ГЛУЗД

Вони можуть посидіти з дитиною, приготувати вечерю, приглянути за майстрами, поки ти на роботі. 2019-го в Івано-Франківську з’явилося соціальне підприємство “Ba&Di Club/Ба&Ді Клуб”. Засновниця Галина Плотницька розповіла про свою ініціативу та пенсіонерів-фрілансерів.

Криза пенсійного віку, або як усе почалося

Ідея виникла, коли я сама стала пенсіонеркою. Пережила кризу цього віку і зрозуміла, наскільки в нашому суспільстві вкорінені стереотипи щодо старості. Я почала цікавитися цією темою, вивчати її, публікувала дописи у фейсбуці та бачила, що є відгук. 

Я в такому віці, як мої двійнятка (онуки — ред.): “я сама”, хочу бути самостійною. Не хотілося постійно питати дітей, де потрібно натиснути, тому я відправилася на курси “IT Діджитал технології” для людей 45+ від ГО “Інша освіта”. Нас там мали навчити робити сайти, і вже тоді я знала, який створюватиму. 

Того самого року, десь через два місяці, мав відбутися хакатон із соціального підприємництва. Я до пуття не розуміла, що це таке, потім уже прочитала у Вікіпедії (сміється — ред.). Я зареєструвалася і, на диво, мене взяли. За час навчання я сама розробила прототип сайту, викладачі лише допомогли краще його оформити. Мою ідею підтримали.

Отже, сайт є: батьки могли ознайомитися з інформацією про ініціативу. Але не було тих, хто буде виконувати запити. Виникло наступне питання: де взяти бабусь? Я зрозуміла, що потрібно створювати громадську організацію і в грудні 2019-го з такою пропозицією прийшла до своєї однокласниці, вона погодилася. Знайшли юриста, який допоміг зі статутом. У мережі написала, що ми шукаємо людей для такої ініціативи, а приміщення виділила Просвіта, учасники якої теж проходили навчання. Там з охочими ми збиралися двічі на тиждень. Зрозуміли, що ми можемо запропонувати — ми вміємо виховувати дітей. Але тепер усе по-іншому, і, щоб викликати довіру в мами, ми вирішили організувати школу для нянь. Ще коли вчилась, я подала заявку із цією ідеєю на фінансування від Urban Space 100. І нас підтримали. Програмісти доопрацювали сайт, який ми мали, і ми організували першу школу.

Нам допомагало управління освіти і науки: до нас приходили психологи, які розповідали, як тепер граються з дітьми, як розмовляють з ними. 

Ще я сконтактувала з професоркою кафедри психології Прикарпатського університету, вона читала нам лекції та проводила вебінар. Її докторська дисертація про те, як стабілізувати психіку після виходу на пенсію. Професорка думала, що дисертація їй більше не знадобиться, а тут ми. 

У лютому, перед карантином, ми провели дві школи та мали 17 нянь. Попит був від самого початку. Одного разу, коли я була на навчанні в Києві, мені телефонують і кажуть, що дуже потрібна няня на вечір. Співзасновниця, яка була тоді в Івано-Франківську, допомогла її знайти.

Через карантин кількість наших бабусь та дідусів припинили працювати, відчувши загрозу, але попит на наші послуги не зменшився.

Як це працює? 

“Ba&Di Club/Ба&Ді Клуб” — це маркетплейс, де можна замовити послугу. На сайті є фото та інформація про фрілансера, замовник може обрати виконавця і залишити запит. Адміністраторка сконтактує з ним у межах 15 хвилин. Також можна зателефонувати і попросити порадити когось. 

Наш перелік послуг:

  • догляд за дітьми;
  • догляд за хворими;
  • перевезення;
  • ремонтні роботи;
  • хатня робота.

Для чого? 

Кілька років тому я натрапила на допис про те, що в Канаді поєднали геріатричний пансіонат і дитячий будинок. Фахівці не сподівалися, що це зможе настільки поліпшити показники життя і старших людей, і дітей.

Я бачила, що моїм одноліткам бракує спілкування, їм треба бути незалежними фінансово. Але хто візьме їх на роботу? У нашому суспільстві людям після 40 інколи важко буває влаштуватися на роботу, а тут ми говоримо про людей пенсійного віку. Працевлаштуванням однієї з вразливих категорій, пенсіонерів, ніхто не займався. 

З одного боку, “Ba&Di” можна назвати клубом для людей старшого віку: до нас ідуть по спілкування.

