ГЛУЗД

Ми розповідали тобі про небезпеку, що чатує в інтернеті на дорослих і на дітей. У сьогоднішньому тексті про причинно-наслідкові зв’язки: чому діти стають учасниками смертоносних ігор та інших небезпечних маніпуляцій і як цьому запобігти.  Запитали в психологині, розповідаємо тобі.

Бути почутими

Історій, коли діти довіряють незнайомцям в інтернеті, підписуються на депресивні групи й намагаються самостійно вирішити свої проблеми, чимало. Зазвичай це діти без друзів, довіри до батьків, зі страхами й проблемами. Психологиня Уляна Семенюк розповідає, що впродовж чотирьох років роботи в благодійному фонді «Карітас» вона часто працювала з підлітками, які були схильними до суїциду.  

Фальшиві друзі

“2019 року до мене звернулася мама 16-річної Оксани (ім’я змінено) з проханням допомогти: у дівчини була схильність до суїциду, декілька разів намагалася порізати собі вени”.

Психологиня розповідає, що мама переглянула телефон Оксани й зауважила, що вона є учасницею депресивних груп російської соцмережі ВКонтакті.  Там були похмурі й депресивні дописи на кшталт «навіщо жити?». В одній з таких груп дівчинка мала віртуального друга. Насправді  ті, хто видавав себе за друзів, були адміністраторами спільноти і всіма силами спонукали дітей до рішення: «Якщо тобі складно в цьому світі, можна покращити свій стан».

“Це була пропозиція разом закінчити життя самогубством, в один і той самий день та час. Без сумніву, по той бік екрана сидів не підліток, а маніпулятор, який прагнув покерувати школяркою. Коли мама намагалася поговорити, дитина відмовлялася розповідати про групу і все заперечувала. Тоді ми спільно почали шукали способи, як розговорити дівчинку, чим їй допомогти. Зрештою, я провела кілька консультацій з Оксаною, а загалом наша робота тривала шість місяців”.

Під час розмов з психологом випливли всі підводні камені, що змушували підлітка шукати розраду на просторах інтернету. Дівчинка не мала друзів у школі, потерпала від булінгу (більше про булінг читай тут), у неї були складні стосунки з рідними: дідусь забороняв користуватися телефоном, змушував багато йому допомагати. 

“Усе це стало приводом для скандалів, Оксана не хотіла виконувати все те, до чого її змушували рідні. Вона знаходила позитив тільки в інтернеті та іграх”.

Лише згодом, після розмов з психологом, арттерапій, дівчинка змогла  вирішити певні внутрішні конфлікти й знайти друзів.

“Арттерапія — це вправи, які допомагають зрозуміти, що варто змінити у своєму житті. Коли діти зображують певний малюнок, то візуалізують проблему.
Окрім того, під час зустрічей ми обговорювали з Оксаною її проблеми та причини незадоволення життям”.

В історії дівчинки Уляна Семенюк дійшла висновку: найбільшою проблемою був брак довіри і взаєморозуміння, тиск з боку родини. 

Суїцид — це крик душі

Уляна Семенюк пояснює, що головна причина, чому підлітки намагаються вчинити суїцид,  —  це бажання бути почутими. 

Якщо їх не чують, коли вони агресивні та конфліктні, то підлітки можуть завдавати собі тілесних ушкоджень. Це крик душі. 

Серед небезпечних симптомів: підвищена тривожність, агресивність, поганий сон та апетит, страх залишатися на самоті, боязнь темноти. Зазвичай, тоді батьки зауважують у телефонах дітей ігри на зразок «Момо», тобто ті, що пов’язані із жахами.

“Дитина  розуміє, що такі ігри й групи негативно на неї впливають, однак цікаво подивитися, дослідити, що ж це таке. І врешті-решт… застрягає в цьому віртуальному світі, переконує себе, що за нею хтось ходить, прислуховується до звуків уночі. Здебільшого це трапляється з дітьми 8-15 років”.

Психологиня каже, що така втеча у віртуальний світ притаманна дітям з низькою самооцінкою, які відчувають, що їх не розуміють. Там вони шукають підтримки, компліментів, розради і знаходять їх.

Не сотвори собі кумира

Ще одна проблема — на просторах інтернету людина може вдягати різні маски. Наприклад, прикинутися зіркою популярного шоу. Їй довірятимуть, до неї прислухатимуться… У такі тенета потрапила наступна відвідувачка Уляни Семенюк.

