ГЛУЗД

«Якщо зарплата у «конверті» – пенсії вистачить тільки на конверт!» – так починається текст службової записки, яку відсилають поштою, або залишають на робочому місці, у випадку, якщо підприємець нехтує законами України і НЕ влаштовує офіційно своїх  працівників на роботу. Окрім цього, у службовій записці йдеться про штрафи та небезпеки, що можуть виникнути, якщо людина буде працювати нелегально. Більше того, після двох попереджень тих же підприємців кличуть на збори, у Коломийську міську раду, для детального роз’яснення ситуації. І, здавалося, мали б одуматися та оформити трудовий договір із працівником, але ж ні! Яскравий тому приклад нещодавня ситуація із неймовірно великим штрафом (майже 700 тисяч гривень) за порушення трудового законодавства України у коломийській перукарні.

Глузд вирішив дізнатися чому підприємці уникають підписання трудових договорів та які небезпеки чатують на самих працівників у разі не офіційного працевлаштування.

Нещодавно, на 32 сесії міської ради, Ігор Слюзар підняв це питання та зазначив, що у Коломиї та районі проблема стоїть надто гостро, адже майже половина зареєстрованих підприємців не влаштовують на роботу своїх працівників.

Журналісти Глузду надіслали інформаційний запит у Державну фіскальну службу Івано-Франківської області і от, що отримали у відповідь.(документ)

73-М (1)

В Управлінні праці Коломийської міської ради б’ють на сполох: люди самі не хочуть звертатися за допомогою. За даними піврічного звіту жодна(!) людина не поскаржилася на неофіційне працевлаштування та неналежні умови праці. Хоча, перевірки ініціативної групи підприємств на порушення говорить про інше.

Начальник відділу з питань праці та соціально-трудових відносин Марія Тимошек каже, що відповідальність лежить не тільки на самих підприємцях, але й на працівниках, адже вони самі  погоджуються на такі умови праці.

«Коли людина погоджується працювати нелегально, то сама на себе бере відповідальність за невчасно виплачену зарплату, відсутність повного  соціального пакету та відпусток. Більше того, якщо підприємець порушує права працівника, то подати до суду за це та виграти його майже неможливо, адже довести, що людина саме там працювала дуже важко».

Також Марія Романівна входить до складу ініціативної комісії, що здійснює перевірки приватних підприємств на наявність порушень. Комісія залишає службову записку-попередження про те, що наступного разу може бути штраф. До слова, це 111 тисяч 690 гривень за працівника.

Жінка зазначає, що кожен може звернутися в департамент соціальної політики Коломийської міської ради особисто чи за номером “гарячої лінії” у випадку, якщо роботодавець порушує умови трудового договору, або взагалі його не підписує.

За даними відділу з питань праці та соціально-трудових відносин можна побачити покращення, адже у порівнянні з минулим роком зареєструвалося 50 працівників, за останні 2 місяці ця цифра значно збільшилась. Підприємці уклали трудовий договір із 130 працівниками.

«Може налякалися…» – коментує начальниця.

Отож, які небезпеки чекають на людей, що працюють нелегально:

  • не зараховується трудовий стаж;
  • немає гарантованого розміру заробітньої плати;
  • немає права на відпустку, в тому числі додаткову чи дикретну ;
  • якщо ви занедужали – немає гарантії, що роботодавець оплатить лікарняне;
  • навіть якщо Ви працюєте в шкідливих умовах – немає гарантії того, що на пенсії опинитеся швидше;
  • не факт, що роботодавець забезпечить вам право на скорочений робочий день, вихідні чи святкові;
  • ніхто  не гарантує,що ви не будете залучені до наднормових робіт без Вашого бажання;
  • немає певності в тому, що ваш роботодавець забезпечить вам охорону праці;
  • не завжди є соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.

Чому працівники неохоче влаштовуються на роботу, пояснює юрист Михайло Данищук:

«Це пов’язано з тим, що люди серйозно не сприймають ту мінімальну суму, яку людина буде отримувати на пенсії. З 1 грудня мінімальна сума пенсії складатиме  1497 грн., а щоб отримати її працівник повинен сплачував мінімум 30 років щомісяця податок у розмірі 726 грн»

Також чоловік розповідає, що підприємці не підписують трудові договори, адже не бажають сплачувати податок державі.

«Підприємці уникають процесу працевлаштування з простої причини – економлять на податках. Бізнесу також вигідно офіційно не працевлаштовувати всіх своїх працівників, тому і платять зарплати у «конвертах».

Варто пам’ятати – якщо умови праці не обумовлені трудовим договором, їх виконання або невиконання визначатиметься тільки особистим ставленням керівника до конкретної людини. За допомогою можна звернутися в департамент соціальної політики Коломийської міської ради або за номером «гарячої» лінії 22-65-7.

Наші партнери