ГЛУЗД

Після нападу на Україну росія неодноразово погрожувала використанням ядерної зброї, а 4 березня через обстріли за територією Запорізької АЕС почала горіти одна з будівель навчально-тренувального комплексу. Внаслідок цього могла виникнути радіаційна загроза, проте пожежу ліквідували і радіаційний фон залишився в нормі. 

Зараз немає такої загрози, однак у разі потреби ви можете про себе подбати таким чином.

Перші кроки під час радіаційної загрози

Якщо повідомлення про радіаційну загрозу застало вас на вулиці, то не варто тікати, потрібно тимчасово сховатися в укритті, тому що стіни будівель стримують значну частину шкідливого випромінювання. 

Надворі одягніть маску або затуліть рот і ніс рушником чи будь-якою тканиною. Це зменшить кількість радіації, яку ви вдихнете. Важливо так зробити і в разі контакту з опроміненою людиною чи твариною.

У приміщенні потрібно вимкнути вентилятори, кондиціонери і рекуператори, зачинити вікна, заслінки камінів та пічок. Далі необхідно спуститися в підвал і сховатися ближче до центру будівлі. Радіація осідає на зовнішніх частинах будівель, тому важливо бути якомога далі від стін та даху.

Залишаючись у приміщенні протягом хоча б 24 годин, ви можете захистити себе та близьких, оскільки потужність випромінювання радіоактивних речовин із часом слабшає. 

Дезактивація

Важливо видалити радіоактивні речовини з тіла якомога швидше, щоб знизити ризики впливу. Усунення радіоактивних речовин з тіла людини, об’єкта або території називається дезактивацією. Вона допоможе знизити рівень випромінювання радіоактивних речовин.

1. Зніміть верхній шар одягу.

Так ви зможете усунути до 90 % радіоактивних речовин.

Знімаючи одяг, будьте особливо уважні та обережні, щоб не розпорошити радіоактивний пил. Одяг складіть у герметичний пакет або контейнер. Відкладіть його далі від людей та тварин.

2. Помийтеся.

Якщо маєте змогу, прийміть теплий душ і обережно вмийтеся з великою кількістю мила. Не використовуйте дуже гарячу воду, не тріть і не шкребіть шкіру. Вона захищає ваші внутрішні органи від радіоактивних речовин.

Помийте волосся милом або шампунем. Не використовуйте кондиціонеру, адже він сприятиме прилипанню радіоактивних речовин до вашого волосся.

Під час миття прикривайте пошкоджені ділянки шкіри, щоб радіоактивні речовини з водою не потрапили в рану.

Якщо не маєте змоги прийняти душ:

  • Помийте обличчя, руки та не прикриті одягом частини тіла під краном. 
  • Використовуйте мило та багато води.

Якщо доступу до крана або раковини немає, скористайтеся вологими серветками, чистою вологою тканиною або змоченим у воді паперовим рушником, щоб витерти не захищені одягом частини тіла. Особливу увагу потрібно приділити рукам та обличчю.

Акуратно очистітьочистіть ніс, протріть повіки, вії та вуха вологими серветками, чистою вологою тканиною або змоченим у воді паперовим рушником.

Використані серветки, тканину або рушники складіть у герметичний пакет або контейнер. Відкладіть його якомога далі від людей та тварин.

3. Одягніть чистий одяг.

Одяг із шафи або полиць, що не контактували з радіоактивними речовинами, — безпечний.

Як уберегтися від радіоактивних речовин через їжу та воду?

— Допоки рятувальники чи влада не повідомлять про безпеку водопровідної води, доти можна споживати лише воду в пляшках. Упаковка захищає рідину від радіоактивних речовин.

— Кип’ятіння водопровідної води не позбавляє її радіоактивних речовин. Тож майте запас води в пляшках чи інших герметичних контейнерах. Напої в холодильнику теж безпечні для вживання.

— Водопровідну або колодязну воду можна використовувати для миття себе та упаковок їжі і води. Вода в інших місткостях у вашому домі, таких як унітаз або водонагрівач, не міститиме радіоактивних речовин. 

— Навіть якщо водопровідна вода забруднена, ви все одно можете використовувати її для знезараження. Будь-який радіоактивний матеріал, що потрапляє в поверхневі або підземні води, буде розбавлений до дуже низького рівня, тож ця вода безпечна для миття шкіри, волосся та одягу.

— Безпечною є їжа з герметичних контейнерів (консерви, банки, пляшки, коробки тощо). Також безпечною є їжа, яку зберігали в холодильнику або морозильній камері. 

— Протріть харчові контейнери і кухонне приладдя вологою тканиною або чистим рушником. Використану тканину чи рушник покладіть у поліетиленовий пакет або герметичний контейнер і залиште в недоступному місці, далі від людей і тварин.

Йодопрофілактика

Центр громадського здоров’я повідомляє, що йодну профілактику потрібно починати після отримання вказівок. Протягом 7 днів  приймати по одній таблетці (0,125 г) йодистого калію, а для дітей віком до 2-х років — частина таблетки (0,04 г). 

Якщо немає йодистого калію, використовуйте йодистий розчин: три-п’ять крапель 5 % розчину йоду на склянку води, дітям до 2 років — 1-2 краплі.

Текст та дизайн: Ірина Блаженко

А щоб у твоєму житті було більше Глузду — підписуйся на нас у:

телеграмі 

 вайбері

 вацапі

 фейсбуці

 інстаграмі

 твіттері

Наші партнери