ГЛУЗД

Фальшива дружба, маніпуляція дитячою свідомістю через екрани, моторошні завдання й загроза життю… На жаль, це не сюжет детективу чи трилера, а реальність.

“Синій кит”, “Тихий будинок”, “Море китів”, “Розбуди мене о 4:20” стали популярними серед російських підлітків у листопаді 2015 року. А 2017-го вони масово поширилися в Україні, Казахстані та Киргизії. 

Моторошно

Синій кит — координована підліткова гра, поширена переважно в російських соціальних мережах (зокрема ВКонтакті), наприкінці якої гравця доводять до самогубства. У таку гру здебільшого втягуються підлітки від 12 до 16 років. Серед умов — спілкування  з адміністраторами чату о 04:20, а також носіння із собою ножів та нанесення порізів на руки. Згідно з правилами, підліток  пише на своїй сторінці в соцмережах декілька дописів із тегом #синій кит, #тихий будинок, #явигре #разбудименяв420, #f57, #f58, відтак з ним контактує один з кураторів. Після того як дитина долучилася до спільноти, їй надходять повідомлення із завданнями. 

Синій кит — гра з подвійними обличчями: куратори вдають із себе хороших друзів, яким можна розповісти про всі свої проблеми, вони надсилають музику, відео й дописи і водночас наштовхують підлітків на виконання божевільних завдань. 

Цей  моторошний  квест триває 50 днів, після проходження всіх рівнів очікує перемога — свобода від тривог, підліткового занепокоєння й проблем. На жаль, учасники гри навіть не здогадуються, що наприкінці вони повинні зробити складний вибір: учинити суїцид або зі страхом очікувати, що в будь-який момент організатори можуть знищити всю його / її родину. 

Інформацію про рідних куратори довідуються під час спілкування з дітьми, а місце проживання — за IP-адресою. Організатори таких “груп смерті” досвідчені в галузі психології, вони знають, де шукати болючі точки підлітків. А ті навіть не здогадуються, що насправді впливові “друзі” можуть перебувати за тисячі кілометрів й свої погрози ніяк не зможуть виконати. 

Першого ж дня куратори починають спілкуватися з дітьми, довідуються про їхні проблеми й страхи, а також беруть контактні дані (якщо підліток відмовляється давати номер телефону й адресу, він не перейде на наступний рівень). Згодом куратори починають маніпулювати дитячою свідомістю: спілкуються на теми суїциду, кидають дописи й відео, що травмують психіку. 

Наступний рівень  —  намалювати  лезом кита на руці. Головна умова — кожне таке “домашнє завдання” знімати на відео. Усього їх 50. Останнє — самогубство, яке потрібно зафіксувати на камеру в режимі online.

“Відомо, що фанати таких спільнот називають себе китами, бо тварини асоціюються в них зі свободою. На особистих сторінках усіх шанувальників “моря китів” і “тихих будинків” містяться відео або малюнки з китами, що літають”, — повідомили в Департаменті кіберполіції України.

Створюють та розвивають «групи смерті» заради грошей: на тіньовому сегменті анонімно поширюють заборонений контент і продають його за чималі кошти.

Жертви “синіх китів”

У лютому 2017 небезпечна гра проникла і в Івано-Франківськ. Про це на сторінці фейсбуку розповіла керівниця сектору молодіжної превенції ГУ НП в Івано-Франківській області підполковниця поліції Алла Бойчук. Тоді до ігор приєдналося семеро івано-франківських підлітків віком 13-15 років. Троє були учасниками закритої групи, про одну з них в поліцію повідомили лікарі. Медики звернули увагу на дивні порізи на руках своєї пацієнтки.

“До нас зателефонували з лікарні й повідомили, що в них лежить дівчинка, на руці якої вирізано напис «Синій кит, 10.02, 4.20». Ми зрозуміли, що це відповідає умовам мережевої гри “Синій кит”, що поширена в соцмережі “ВКонтакте” і призводить підлітків до самогубства,  —   розповіла  Алла Бойчук.  —  Зустрілися з дитиною наступного дня, дівчинка виписувалася, і ми запросили її разом з мамою на розмову”.

Як з’ясували згодом, у дівчинки конфлікти з мамою через вітчима. Дитина докладно розповіла про гру, давно нею цікавилася і якраз вступила в спільноту. Порізи на руках пояснила умовами гри. Дівчинка запевняла, що не має наміру покінчувати із життям, але була дуже агресивна, імпульсивна, постійно говорила, що ненавидить людей. Поліцейські порекомендували, щоб з дівчинкою попрацювали психологи, тому маму з дочкою скерували до фахівців, які допомогли вирішити проблему.

