ГЛУЗД

Від 24 серпня Коломия перебуває в червоній зоні. А це означає, що громадський транспорт припинив рух містом, а заклади харчування   зачинили. Невдоволені працівники цих галузей вийшли мітингувати. Як усе відбувалося і що з того вийшло  —  розповідаємо.

“Народ громить у каструлі,  барабани, у що хочеш…” 

Моє побачення із центром Коломиї вчора почалося нетипово. Біля дитячої церкви поліцейські перекрили рух головною вулицею міста: машини могли виїхати з парковки поблизу мерії лише в бік СШ № 1. Я підійшла, представилася й попросила пояснити, що відбувається. Поліцейський відповів, що перекрили вулицю через мітингувальників:

 — Мітингують підприємці?  —  запитала я.
 — Так.
 — Вони попросили вас перекрити вулицю?
 — Не попросили, а поставили перед фактом,  —  відповів поліцейський і приступив до виконання службових обов’язків.

Я рушила до ратуші, звідти лунав незрозумілий стукіт і свист. Пригадую, таким гучним середмістя було ще 2019-го, на День міста, ну, тобто рік тому…

Ближче до натовпу я чула коментарі людей (не мітингувальників), які стояли мікрогрупами та обговорювали події.

Паркувальник комусь телефоном сказав трохи роздратованим голосом:

Народ громить у каструлі, барабани, у що хочеш…

Ще за декілька метрів почула:

Ну, це власники зробили…”,  —  сказав чоловік середніх років іншому. Вочевидь про скупчення людей.

Підійшовши, я одразу вловила знайомі обличчя місцевих підприємців та їхніх працівників.

Ближче до стін міськради стояли люди з плакатами, де були надписи “Похід у кіно безпечніший від походу в супермаркет”, “Ми маємо навчитися працювати з вірусом”. Мітингувальники лупили черпаками та ложками по каструлях.

Дискомунікація

Співвласниця кав’ярні “Букініст” Катя Коцюр на мітинг прийшла із чоловіком та сином.

Подружжя обурене умовами карантину. Катя розповіла, що підприємці міста в п’ятницю зустрічалися з мером і домовилися про роботу літніх майданчиків, а вже згодом до закладів навідалася поліція з вимогою прибрати столики, бо це порушує рішення Кабміну.

Письмового документа мер з підприємцями не укладав.

“У них немає порозуміння…, хай спочатку вирішать між собою. Чому люди мають постійно від цього страждати? Поясніть нормально: поліція на такі умови не пристала. А вони то закривають нас, то відкривають з тими столами (тут про літні майданчики  —  ред)”,  —  ділиться Катя.

“Дайте людям працювати, бо треба якось і за щось жити”

“Ініціативна група вирішила боротися за те, щоб заклади могли працювати, бо закриття  —  це збитки для бізнесу. 
Люди хочуть працювати, а їм не дають такої можливості. Це мітинг проти червоної зони та проти карантину. 
Дайте людям працювати, бо треба якось і за щось жити”,  —  додає Юрій Коцюр.

У підприємців питання: чому працюють ринки, а заклади громадського харчування закривають? Чому ніхто не помічає черг біля банків, де немає соціальної дистанції? Чому в цих місцях забувають про те, що Коломия в червоній зоні?

Власник ресторану Soprano та Sushi house Ігор Стражник, який зініціював створення чату коломийських підприємців, каже:

“Ініціатори мітингу — працівники наших закладів. Ми сказали їм про рішення Кабінету Міністрів закрити заклади…
У нашому чаті 100 власників закладів громадського харчування, у кожного працює приблизно 10 людей, а це 1000 сімей, тому ми написали звернення, у якому висунули вимогу дозволити працювати за умовами помаранчевої зони та розробити план підтримки підприємств, а ми своєю чергою обіцяємо дотримуватися всіх карантинних норм”.

Написали звернення, зібрали підписи й усе це передали на засідання міськради.

Водночас Ігор Стражник наголошує, що мітинг під стінами ратуші ініціювали та провели місцеві підприємці. Вони відстоювали інтереси свого бізнесу та працівників і не заручалися підтримкою жодної політичної сили.

Власник фітнес-центрів “Кляштор” та Proffitnes Володимир Табахарнюк каже, що під міськрадою він уже був: ще коли Коломия була в помаранчевій зоні,  у мерії ухвалили рішення про закриття залів.  А згідно з карантинними правилами, мали бути обмеження щодо дистанцій відвідувачів у залі, а не закриття.

“Приїжджала поліція разом з інспекторами, вони сказали, що ми не маємо працювати. Ми підняли “кіпіш”, спираючись на документи, що дозволяють роботу фітнес-центрам у помаранчевій зоні, і притягнули нове рішення міськради, щоб фітнес-зали запрацювали.
У червоній зоні фітнес-зали закриті. 
Ми тут, бо хочемо побороти несправедливість: ринки відкриті, у банках черга, а фітнес-центри й ресторани не мають права працювати. Або ми всі дотримуємося закону, або ніхто”,  —  каже Табахарнюк.

За день до мітингу підприємців, 25 серпня, під ратушу вийшли перевізники. Вони вимагали дозволити рух громадського транспорту.

Згідно з новими карантинними обмеженнями, пасажири з району можуть потрапити в місто, а от щоб виїхати з Коломиї, їм доведеться виходити за її межі й тільки там сідати у свою маршрутку. 

Більше про їхні проблеми та запити можеш побачити в сюжеті колег з ТРК “НТК”.

Що кажуть у мерії?

“Сьогодні до мене як до міського голови звернулися підприємці з галузі громадського харчування.
Я за те, щоб кафе та ресторани працювали. І розумію, що закриття цих закладів залишає сотні родин без прибутку.
Крім того, уже 4 дні оскаржую рішення про внесення Коломиї до червоної зони епідемічної небезпеки. Тому першим рішенням комісії ТЕБ та НС щодо червоного рівня в Коломиї ми не заборонили діяльність літніх майданчиків закладів громадського харчування. Але поліція винесла припис і зобов’язала нас врахувати всі умови, які ухвалив уряд.
Сьогодні на сесії було озвучено звернення до Прем’єр-міністра України, до головного санітарного лікаря з вимогою переглянути рішення щодо віднесення Коломиї до червоної зони”,  —  йдеться в дописі на сторінці міського голови Ігоря Слюзаря.

Наразі заклади працюють у режимі самовиносу, підприємці та їхні працівники очікують відповіді Кабінету Міністрів України.

Не вішайте носа і в будь-якій незрозумілій ситуації залишайтеся на хвилі здорового Глузду!

Наші партнери