ГЛУЗД

Halloween – суперечливе свято, яке частину людей змушує тиждень перед ним продумувати найжахливіші образи улюблених героїв із фільмів-жахів, а іншу – протестувати нечисті та посилити палку молитву.

Та чи знаєте ви, що 1 листопада в католицькій церкві День усіх святих? Про суперечливість цих днів сьогодні і буде мова.

У більшості країн Європи Halloween –  щорічне національне свято. Усі магазини продають тематичні прикраси і костюми. Усі вулиці та приватні будинки прикрашені павутиною, кажанами й основним символом Halloween – гарбузом, із вирізаними на ньому лицями-химерами.

Історія свята

Ми дослідили, звідки коріння Halloween. У стародавніх кельтів, які жили у Великобританії рік ділився на дві частини – світлу та темну (літо і зиму). Коли темна частина змінювала світлу (в кінці жовтня), у кельтів починалися гучні гуляння – Самайн. 

Після прийняття християнства в IX столітті 1 листопада почали відзначати День усіх святих. Дата збіглася із язичницьким Самайном. В англійській мові цей день називається “All Hallow’s Eve”, якщо скоротити, то звучить Halloween. 

Традиції Halloween

Святкування Halloween супроводжується висловом «Trick or track»: у цю ніч діти стукають у будинки з криками «Treat or trick!» – «Пригощай або пошкодуєш!».

Кельти вірили, що в ніч на Halloween  відкривається межа між світами мертвих і живих. Тіні людей, які померли минулого року, відвідують землю. Щоб не стати жертвою мертвої тіні, люди одягалися якомога страшніше, сподіваючись розполохати привидів.

Ці костюми особливо болісно сприймають віряни. 

Чому таке різко негативне ставлення викликає Halloween, ми запитали у священника:

“У день усіх святих, який відзначають 1 листопада, вшановують покійних. Тож коли в молодих людей виникає питання, що робити цього дня, то варто помолитися за своїх близьких, які померли. Адже найліпшою формою пошани покійної людини є молитва за неї. День усіх святих відзначають у католицькій церкві. Це свято в Західній Україні прижилося, і ми теж молимося та відправляємо заупокійні богослужіння в нашій, греко-католицькій, церкві. Halloween було святом нового року в давніх кельтів. 31 жовтня вони завершували всі польові роботи і в ніч на 1 листопада влаштовували гуляння з танцями біля вогнища. Тому якоюсь мірою свято бере свій початок звідти. Однак найбільша його проблема — прагнення імітувати злі сили. Я говорю це для тих, хто вважає себе християнином, — каже священник. — Бо саме ці люди, будучи охрещеними, одягнулися в ризу світла і мають носити її впродовж усього життя. Тобто вдягатися у світлий одяг Христового хрещення кожного дня і його носити незаплямованим. Християни не повинні одягати демонічний одяг та імітувати злих духів і потвор. Власне, звідси і проблема: бо ті вечірки завершуються багатьма нехристиянськими речами. Тому в цьому випадку Церква застерігає не імітувати злих духів, бо це для них стає прецедентом потім нами маніпулювати, робити нам прикрощі. Тобто зводити нас зі шляху до Бога. Якщо ти з легкістю тепер імітуєш злі сили, то згодом можеш дозволяти собі багато інших поганих речей”, – завершує священник.

Що думають про Halloween та чи святкують його?

Роман:

«О, тільки ліниві про Halloween зараз не говорять. ЗМІ про це, соціальні мережі про це, інфлюенсери також не гребують і висловлюють своє ставлення.
Проте, вважаю, що тепер це універсалізований комерційний проект. Не більше. Без будь-яких ідей!
І як би ми не старались та “за вуха” не тягли – це не наша традиція. І нічого спільного не має з культурними нитками українців. Маємо ж свої аналоги. У зимовий період забавляємося у “вертеп” чи “маланку”. Та й у дохристиянські часи предки наші Велесову ніч святкували. 
А ми, українці, у тому хаотичному прагненні нового можемо й також втратити своє. Треба своє любити й поважати».

Ірина: 
“Інколи святкую Halloween, та ставлюся до цього свята нейтрально. Я за чесність, і якщо вже говорити про підтексти, які люди шукають у цьому святі, то можу сказати, що їх тоді потрібно шукати в кожному святі. Особисто для мене це привід з’їсти страви з гарбуза й одягти костюм. Зазвичай костюм обираю якийсь незвичний, такий, який не вдягнеш у будь-який інший день. Або згадую дитячі нездійсненні мрії.  І якщо люди вважають це свято та костюми страшними, то для мене це швидше спілкування невидимою мовою. Цього року буду святкувати скромно: костюм та кілька фотографій із вечора. А от 2 роки тому з коліжанкою ми святкували Halloween в американському стилі. Багато їхнього фірмового печива, торт, страви з гарбуза”.

Яна:
“Я не проти Halloween, ставлюся до нього нейтрально. Однак таке враження, що в багатьох цього року башту знесло через це свято. Я не бачу нічого сатанинського в його святкуванні. Ось взяти наші перевдягання на маланку. Там теж є смерть та чорт, а як поглянути на старі фото, то сучасні вбрання взагалі ховаються. Ну, давайте тоді від усіх язичницьких традицій відмовимося, які є в нашій культурі. Багато хто апелює, що це не наше свято, не наші традиції. До речі, ялинку на Новий рік прикрашати – теж не наша традиція.
Поки святкування не наносить фізичної та психічної шкоди, я не бачу в ньому нічого поганого. Набагато гірше, коли після посту так звані вірні “нажираються” і влаштовують справжні вакханалії. Кожне свято в нас завершується пиятикою. Тому якщо діти просто перевдягнуться на один вечір, не бачу в цьому нічого поганого. Я сама брала участь у таких вечірках і, ой!, не перетворилася на блудницю. 
О, а ці люди, які так активно виступають проти Halloween, мабуть, купують речі зі знижками, які влаштовують на честь цього свята. Але ж, згідно з їхньою логікою, вони теж сатанинські, хіба ні?
Нам потрібно навчитися толерантності та поваги одне до одного. А церкві варто звернути увагу на пиятику, насильство, агресію, лицемірство та гординю серед своїх парафіян, бо саме там править диявол”.

Анастасія:
“Я не маю нічого проти запозичених свят, але, вважаю, це найбільш безперспективне і недоречне свято! Ще й нехристиянське! Дивує, що нині  молодь не цінує власних традицій, а возносить чужі.
Не розумію, яку користь і доброзичливий посил несе Halloween. Ми, напевно, занадто дружелюбний народ, який любить і поважає чуже, нехтуючи своїм!”

Марія:
«Ставлюсь до Halloween якось нейтрально, тому що тут немає нічого поганого. Просто молодь його святкує тільки, щоб переодягнутись у страшні костюми і піти на двіж, зайвий раз випити».

У редакцї Глузду до вас невелике прохання: якщо ви святкуєте Halloween, то який би образ ви не обрали –  не лякайте, будь ласка, перехожих на вулицях своїх міст чи сіл та зберігайте рештки здорового глузду, який би настрій у вас не був.

Журналістка: Ірина Рибчук

Фото: Оксана Санагурська

Наші партнери