ГЛУЗД

У 2009 році Роман Богуміл почув від знайомих про Всесвітню благодійну організацію АСЕТ, яка займалась просвітництвом серед молоді щодо ВІЛ-СНІД, профілактики абортів, наркоманії, алкоголізму, тютюнопаління, безпеки в Інтернеті та інших соціально важливих тем. Робота організації зацікавила Романа і він став ініціатором створення осередку в Коломиї. То як взагалі з’явився АСЕТ?     

Благодійна організація була заснована у 1988 році у Великобританії лікарем Патріком Гібсоном, котрий звернув увагу на те, що до людей хворих на ВІЛ-СНІД ставилися упереджено. Від них дистанціювалися, оскільки люди не володіли достовірною інформацією щодо ВІЛ-СНІДу. Спочатку організація була зосереджена на ознайомленні людей з проблемами ВІЛ-СНІД. З часом, розвиваючись, почала вводити нові курси, такі як профілактика наркоманії, тютюнопаління, безпека в Інтернеті, профілактика ранніх статевих стосунків, як знайти порозуміння з батьками, профілактика абортів. У 2003 році волонтери з Чехії провели навчальні курси для тренерів в Україні, а у 2005 відбулося офіційне заснування організації, головний штаб якої знаходиться у Житомирі.

Стати волонтером може кожен. Для цього потрібно поділяти принципи організації та пройти навчання у Житомирі. Щороку тренери проходять обов’язкове підвищення кваліфікації у головному штабі АСЕТ в Україні.

Як розповідає Роман Богуміл, якщо дивитися з точки зору ефективності, то це найбільш плідна благодійна організація з усіх в Україні. АСЕТ володіє всіма необхідними сертифікатами та  дозволами Міністерства освіти для викладання у навчальних закладах. Будь-яка друкована інформація проходить через відділ Міністерства освіти України і тільки після погодження продукція пускається в друк. Волонтери-тренери не  просто приходять в школи і проводять лекції. Коли відкривається новий осередок, його голова звертається у місцевий відділ освіти, пред’являє дозвіл від Міністерства освіти України та отримує письмовий дозвіл на викладання в навчальних закладах міста чи села.

У Коломиї цими питаннями займався Роман Богуміл. Він же був першим тренером, який проводив лекції на тему профілактики аборту. Координатор Коломийського осередку ділиться, тема настільки сильна, що багато дітей плачуть під час лекції, навіть працівники закладу, які приходять послухати, перебувають у шоковому стані, оскільки інформація подається досить відверто. Перед лекцією Роман попереджує усіх про те, що кожен з учасників може вийти, якщо йому буде психологічно важко від прослуховування лекцій на дану тему.

Три роки тому Роман Богуміл почав організовувати роботу команди волонтерів-лекторів у Коломиї і планував проводити лекції саме на тему профілактики абортів, проте у 2016 році головна філія АСЕТУ у Житомирі розробила програму Університету здорової молоді, що складається з п’яти лекцій і проходить для учнів восьмих класів. Роман розповідає, що найактуальніші теми серед дітей – це безпека в Інтернеті та як знайти взаєморозуміння з батьками.

“Ми працюємо з підлітками, а у них в цей період зазвичай труднощі у спілкуванні з батьками. До того ж, крім лекції для дітей, ми проводимо окремо лекцію для батьків і окремо для педагогів. Дуже тішить, що батьки активно відвідують ці лекції. Таким чином заповнюється пробіл, який є між педагогами та батьками у спілкуванні з дітьми”

Діти на лекціях не нудьгують, стверджує координатор осередку, адже проведення лекцій проходить у досить вільному стилі. Учні не просто сидять і слухають, а приймають активну участь в обговоренні і часто висувають тренерам вагомі контраргументи, на які буває складно знайти відповідь. Діти також активно цікавляться темою профілактики насильства серед молоді, адже часто у підлітків виникають конфліктні ситуації і не завжди вони можуть їх  вирішити конструктивно. До дорослих із своїми проблемами підлітки не звертаються з певних особистих причин, а дорослі в свою чергу зазвичай не втручаються, мовляв, підлітки самостійні – дадуть собі ради. А ось під час лекції про статеве дозрівання актуальною є тема, як зберегти себе до шлюбу.