Завдяки розмові зі школяркою поліцейські розшукали ще шістьох неповнолітніх франківців, які були учасниками гри “Синій кит”, а також вийшли на дівчину, яка була кураторкою їхньої групи. Вона щодня надсилала учасникам гри інструкції і приймала фото- та відеозвіти про їх виконання. 4.20 — час, коли учасники гри повинні виходити на зв’язок, щоб отримати завдання та інструкції. 

“Ми передали дані в кіберполіцію, і сторінки заблокували, — зазначила керівниця ювенальної первенції. — Сторінку дівчинки, яка мала порізи на руках, заблокувала сама спільнота через 40 днів після реєстрації. Ми з’ясували це, коли вивчали її сторінку. Дівчина не виконала умов гри, за це автоматично блокують акаунт”. 

За словами Алли Бойчук, усі діти з Івано-Франківська, які приєдналися до смертельно небезпечної гри, з благополучних сімей, добре вчаться, ерудовані, цікавляться літературою, музикою, кіно. Одна з них навчається в елітній школі міста. 2017 року організаторів груп не знайшли, проте їхні  акаунти заблокували. 

З трьома “с”:  без сну, спокою й зі стресом

Найбільший тиск на підлітка куратори здійснюють за допомогою нічного спілкування, депресивної музики й суїцидальних текстів. Програма “Народна прокуратура” натрапила на контент, який о 4:20 транслюють дітям. Побачене шокує. На відео — спотворена ікона, криваві сцени та психоделіка. Так занурюють підлітка у вир окультних міфів. Це свідчить про роботу професіоналів, які довго готували подібну технологію.

Куратори щоразу вигадують нові моторошні рівні, серед них: “зникни на 24 години”, коли дитина не ночує вдома, “біжи або помирай” —  завдання, де потрібно перебігти вулицю прямісінько перед машиною й обов’язково зняти це на відео. 

Дитину щоранку підіймають о 04:20. П’ятдесят діб дитина без нормального сну. Коли ж прокидається, то має дивитися різні жахіття та слухати депресивну музику, інакше для неї гру завершено. Такий час організатори обрали недаремно.

“У цей час мозок спить, навіть якщо дитина прокинулася. І саме тоді їй підсувають спеціальну музику, що налаштовує на певний лад, і дають якесь завдання. Запрограмувати в цей час дитину найпростіше”, — пояснює психологиня Тетяна Чорна, яка працює з потенційними самогубцями і жертвами “Синього кита”.

У матеріалі “Інтернет-ігри ніколи не стають справжньою причиною суїциду підлітків”  сімейна психологиня та гештальт-терапевтка Світлана Паніна пояснює, що серйозні проблеми з психікою й, зокрема, підліткова депресія виникають не через такі ігри, а через погані стосунки з батьками, цькування в школі чи в інтернеті:

“А вже якщо в дитини проблеми з психікою, то не важливо, що її підстібне [до самогубства]. І інтернет-ігри, по суті, ніколи не справжня причина суїциду в підлітків”, — пояснює психотерапевтка.

Світлана Паніна розповідає, що необхідно  бити на сполох, якщо дитина проводить у мережі понад три години, мовчазна, має поганий апетит, не проявляє інтересу до життя та не захоплюється нічим, окрім інтернету. 

Тримати руку на пульсі

На сьогодні в Івано-Франківській області не зафіксовано нових випадків гри “Синій кит” чи її аналогів, повідомляють у кіберполіції Прикарпаття. Найбільша залежність підлітків від таких віртуальних ігор була 2017 року. Однак питання безпеки в інтернеті завжди актуальне. Експерти з кіберполіції рекомендують батькам приділити більше уваги психологічному стану дитини й вчасно зауважити підліткові проблеми:

  • Перевіряти шкірні покриви дитини на наявність пошкоджень та в разі їх виявлення з’ясовувати обставини, за яких вони з’явилися. Особливу увагу звертати на пошкодження у формі кита.
  • Перевіряти акаунти дитини в соціальних мережах та групи, користувачем якої вона є, стежити за спілкуванням у приватних чатах, однак робити це за згодою та в присутності дитини. Для цього необхідно мати відповідний рівень довіри, більше спілкуватися й проводити час разом. 
  • Звертати увагу на коло спілкування дитини.
  • Намагатися зайняти вільний час дитини спортивними або культурними гуртками.
  • Обов’язково контролювати, які фото- та відеофайли є в гаджетах дитини.
  • Встановлювати функцію “батьківський контроль” на всіх гаджетах дитини, попередивши її про це.

Матеріал опубліковано в рамках програми Media Emergency Fund, яку реалізує Львівський медіафорум, за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки у рамках Transition Promotion Program. Погляди, викладені у цьому матеріалі, належать авторам і не відображають офіційну позицію МЗС Чеської Республіки.

Журналістка: Мар’яна Гнот

Дизайнерка: Яна Букреєва

А щоб у твоєму житті було більше Глузду —підписуйся на наш телеграм-канал.

Наші партнери