ГЛУЗД

За даними Коломийської міської ради, у громаді зареєстровано 9 514 внутрішньо переміщених осіб. Загалом станом на 1 січня  Коломиї проживає 60 821 особа — тобто лише за 5 місяців населення міста зросло на шосту частину. Це найбільша кількість населення Коломиї за всю її історію.

Однак окрім потреби в помешканні, виникає низка інших, передусім це  соціалізація. Тому команда “Вулика Змістів” вирішила допомагати комплексно.

— Яке рішення?

— Інтеграція в громаду!

Одна з ініціаторок проєкту, Соломія Зінець, спершу займалася поселенням внутрішньо переміщених осіб як представниця міської ради, однак, за її словами, вони не отримували достатньо послуг на новому місці. Згодом Соломія познайомилася з переселенцем з Києва Віталієм Охріменком, який і запропонував створити спільний проєкт. З власного досвіду Віталій знав, як складно знайти помешкання через стереотипи щодо внутрішньо переміщених осіб, водночас ініціював допомагати не лише оселитися, а й інтегруватися в громаду.

Назвали волонтерський проєкт “Вуликом Змістів”, провівши аналогію з бджолами та сотами. Напрями діяльності проєкту за такою аналогією — це окремі соти, завдяки яким будуть реалізовуватися бджоли, себто ВПО: помешкання, робота, хобі, комунікація з місцевими мешканцями, навчання… Команда хоче допомогти переселенцям налагодити своє життя на новому місці, крок за кроком, “сота за сотою”. 

У назві “Вулик Змістів” є ще один зміст,  розповідають ініціатори. Українців часто порівнюють із бджолами — працьовитими, заклопотаними, турботливими. А ще бджоли нікого не провокують та нікому не загрожують, вони працюють над облаштуванням своїх вуликів, добувають мед. Так є, поки їх не чіпають, щойно на бджіл нападають, вони стають грізним роєм, готовим знищити супротивника.

Як це працює?

У березні двоє ініціаторів об’єднали в команду 12 людей. Утім, кажуть, що час до часу не вистачає робочих рук і зараз триває формування команди волонтерів.

“Багато переселенців просто засіли в старих сільських хатах, нікуди не виходять, ні з ким не знайомляться і не шукають змоги соціалізуватися, чекають, поки їхні міста звільнять, щоб повернутися додому. Ми ж хочемо допомогти їм знайти змісти в нових громадах”, — розповідає комунікаційниця проєкту Оленка Гелетюк.

Також “Вулик Змістів” допомагає переселенцям перекваліфікуватися, здобути нові професії, організовує нетворкінги та надає психологічну допомогу. До прикладу, нещодавно переселенців вчили писати грантові заявки, а для дітей організували інтерактивний захід у рамках проєкту “Реагування на надзвичайні ситуації для задоволення основних потреб та потреб захисту постраждалих від конфлікту та переміщених дітей та їхніх сімей в Україні”, який реалізує Молодіжна організація “СТАН” у партнерстві з Міжнародною організацією “Врятуймо дітей” за підтримки Генерального Директорату Європейської Комісії з питань цивільного захисту та гуманітарної допомоги (ECHO). 

У комплексному підході одне з основних завдань — соціалізація, тобто створення середовища, у якому всім зручно, у якому всі матимуть змісти. Серед напрямів діяльності: пошук житла, забезпечення меблями, пошук вакансій, правова та психологічна допомога, неформальні заняття тощо. Та спершу ВПО забезпечують житлом, для цього сформували “банк житла”.

Як працює банк житла?

У “Вулику змістів” житло шукають відповідно до запитів кожної сім’ї. Базу житла нарощували через комунікацію з місцевими мешканцями та співпрацю з ріелторськими компаніями. Адміністраторки центру також моніторять місцеві чати.

“Дуже складно донести людям, чому вони мають впустити у свої домівки чи відчинити двері тих будинків, що пустують, незнайомим людям з інших областей”, — розповідає комунікаційниця проєкту.

Недовіра орендодавців — не нове явище, те саме було і 2014 року, коли була перша хвиля ВПО з Донбасу. Остерігаються різного: пошкодження майна, ухилення від орендної плати, непорозумінь тощо. Команді “Вулика Змістів” доводиться комунікувати з упередженими орендодавцями та пояснювати важливість оренди. 

Волонтерський проєкт працює над безпекою не тільки переселенців, а й тих, хто готовий ділитися своєю нерухомістю. Мережу помешкань підключають до охоронної фірми та пропонують укласти двосторонній договір про відповідальність за матеріальне майно. На невеликі поломки передбачено кошти з фонду проєкту, який сформовано завдяки донатам. Зокрема, команда залучає донорські кошти.

Пошук помешкання — справа тривала, навіть коли допомагають волонтери, тому команда “Вулика” залучила підприємця, який має хостел. У ньому можуть жити безкоштовно 2 місці, а “Вулик Змістів” компенсує хостелу це меблями, матрацами, деякою технікою.
Орендної плати проєкт не покриває, та якщо люди не мають змоги платити, то команда шукає безкоштовне помешкання. У банку житла є: квартири в хорошому стані, такі, що потребують ремонту, та будинки. Найбільше помешкань є в селах, проте це не завжди підходить людям.

