ГЛУЗД

Сьогодні в коломийському кінотеатрі “Стрічка” відбулася презентація документального фільму “Зарваниця”. Коломияни мали змогу не лише переглянути стрічку, а й поставити запитання режисерам Яремі Малащуку та Роману Хімею. 

Показ “Зарваниці” відбувся в рамках програми 17 Мандрівного міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA за сприяння молодіжної організації “СТАН”.

Тривалість стрічки — понад годину. Її знімали 17 днів і ще приблизно рік режисери працювали над монтажем. “Зарваниця” знайомить глядача з паломниками та показує парадокси віри, культури, Гуцульщини та Покуття загалом. Бюджет фільму становить 1 млн 16 тис. грн. Кошти виділили з держбюджету.

“Ми хотіли показати різноголосся паломництва до Зарваниці. Там є хлопці Максимко і Павло, стара бабуся Параска, краєзнавець та журналіст Василь Нагірний, фотограф Ярема Проців”.

Кульмінаційною точкою фільму є епізод, де люди за допомогою уяви конструюють чудо. Глядач має змогу спостерігати це завдяки документальній камері.

Обидва режисери з Коломиї. Роман з Яремою працюють разом від 2014-го. Досі хлопці знімали невеликі короткометражні стрічки, “Зарваниця” стала для них своєрідним дебютом у жанрі повнометражного документального кіно. 

Над фільмом обоє хлопців працювали як сценаристи, режисери, оператори та монтажери.

“Ми поїхали з Коломиї 10 років тому і цим фільмом хотіли закрити гештальт”,  —  сказав під час обговорення стрічки Ярема Малащук.

“Цей фільм завдячує Коломиї, він частково про наше місто. Тут багато героїв-коломиян. Це якоюсь мірою посвята місту та регіону. Ми намагалися показати цей край з іншого боку, не так, як це зазвичай показують столичні проєкти. Наш фільм про буденність, у ньому більше соціальної складової. Ми навмисне відійшли від етнографії, репрезентації культури та зосередилися на соціальному, і це важливий  акцент фільму. Це не реклама Зарваниці чи Галичини, а сукупність образів, соціально-культурний зріз”.

“Цей фільм про вміння людей поєднувати сакральне й буденне та про вміння жити в протиріччях сакрального і буденного.
Є таке прислів’я Тертуліана, ще з ІІ століття нашої ери: “Вірую, бо абсурдно”. Ця фраза нас супроводжувала впродовж творення фільму”.

Режисери зазначили, що стрічку показують у Коломиї вперше. Через карантинні обмеження не беруться анонсувати, коли “Зарваницю” можна буде побачити в прокаті. 

Журналістка: Оленка Гелетюк

Фотограф: Коля Король

Отримуй першим добірку новин Коломиї — підписуйся на телеграм-канал Глузду.

Наші партнери