ГЛУЗД

Чимало наших рідних опинилися на окупованих територіях або там, де відбуваються активні бої. Як підтримати близьких у таких ситуаціях? 

Проєкт “Психічне здоров’я для України” написав поради, як допомогти  на відстані.

Підтримуй зв’язок

Домовся зі своїми близькими, як краще з ними контактувати, коли саме і як часто, а також подумайте про додаткові канали зв’язку. У жодному разі не телефонуй одразу після сповіщення про повітряну тривогу: це може уповільнити рух до укриттів та створити додаткову небезпеку. Домовся про систему швидких відповідей на твої повідомлення, наприклад, одне слово чи емоджі, які означають “я в безпеці”.

Слухай

Якщо можливо сконтактувати телефоном чи записати аудіоповідомлення в месенджері — проси говорити і слухай. Один зі способів зниження тривоги — висловлювати емоції. Дай змогу зробити це, не вмовляй заспокоїтись, не докоряй за прокльони, не переконуй у тому, що нічого поганого не станеться. Просто слухай і говори про свою любов та підтримку. Не навантажуй непотрібною інформацією про події на фронті, вибухи та обстріли, особливо, якщо тебе про це не запитують.

Будь джерелом критичного мислення

Оскільки життя перевернулось з ніг на голову, то люди потребують умовних якорів, які б заземляли і створювали відчуття стабільності та розуміння, як діяти. Обговори з близькими план дій у різних імовірних ситуаціях, допоможи також з розбудовою мережі соціальної підтримки — до кого вони можуть звернутися по допомогу на місці та як це зробити якнайшвидше. 

Допоможи з тими, хто потребує постійного супроводу

Ти можеш допомогти, якщо будеш дистанційно взаємодіяти з дітьми, літніми людьми, особами, які мають проблеми зі здоров’ям. У такий спосіб твої близькі матимуть більше часу та простору для прийняття рішень та рутинних справ. Телефоном чи через онлайн-зв’язок можна почитати дітям книжку, зайняти їх історіями, планами на майбутнє чи спогадами про те, як ви проводили час, навіть пограти в якісь ігри. Літніх людей можна просто вислуховувати, співати з ними пісні, молитися.

Як на відстані підтримувати близьких, які під обстрілами, в окупації чи воюють, можна почути в подкасті “Простими словами”. 

Журналістка та дизайнерка: Юлія Варчук

А щоб у твоєму житті було більше Глузду — підписуйся на нас у:

телеграмі

вайбері

вацапі

фейсбуці

інстаграмі

твіттері

Наші партнери