Від 24 серпня Коломия перебуває в червоній зоні. А це означає, що громадський транспорт припинив рух містом, а заклади харчування зачинили. Невдоволені працівники цих галузей вийшли мітингувати. Як усе відбувалося і що з того вийшло — розповідаємо.
“Народ громить у каструлі, барабани, у що хочеш…”
Моє побачення із центром Коломиї вчора почалося нетипово. Біля дитячої церкви поліцейські перекрили рух головною вулицею міста: машини могли виїхати з парковки поблизу мерії лише в бік СШ № 1. Я підійшла, представилася й попросила пояснити, що відбувається. Поліцейський відповів, що перекрили вулицю через мітингувальників:
— Мітингують підприємці? — запитала я.
— Так.
— Вони попросили вас перекрити вулицю?
— Не попросили, а поставили перед фактом, — відповів поліцейський і приступив до виконання службових обов’язків.
Я рушила до ратуші, звідти лунав незрозумілий стукіт і свист. Пригадую, таким гучним середмістя було ще 2019-го, на День міста, ну, тобто рік тому…
Ближче до натовпу я чула коментарі людей (не мітингувальників), які стояли мікрогрупами та обговорювали події.
Паркувальник комусь телефоном сказав трохи роздратованим голосом:
“Народ громить у каструлі, барабани, у що хочеш… “
Ще за декілька метрів почула:
“Ну, це власники зробили…”, — сказав чоловік середніх років іншому. Вочевидь про скупчення людей.
Підійшовши, я одразу вловила знайомі обличчя місцевих підприємців та їхніх працівників.
Ближче до стін міськради стояли люди з плакатами, де були надписи “Похід у кіно безпечніший від походу в супермаркет”, “Ми маємо навчитися працювати з вірусом”. Мітингувальники лупили черпаками та ложками по каструлях.

Дискомунікація
Співвласниця кав’ярні “Букініст” Катя Коцюр на мітинг прийшла із чоловіком та сином.
Подружжя обурене умовами карантину. Катя розповіла, що підприємці міста в п’ятницю зустрічалися з мером і домовилися про роботу літніх майданчиків, а вже згодом до закладів навідалася поліція з вимогою прибрати столики, бо це порушує рішення Кабміну.
Письмового документа мер з підприємцями не укладав.
“У них немає порозуміння…, хай спочатку вирішать між собою. Чому люди мають постійно від цього страждати? Поясніть нормально: поліція на такі умови не пристала. А вони то закривають нас, то відкривають з тими столами (тут про літні майданчики — ред)”, — ділиться Катя.
“Дайте людям працювати, бо треба якось і за щось жити”
“Ініціативна група вирішила боротися за те, щоб заклади могли працювати, бо закриття — це збитки для бізнесу.
Люди хочуть працювати, а їм не дають такої можливості. Це мітинг проти червоної зони та проти карантину.
Дайте людям працювати, бо треба якось і за щось жити”, — додає Юрій Коцюр.
У підприємців питання: чому працюють ринки, а заклади громадського харчування закривають? Чому ніхто не помічає черг біля банків, де немає соціальної дистанції? Чому в цих місцях забувають про те, що Коломия в червоній зоні?

Власник ресторану Soprano та Sushi house Ігор Стражник, який зініціював створення чату коломийських підприємців, каже:
“Ініціатори мітингу — працівники наших закладів. Ми сказали їм про рішення Кабінету Міністрів закрити заклади…
У нашому чаті 100 власників закладів громадського харчування, у кожного працює приблизно 10 людей, а це 1000 сімей, тому ми написали звернення, у якому висунули вимогу дозволити працювати за умовами помаранчевої зони та розробити план підтримки підприємств, а ми своєю чергою обіцяємо дотримуватися всіх карантинних норм”.
Написали звернення, зібрали підписи й усе це передали на засідання міськради.
Водночас Ігор Стражник наголошує, що мітинг під стінами ратуші ініціювали та провели місцеві підприємці. Вони відстоювали інтереси свого бізнесу та працівників і не заручалися підтримкою жодної політичної сили.

Власник фітнес-центрів “Кляштор” та Proffitnes Володимир Табахарнюк каже, що під міськрадою він уже був: ще коли Коломия була в помаранчевій зоні, у мерії ухвалили рішення про закриття залів. А згідно з карантинними правилами, мали бути обмеження щодо дистанцій відвідувачів у залі, а не закриття.
“Приїжджала поліція разом з інспекторами, вони сказали, що ми не маємо працювати. Ми підняли “кіпіш”, спираючись на документи, що дозволяють роботу фітнес-центрам у помаранчевій зоні, і притягнули нове рішення міськради, щоб фітнес-зали запрацювали.
У червоній зоні фітнес-зали закриті.
Ми тут, бо хочемо побороти несправедливість: ринки відкриті, у банках черга, а фітнес-центри й ресторани не мають права працювати. Або ми всі дотримуємося закону, або ніхто”, — каже Табахарнюк.
За день до мітингу підприємців, 25 серпня, під ратушу вийшли перевізники. Вони вимагали дозволити рух громадського транспорту.
Згідно з новими карантинними обмеженнями, пасажири з району можуть потрапити в місто, а от щоб виїхати з Коломиї, їм доведеться виходити за її межі й тільки там сідати у свою маршрутку.
Більше про їхні проблеми та запити можеш побачити в сюжеті колег з ТРК “НТК”.
Що кажуть у мерії?
“Сьогодні до мене як до міського голови звернулися підприємці з галузі громадського харчування.
Я за те, щоб кафе та ресторани працювали. І розумію, що закриття цих закладів залишає сотні родин без прибутку.
Крім того, уже 4 дні оскаржую рішення про внесення Коломиї до червоної зони епідемічної небезпеки. Тому першим рішенням комісії ТЕБ та НС щодо червоного рівня в Коломиї ми не заборонили діяльність літніх майданчиків закладів громадського харчування. Але поліція винесла припис і зобов’язала нас врахувати всі умови, які ухвалив уряд.
Сьогодні на сесії було озвучено звернення до Прем’єр-міністра України, до головного санітарного лікаря з вимогою переглянути рішення щодо віднесення Коломиї до червоної зони”, — йдеться в дописі на сторінці міського голови Ігоря Слюзаря.
Наразі заклади працюють у режимі самовиносу, підприємці та їхні працівники очікують відповіді Кабінету Міністрів України.
Не вішайте носа і в будь-якій незрозумілій ситуації залишайтеся на хвилі здорового Глузду!