Андрій і Тетяна на початку квітня приїхали в Коломию із Сєвєродонецька.  Вони стали одними з перших, кому “Вулик Змістів” допоміг знайти житло.

«Ми сиділи у Сєвєродонецьку до останнього. Мене витягнула звідти донька, бо постійно телефонувала і казала: “Мамо, збирай  речі, їдь. Мамо, ти розумієш, що міста не буде?”. Я:  “Доцю, ні, я залишусь”», — згадує Тетяна.

Помешкання, де зараз проживає подружжя, розташоване в приватному секторі — це літня кухня. Господиня цієї хати поїхала в Польщу ще 8 років тому, весь цей час хата пустувала. Коли в неї оселилися Андрій з Тетяною, там не було меблів, не працювала станція для постачання води. Проблему з меблями вирішив “Вулик”, а колонку встановили самостійно.

Як працює банк меблів?

Ще один напрям “Вулика” — банк меблів. Частина меблів та матраци є в запасі проєкту від різних донорів та людей, які напочатку пожертвували їх. Якщо потрібно щось, чого не має на складі, то шукають через мережу. 

За 4 місяці роботи команда проєкту побачила, що “Вулик Змістів” почали сприймати як ріелторську компанію. У “Вулику” кажуть, що тепер люди їм часто телефонують не тому, що не мають де жити, а тому що шукають кращих умов, тому переглянули цільові групи й вирішили змістити фокус. Останнім часом команда багато працювала над створенням умов для тих, хто вже є в місті, тепер хочуть орієнтуватися на тих, хто планує свій переїзд з гарячих точок та їде в повну невідомість, і на тих, хто готовий відчинити двері своєї домівки, але ще насторожено ставиться до переселенців.

Як працює банк вакансій?

“Ми зрозуміли: якщо люди починають думати про зміну житла, коли вони вже осіли трохи, і наступне питання, яке перед ними постає, — соціалізація, адаптація та гроші. На ринку з’явилося багато класних спеціалістів і вони можуть допомогти місцевому бізнесу. Якщо дивитися стратегічно, то це може впливати загалом на розвиток міста”, — каже комунікаційниця Оленка Гелетюк.  

Місяць тому у “Вулику Змістів” з’явився банк вакансій. Команда зібрала зі коломийського та релокованого бізнесу запити, яких спеціалістів вони шукають, зробили про це публікацію в соцмережах та медіа, також почали співпрацювати із центром зайнятості. Щоб познайомити бізнес з потенційними працівниками, команда проєкту ініціювала офлайнову подію “Бізнес Змістів”. Із цим напрямом працює дві переселенки — Олена Потієнко з Києва займається сервіс- дизайном, а Олена Рогова із Чернігівщини опрацьовує запити переселенців та роботодавців. 

А це точно працює?

За 4 місяці команда “Вулика Змістів” допомогла облаштуватися 86 сім’ям. 110 зараз шукають житло. За словами Оленки Гелетюк, це здебільшого ті, хто вже має помешкання, але шукає інше. 

Коломийський “Вулик”  готовий приймати переселенців, триває робота над облаштуванням шелтеру. У цьому допомагають волонтери руху “Будуємо Україну разом”: команда “Вулика Змістів” заповнила відповідну форму і пройшла відбір. Волонтери разом з учасниками ініціативи розпочали ремонт приміщення старого дитячого садка, щоб облаштувати там прихисток. У ньому зможуть поселити приблизно 70 осіб. Кожна сім’я там матиме окрему кімнату, спільним буде конференцзал. У прихистку  можна буде оселитися з твариною. 

Також нещодавно коломийський “Вулик” вперше виїжджав за межі міста, у Делятин, щоб роздати пакунки, сформовані за конкретними запитами сімей.

“Вулик” є вже у двох містечках. Майже за аналогічним принципом працюють у Кам’янці-Бузькій, що на Львівщині. Там “Вулик Змістів” з’явився на кілька днів пізніше, ніж у Коломиї.

Поки що вони не працюють з пошуком роботи та не мають банку меблів. У банку житла ж є приватні сектори, квартири, відпочинкові бази та комунальні заклади. Хтось здає житло в оренду, хтось — у безоплатне користування. 

Один з ініціаторів проєкту в Кам’янці-Бузькій, Андрій Корбецький, розповідає, що базу напрацювали через соцмережі, ріелторів. За 4 місяці з поселенням вдалося допомогти понад 1000 особам. 

У проєкті працює дипломований психолог. За потреби він готовий допомогти і онлайн, і офлайн на безоплатній основі. За словами Андрія, значного попиту на психологічну допомогу немає.

“Роботу з психологом ми практикуємо 2 місяці, і за цей час звернулося близько 50 людей”.

Куди звертатися, якщо я хочу допомогти або мені потрібна допомога?

“Вулик Змістів” надає безкоштовну франшизу. Громади, які хочуть відтворити ініціативу, отримають інструкції для її реалізації. 

З питань поселення, меблів та іншої допомоги для ВПО можна звертатися за номерами:

  • м. Коломия, Івано-Франківська область. Тел.: 099-088-91-98 
  • м. Кам’янка-Бузька, Львівська область. Тел.: 068-320-49-09 
  • м. Хмільник, Вінницька область. Тел.: 050-951-64-17, 068-161-62-76.

Наші партнери