Ми поспілкувалися зі співзасновником стартапу Ігорем Ковалишином і розкажемо, як зароджувався проєкт.

Історія початку, або розроблення технології, якої ще не існувало

Ігор Ковалишин вивчав історію в університеті імені Івана Франка, віддавна цікавився пам’ятками і хотів створити щось особливе, що приверне увагу.

«Пам’ятаю, коли малював піраміду цінностей, то наверху позначив: “Щось створити”, потім доповнив: “Щось потрібне й інноваційне”. Я ще сам не знав, що це буде, але мав ідею, тож її леліяв. Одного разу дружина показала мені статтю про дівчинку, яка робила фотографії з технологією доданої реальності, і я зрозумів, що треба діяти. Бо знаєте, як буває, коли ідея просто крутиться в голові? Вона може перекочувати до іншої людини. Так зародився Chameleon Age».

Це така гра слів, пояснює Ігор: хамелеон — тваринка, яка змінює колір від середовища, Age  —  історія, вік, у нас же середовище змінюється довкола вас.

Проєкт стартував 2020 року. 

“У нас була сильна менеджерська складова: Ірина Когут, Тетяна Лебідь, Анастасія Ружева та я. Ми вже хотіли реєструвати наше ТОВ, але хто б мав розробляти саму програму? Тож ця команда себе вичерпала, але я не зупинявся: знайомився з розробниками, розповідав про свої плани. Дехто навіть відмовляв мене, бо така технологія ще була зовсім не готова. “Ігорю, як ти можеш збудувати Високий Замок, якщо гугл навіть собачку на підлозі в доданій віртуальній реальності видає з глюками?”,  — казали мені розробники. Але я познайомився з молодим генієм Денисом Комісаром з Ірпеня — і все вийшло, бо для нас немає нічого неможливого. Ми, як Інь та Янь, доповнили одне одного”, —  розповідає Ігор.

Як працює програма?

Застосунок “Chameleon Age” працює в реальному часі. Його можна завантажити в Apple Store чи в Play Market. Коли навести камеру на історичний об’єкт — програма домалює втрачені деталі й колони, покаже зруйновану архітектуру, додасть артефакти, знайдені на локації. Про знахідки можна прослухати історичні свідчення декількома мовами, а невдовзі з’явиться функція селфі на фоні відтвореної споруди.

«Додатком можуть користуватися всі! Я бачив, як чотирирічний хлопчик робив це з мамою, а потім спостерігав, як дідусь років 75 ходив по локації з планшетом. І це не передати словами! Ми робимо наш додаток для людей, і дуже круто, що їм він подобається!»,  —  ділиться Ігор.

У застосунку можна оглянути Високий Замок, синагогу “Золоту Розу”, ратушу, Краківську браму у Львові, Хустський замок, Дикий сад у Миколаєві, храм Зевса в Ольвії,  у розробці  —  Колізей.

«Дикий сад у Миколаєві –  це древнє місто Троянського періоду. Уявляєте? Люди, які там живуть, мають у центрі міста розкопки і навіть не знають, що там існувало місто періоду Трої. Воно було першим східноєвропейським містом!»,  —  розповідає Ігор.

Мета стартапу — повернути зруйновані легендарні пам’ятки до життя. 

«Хустський замок — це 11 тисяч метрів доповненої реальності. А ще тут є свій гід — персонаж Джорджіо Баста. Він веде екскурсію по локації. Це така собі інтерактивна гра, яка занурює в історичне місце. У нас навіть гасло таке: “Старі місця  —  нові враження”. Але це все — тільки початок».

Труднощі стартапу

Хоч проєкт інноваційний і потрібний, команда натрапляє на різні перешкоди з боку влади, місцевих гідів та бюрократичні труднощі. 

«Коли ми створили свій туристичний шлях Львовом, то запропонували місцевим гідам співпрацю. А вони нам: “Навіщо нам показувати Високий Замок у телефоні, якщо в мене є стара газета?”. Напевне, вони повважали нас конкурентами. Та і місцева влада не дуже хоче встановлювати інформаційні таблички про нас, але ми все одно шукаємо свою аудиторію, розробляємо більше проєктів».

Стартап підтримав Богдан Шерегій, який став третім співзасновником та директором з досліджень програми. Він і замовив Хустський замок, решта коштів — це вкладення команди та інвесторів. 

Під час війни багато українських пам’яток було зруйновано, тож команда Chameleon Age звернулася до влади, щоб втілити ще одну ідею:

«Ми хотіли показати, як зруйновані пам’ятки виглядали до війни і як виглядають тепер. Наразі влада не хоче відгукуватися на нашу пропозицію, але, думаю, у нас вийде, бо наша мета — зберегти історію та культурну спадщину».

А далі  — світ!

Тепер над проєктом працює велика команда — історики, дизайнери, IT-вці та 3D художники, — тож він стрімко розвивається. Розробники покращують графіку, домальовують і доповнюють локації в застосунку. 

«Не буває капітана без команди. Я був сам на початку шляху, але з роками до мене приєдналися однодумці, тож найбільша цінність для мене — люди. Дуже важливо, що ми з ними дивимося в одному векторі на наше творіння. Хочемо, щоб люди приходили на локацію, встановлювали додаток, і відкривали для себе історію по-новому, вивчали її та берегли».

На Україні розробники не зупиняються. У планах відтворити 20 грандіозних легендарних історичних пам’яток по всьому світу. Серед них — Мачу-Пікчу, Колізей, піраміди Майя, Собор Паризької Богоматері та інші визначні споруди. І все це в доповненій реальності. 

«Для чого ми подорожуємо? Заради емоцій! А наш стартап покликаний змінити враження людей про історію. Наша мета — бути сервісом номер 1 у світі імерсивних технологій», —  підсумовує митець.

Журналістка: Софія Дмитрів

Фото: Chameleon Age

А щоб у твоєму житті було більше Глузду — підписуйся на нас у:

телеграмі

вайбері

вацапі

фейсбуці

інстаграмі

твіттері

Наші партнери