ГЛУЗД

Львівські айтівці об’єднались та розробили застосунок, що допомагає комунікувати людям, які не розмовляють. ГЛУЗD поспілкувався з координаторкою проєкту ГО “Говори!” Ольгою Рудою. Вона розповіла, як працює застосунок TippyTalk і як він допомагає невербальним людям.

“Говори!” — це громадська організація, яка працює задля розвитку й популяризації безбар’єрного суспільства. Вона забезпечує доступ до світових цифрових інструментів і технологій людям з інвалідністю, розладами аутистичного спектра та розладами комунікації в Україні.

“Дати людям голос”

Мобільний застосунок створено як рішення для альтернативної комунікації, коли вербальна неможлива, а також для розвитку мовлення.

“Ми розробляли застосунок для американського ринку, але зрозуміли, що хочемо допомогти людям, які не можуть говорити, і в Україні, тож розробили українську версію, якою можуть користуватися всі. Наша мета — дати людям голос, щоб вони не почувалися людьми з порушеннями”, — говорить Ольга.

Українським застосунком можна користуватися від раннього віку. У ньому є 50 тисяч карток, які можна доповнювати власними зображеннями і які можуть озвучувати рідні.

TippyTalk створено не тільки для людей з порушеннями мовлення, а й для тих,хто хоче комунікувати з ними. Застосунок допомагає розуміти потреби невербальних людей.

“Ми постійно вдосконалюємо продукт, збираємо відгуки, проводимо випробування в сім’ях, щоб зрозуміти, кому цей застосунок підходить найбільше. Наша мета — дати немовним людям інструмент і допомогти їм соціалізуватися”, — розповідає Ольга Руда.

Як працює застосунок?

Людина, яка не може говорити, має змогу скласти речення за допомогою зображення на екрані. Також застосунок можна використовувати як месенджер. 

“Батьки можуть формувати коло спілкування дитини в застосунку, додавати вчителів чи друзів сюди. Якщо натиснути на зображення, його озвучить генератор мовлення. Голос можна замінити, наприклад, голосом мами, щоб дитина краще сприймала та засвоювала матеріал”, — каже Ольга.

Який вплив на користувачів?

“Застосунок покращує суспільну залученість, родинне спілкування та автономію людей з порушеннями комунікації. Також він сприяє суспільній обізнаності щодо викликів комунікаційних порушень, а для батьків відкриває нові виховні та освітні можливості”.

Ольга розповідає, що вже понад 20 сімей скористалися застосунком та мають позитивні відгуки. 

“Є дівчинка, якій 6 років і вона не може говорити. Її жестова мова ще не досконала, а за допомогою TippyTalk вона змогла описати свій день у дитячому садочку, сказати, що хоче з’їсти.  Один хлопчик, коли повертався додому разом з батьками, зумів розказати їм, що він злий, бо голодний і втомився”.

Також застосунок допомагає людям з аутизмом, які не можуть повною мірою висловити свої емоції.

“Під час обстрілів Львова 17-річний Тарас написав братові “Я тебе люблю”, а вчительці відправив повідомлення “Мені страшно”. Батьки радіють найменшим успіхам сина та хвалять його. Мама ставить Тарасові питання, а тато допомагає давати відповіді. Часто хлопець уже самостійно може впоратися”.

Дорослі, які мають захворювання чи отримали травми, також можуть користуватися застосунком.

“Юрій був волонтером, унаслідок травми втратив здатність говорити, та за допомогою нашого проєкту йому вдається поступово заново розмоляти”.

TippyTalk Юрій користується близько місяця. І чим більше проговорює слово чи фразу, тим легше йому потім це сказати.

TippyTalk доступний у PlayMarket та в AppleStore. Його легко завантажити та налаштувати для себе. 

Також розробники хочуть впровадити TippyTalk в освітньому процесі, для шкіл чи садочків, де навчаються діти з порушеннями мовлення.

Журналістка: Софія Дмитрів

Фото: архів ГО “Говори!”

 

А щоб у твоєму житті було більше Глузду — підписуйся на нас у:

телеграмі

вайбері

вацапі

фейсбуці

інстаграмі

твіттері

Наші партнери