“Зараз хлопці та дівчата починають жити статевим життям дуже рано, ні для кого не секрет, що це тепер відбувається у 7-8 класі. На початку лекції учні сміються, оскільки не звикли, що дорослі говорять так відкрито і на рівні з ними на цю тему. Зазвичай про секс вони дізнаються серед однолітків або, що ще гірше, з Інтернету, а там можна нахапатись чого завгодно. Ми ж наголошуємо, що не потрібно поспішати чи оглядатись на когось, адже наслідки можуть бути фатальні.  Так, наприклад, в одному з анонімних опитувань, які ми просимо заповнити після курсу, одна восьмикласниця після лекції про запобігання аборту написала: “Чому ви прийшли так пізно? Ви запізнились на півроку”.

Саме тому, впевнений Роман Богуміл, такі навчання є неймовірно важливими. адже вони можуть запобігти таким ситуаціям. Після закінчення Університету здорової молоді учням влаштовують урочисте закриття, де показують фото та відео з навчання, закріплюють пройдений матеріал, тоді надається слово вчителям, завучам та дирекції, а також найсміливішим учням, які готові виступити перед аудиторією. Учням вручають дипломи про проходження Університету, а тоді починається справжній випускний з тортом з логотипом АСЕТ, солодкою водою, музикою та танцями. Усе відбувається у неформальному оточенні. Після закінчення Університету до організації надходять слова подяки від батьків та учнів, адже часто вони знаходять між собою спільну мову, чого раніше досягти не могли.

Волонтери не припиняють спілкування з підлітками. Після лекції зазвичай тренери обмінюються контактами з дітьми і якщо учню потрібна якась порада чи підтримка,  вони можуть звернутися до організації АСЕТ в Коломиї, написавши їм безпосередньо у соцмережах Facebook та Instagram чи зателефонувавши. Там вони отримують розуміння та підтримку, які часто так важко знайти серед оточуючих.

Окрім Університету, час від часу організація проводить соціальні флешмоби. До прикладу, провели флешмоб на тему профілактики абортів: по центру міста ішов лікар увесь в крові з величезними ножицями та обрізав повітряні кульки, які здіймались у небо. Кульки символізували обірване життя. Роман Богуміл розповідає, що перехожі були під вражненням, а це й було метою флешмобу – викликати реакцію та роздуми.

Також АСЕТ займається розміщенням соціальної реклами на білбордах та сітілайтах міста. Дизайном та розробкою реклами Коломийський осередок займається самостійно. Спочатку брали фотографії з Інтернету, але потім змінили концепцію та почали запрошувати до співпраці коломийських фотографів. Моделями виступили самі волонтери АСЕТУ. Так на одному з білбордів щодо профілактики абортів зображена  дружина Романа Богуміла, яка підтримує організацію. Проте і тут потрібне затвердження головного осередку, вивісити будь-що не вийде, до усього підхід дуже відповідальний.

“Слоган організації звучить: “Знай, щоб жити”. Тобто ми подаємо інформацію, яка дає життя. Часто правильна інформація у правильно отриманий час може врятувати життя і здоров’я людини”

Логотип АСЕТ складається з трьох об’єднаних пелюстків, які утворюють коло. Це коло символізує ВІЛ-СНІД, а пелюстки символізують турботу про людей, які є носіями ВІЛ-СНІД, навчання волонтерів, які готові працювати на громадських засадах, та освіту молоді на важливі теми.

Наразі Коломийський осередок активно працює над створенням на базі платформи розвитку Space Up молодіжного клубу, який буде засідати раз у місяць та охоплювати аудиторію віком 14-18 років. Окрім обговорень різноманітих життєво важливих тем, на молодь чекають й інші цікавинки. Які саме? Слідкуйте за новинами осередку АСЕТ у Коломиї в соцмережах.

 

 

Фото із архіву Романа Богуміла

Наші партнери