ГЛУЗД

У Харкові “рускіє асвабадітєлі” забрали сотні життів цивільних та зруйнували безліч будинків. Щоб про це не забути, Gwara Media нещодавно зняло документальний фільм про Харків під час війни. Медіа працювало в колаборації з S9 Film/Al Jazeeera. 

Ідейність

Координаційний редактор Gwara Media Сергій Прокопенко сьогодні працює в Харкові фіксером, репортером та вперше пробує себе в ролі воєнного відеорепортера. Сергій каже, що він не виїхав з міста, бо працює в медіа.

“Чого їхати, якщо ми журналісти цього міста? Це концептуально не правильно. Ми маємо залишитися.  Не плануємо виїжджати, бо працюємо кожного дня. Є інтернет, є їжа. В принципі, всьо ок. Будемо тут”, — розповідає Сергій Прокопенко. 

Від початку широкомасштабного вторгнення й дотепер журналісти живуть в офісі, що міститься в підвальному приміщенні. Координаційний директор додає: “Центр міста менше обстрілювали, ніж північну і східну частини. Ми вже стільки часу живемо в підвалі, і він дає надію, що все буде харашо”.

Журналісти мали бажання робити документальні репортажі, але 24 лютого все змінилося. Вони три дні думали, чим будуть займатися, і вирішили не баритись. 

“Та ми тут знімаємо до патєрі пульса”

На початку березня засновниця та виконавча продюсерка Studio 9 Films Фіона Ллойд-Девіс побачила пост із Харкова, в якому пропонували місцевий контент і перевірений UGC (будь-який тип контенту). Вона одразу почала співпрацювати з командою Gwara Media. 

“Ми всьо документували, знімали матеріали, щоб потім монтувати й публікувати. У нас були такі блоки: перший — мультимедія, другий — унікальні локальні новини, третій — міжнародний. І потім до нас звернулися зі Studio 9 Films із запитом, чи є в нас якийсь контент. Я кажу: “Та ми тут знімаємо до патєрі пульса”. По 1,5 години зазнять 33 людини — це круто. Вони нам запропонували знімать докфільм, а ми такі: “Як ми будемо знімать докфільми, якшо ми ніколи цього не робили?”. Але потрохи влилися в роботу”, — розповідає Сергій Прокопенко.

Фіона разом з експродюсеркою та подругою з BBC, Еллі Уорф, координаційним директором Сергієм Прокопенком і двома його колегами, Ярославом та Олексієм, почали фільмувати щоденне життя людей, які досі залишаються під обстрілами в Харкові.

Людські історії

У Gwara Media зрозуміли, що документальна журналістика — це про довіру. Із журналістами працювало ще 20 волонтерів. У них були перепони в комунікації з героями, адже люди закриті, нікому не довіряють і всіх бояться. 

“Пам’ятаю, як казали: “О, Боже мій, покажуть нас по тєлєвізору — і нас розбомблять”. Це величезний спротив, тому потрібно багато часу для знімання людських історій”, — розповідає координаційний директор.

Журналісти знімали документальний фільм приблизно 45 днів.

“У перші дні березня в нас розпочалися зйомки. Спочатку не знали, куди йти, що і як знімати. Фільм опублікували 27 квітня. До цього ми його два тижні монтували”, — додає Сергій Прокопенко. 

Медійники й далі продовжують робити документальні репортажі про людей. Сергій насамкінець каже: «Робимо, щоб потім не казали: “Спасі Донбас, Путін, прійді”».
Переглянути документальну стрічку “Ukraine: A City Under Siege” можна на каналі Al Jazeera.

Журналістка: Уляна Сторощук

А щоб у твоєму житті було більше Глузду — підписуйся на нас у:
телеграмі 
 вайбері
 вацапі
 фейсбуці
 інстаграмі
 твіттері

Наші партнери