Ми отримуємо різні запити, не тільки ті, що відповідають переліку наших послуг. До прикладу, мені надійшло повідомлення, що приватна школа шукає кухаря, і я влаштувала туди жінку.

Для кого?

Наша ініціатива корисна не тільки пенсіонерам. Батькам, які працюють, інколи бракує часу, вони не мають допомоги від рідних. Моя дочка змогла кар’єрно вирости, бо я допомагала їй з дітьми. Молоді мами хотіли б розвиватися, але що, якщо немає поряд бабусі чи вона на роботі?

Ми працюємо з дітками від 3 до 10 років. Це категорія, з якою батькам найбільше потрібна допомога: відвести дитину в садок, школу, гурток, забрати її звідти, простежити за виконанням домашньої роботи.

Як Ба/Ді-фрілансери працюють на карантині

На початку карантину ми спробували організувати онлайн-няню, але старші люди не дуже вміють користуватися інтернетом, Тому ми почали навчати їх цього.

А ще ми вирішили створити ігрові приміщення. Спершу хотіли робити це на підприємствах, але згодом зрозуміли, що це не дуже хороша ідея. Ми створили кімнату в просторі “ВДОМА”. І як тільки туди почали ходити діти, місто опинилося в червоній зоні. Наша співпраця з простором завершилася. Ми перейшли в онлайн і надавали послуги експрес-няні. Ми тісно співпрацюємо з ГО “Мами Прикарпаття”. Вони нас знають та інколи рекомендують наші послуги. Також онлайн я проводила школу для нянь, записала курси з усіма викладачами і завантажила їх на платформу “Нуль Один”. Курси пройшло 6 людей.

Однак я розуміла, що невідомо, скільки ще триватиме карантин, тому потрібно писати проєкти та створювати кімнати. Це буде мережа хабів “ До Ба і Ді ”. Також ми отримали кошти від Zagoriy Foundation на фандрейзингову кампанію. Ми зробили багато рекламної продукції, про нас почали писати, і в червні перша дитяча кімната запрацювала. Міститься вона на Шевченка, у католицькому ліцеї. Там ми винайняли 60 м². У ліцеї є хороша їдальня, нам не потрібно думати про мікрохвильову чи чайник, можна вийти погуляти територією, а неподалік парк. У кімнаті ми маємо все необхідне для діток: розвивальні ігри, книжки, халабуди… Трьох осіб, які колись пройшли онлайн-школу, ми офіційно влаштували в нашу ігрову кімнату. 

Тепер ми не працюємо. До кінця місяця в кімнаті тривають роботи, а працівники пішли у відпустку без збереження заробітної плати, бо вони невакциновані. Уже зробили теплий настил, затвердили дизайн стін і розпочинаємо набір у команду. Запитів стає більше, і 3 людей нам замало. А ще добре, щоб хтось був напохваті: на Спаса нам подзвонила мама, якій дуже було потрібно забрати дітей зі школи і довести їх у центр, їй допомогла наша працівниця, яка тоді мала справи поряд.

А хто навчить бабусю?

За минулий рік ми з командою виграли близько 250 тисяч гривень. Це допомогло вирішити проблеми з орендою та організувати курси. 

Разом з “Новою енергією” (навчальна платформа — ред.) у рамках “Створюй із Суспільним” ми пройшли відбір з проєктом “А хто навчить бабусю?”. Минулого тижня вийшов перший 6-хвилинний ролик (їх має бути 24), де діти вчать дідусів / бабусь користуватися інтернетом, ґаджетами, додатками, щоб полегшити життя.

Ми раді невгамовним пенсіонерам!

Як стати фрілансером у “Ba&Di”? На сайті є кнопка “для фрілансерів”, там потрібно залишити заявку й ознайомитися зі статутом. 

Якщо активний та невгамовний пенсіонер хоче працювати — ми раді. Проте це не означає, що немає вимог. Ми цінуємо довіру наших клієнтів, тому просимо надати довідку про несудимість та довідку із психоневрологічного диспансеру. Також потенційні фрілансери мають пройти обов’язкове навчання з психології та першої домедичної допомоги.

Я хочу, щоб хабів було більше! Тому, якщо у твоєму місті знайдеться активна бабуся, то я дуже втішуся і допоможу їй повторити нашу практику!

Журналістка: Ірина Блаженко
Фото: Архів Ба та Ді

А щоб у твоєму житті було більше Глузду — підписуйся на нас у телеграмі чи вайбері.

Наші партнери