ГЛУЗД

Швидко втомлюєшся, дратуєшся через будь-яку дурницю, а настрій на нулі? Причина може бути банальною — тобі не вистачає вітамінів. Чим спровокований дефіцит вітамінів та де їх шукати, з’ясовували з терапевткою Оксаною Токарчук.

Авітаміноз та гіповітаміноз: що це?

Авітаміноз — це захворювання, спричинене відсутністю вітамінів в організмі людини. 

“На авітаміноз хворіють у країнах, де є дефіцит харчування. У нас таких станів майже немає”.

А от гіповітаміноз —  це часткова недостатність одного чи декількох вітамінів.

“Вітаміни — це біологічно активні речовини, що необхідні людині для нормального обміну речовин. Усі продукти, які ми споживаємо, містять жири, білки, вуглеводи. — розповідає лікарка-терапевтка Оксана Токарчук. — Але вони не зможуть працювати на користь нашого організму, якщо не буде вітамінів”.

Гіповітаміноз найчастіше трапляється навесні, оскільки всю зиму організм не отримував потрібної кількості вітамінів. Захворювання є наслідком шкідливого харчування та зниження фізичних навантажень. Дефіцит свіжого повітря й сонця також шкодить здоров’ю.  До того ж, навіть якщо ми вживаємо овочі та фрукти взимку, тривале зберігання їх мінімізує кількість вітамінів. 

Симптоми нестачі вітамінів

  • Головний біль
  • Втома
  • Нудота
  • Сонливість
  • Часті застуди
  • М’язова слабкість
  • Роздратування
  • Апатія
  • Випадіння волосся, сухість шкіри

Як збільшити кількість вітамінів в організмі

На сьогодні відомо близько 50 видів вітамінів. Основна частина міститься в рослинних продуктах харчування, а менша — у тваринних. Жиророзчинні вітаміни (А, D, Е, К)  накопичуються за умови, що їх надходить в організм більше, ніж потрібно, а надлишки водорозчинних (групи В і С) виводяться із сечею. Тож запастися вітамінами наперед не вийде — їх потрібно вживати щоденно.

Щоб подолати гіповітаміноз, передусім потрібно збалансовано харчуватися й дотримуватися режиму дня.

“Харчування має бути повноцінним. Потрібно їсти фрукти, овочі, м’ясо, рибу, молочні продукти, крупи, бобові та зелень. Упродовж дня харчування має бути різноманітним, тоді людина отримає всі необхідні вітаміни”, —  каже терапевтка.

Щоб у їжі був максимальний вміст вітамінів, продукти необхідно правильно зберігати та готувати. Наприклад, зелень, свіжі овочі та фрукти не підлягають тривалому зберіганню і їх не потрібно піддавати довгій термічній обробці. М’ясо й рибу краще запікати в духовці або готувати на пару.

За словами Оксани Токарчук, тепер організм людини страждає від нестачі вітаміну D, бо під час карантину ми рідко буваємо на вулиці.

Найбільше наш організм виробляє вітамін D під впливом сонячного проміння. А його нестача в дітей провокує рахіт (порушується процес мінералізації кісток та затримується розвиток зубів — ред.). Також дефіцит цього вітаміну проявляється в порушенні сну, втомі, погіршенні зору і стану волосся, нігтів та зубів. 

“Як додати сонячного світла?  Хто живе у квартирі — можна виходити на балкон чи відчиняти вікно, особливо сонячного дня. Вистачає 20-30 хвилин, щоб поповнити організм вітаміном D. У кого власний будинок — виходьте на подвір’я. Можна прогулюватися безлюдними місцями.
Окрім того, потрібно збільшити вживання жирної риби, яєчних жовтків та вершкового масла”.

Навесні розвивається й дефіцит вітаміну С, завдяки якому організм бореться з інфекцією та вірусами.

“Кількість тих продуктів, у яких він міститься, до весни вже зменшується, наприклад, заморожених ягід. Та й під час їх зберігання втрачається значна кількість вітамінів. Зараз основні джерела вітаміну С — цитрусові. Також квашені продукти. Рекомендую пити чай із шипшини та їсти зелень”.

 Про вітаміни з аптек

Вітамінні комплекси не варто приймати без консультації з лікарем, адже потреба додатково їх вживати є не в кожного.

“Призначити додаткові джерела вітамінів можуть пацієнтам, у яких є захворювання  шлунка чи кишківника, або вагітним жінкам чи мамам, які годують грудьми. Виписати вітаміни лікар може і людям, які нещодавно пережили депресію. Комплекси вітамінів також потрібні тим, хто не вживає певних продуктів, наприклад, м’яса.
Та все ж спочатку потрібно зробити всі необхідні аналізи, щоб виявити, якого вітаміну не вистачає, а вже тоді призначати добавки”, — каже Оксана Токарчук.

Також лікар за необхідності може призначити вживання якогось одного вітаміну, що буде більш корисно.

Карантин у країні  ще один привід не забувати, як важливо піклуватися про своє здоров’я. Попри вимушену самоізоляцію, якщо є змога, гуляй у безлюдних місцях або ж насолоджуйся сонячними промінчиками через вікно. Також не забувай збалансовано харчуватися.

Авторка: Тетяна Куліковська
Джерело фото: Pinterest


Щоб краще чути серцебиття нашого медіа – підписуйся на наш Telegram-канал.

Наші партнери