“Півтора року тому в мене на консультації була 13-річна дівчинка, яка разом з бабусею дуже часто дивилася шоу «Битва екстрасенсів». Батько школярки випивав, мами не було, тому дитиною опікувалася бабуся.  Дівчинка підписалася в  інстаграмі на всіх чаклунів та екстрасенсів, проте ці сторінки вели не герої телешоу, а люди, які віддавали моторошні накази. Наприклад, уночі піти на залізничні шляхи й зробити фото…”.

Бабуся вірила в те, що дії внучки правильні і їй, без сумніву, необхідно довіряти.

“Незнайомці під виглядом екстрасенсів насаджували школярці шкідливі звички. Дівчинка почала прогулювати школу, розповідала, що на неї навели порчу, тому мусить виконувати всі вказівки, на що бабуся давала гроші. Я говорила з жінкою про те, наскільки небезпечне таке спілкування в інтернеті, проте вона була переконана, що внучка чинить правильно. 


Згідно з моєю методикою, дитина, схильна до суїциду, пише заяву-обіцянку про те, що вона цього не вчинить. На жаль, після того, як дівчинка написала це, більше не приходила. Тому я не знаю, як склалася її доля…”.

Довіра  —  ваше все…

Щоб дитина не потрапила під вплив «інтернет-друзів», Уляна Семенюк рекомендує встановлювати часові межі користування інтернетом. 

“Є різні програми для батьківського контролю, але перед тим як встановити цей додаток, важливо поговорити з дитиною, пояснити, що це заради її безпеки. Такі додатки — профілактика булінгу в інтернеті, підозрілих знайомств у соціальних мережах та сумнівних груп, але важливо пам’ятати і про особисті кордони. Переглядати приватні чати дитини варто після її згоди.


Батьки мають говорити: «Я тебе люблю, хвилююся за тебе, тому задля безпеки встановлюю програму батьківського контролю»”.

Психологиня рекомендує: коли діти ще малі, комп’ютер ставити в кухні, вітальні або прохідній кімнаті, щоб під час спілкування в інтернеті вони мали змогу порадитися зі старшими. Якщо є довіра, тоді діти будуть більше запитувати й самі розповідати. 

“Важливо, щоб батьки відповідали на запитання, які виникають у дитини. Не уникати теми, бо діти самі почнуть шукати відповіді. Також варто навчити їх додавати в друзі тільки знайомих, не реагувати на провокації агресивних осіб в інтернеті, не поширювати контактної інформації”.

Батькам необхідно постійно тримати руку на пульсі: якщо після сидіння за комп’ютером дитина агресивна й стривожена, замкнута, відмовляється відповідати на запитання  —  потрібно реагувати.

“Також важливо стежити за тим, що читає ваша дитина або які мультфільми / фільми дивиться. Рекомендую перед сном завжди ділитися емоціями, які були впродовж дня: позитивні й негативні. Таку вправу можна робити від маленького віку, тоді дитина розуміє, що батьки відкриті до спілкування”. 

Стань другом для своєї дитини

Уляна Семенюк пояснює, що випадки, коли дитина перестає розмовляти, шукає порадників в іграх та інтернеті, трапляються саме тому, що в сім’ї бракує довіри.

“За час моєї практики було чимало історій, коли батьки вчасно не звертали уваги на підліткові проблеми. Наприклад, дитина потерпала від булінгу, а мама про це навіть не здогадувалася… Коли ми з дитиною спілкувалися, виявилося, що однокласники вже 3 роки знущаються над нею. Коли школярка розповідала про це мамі, то отримала відповідь: «Одна школа, тому нікуди подітися». Після такого діалогу дитина перестала скаржитися і водночас довіряти рідним людям”.

Важливо завжди бути на боці своєї дитини. Часто трапляються ситуації, коли батьки, не з’ясувавши, одразу звинувачують своїх дітей. Тоді ті думають, що немає сенсу розповідати правду, якщо після цього ще й винуваті. Навіщо щось розповідати батькам, якщо вони цього не зрозуміють. Щоб була довіра, необхідно проводити з дитиною більше часу, враховувати її хобі, дивитися й обговорювати сімейні фільми.

Матеріал опубліковано в рамках програми Media Emergency Fund, яку реалізує Львівський медіафорум, за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки у рамках Transition Promotion Program. Погляди, викладені у цьому матеріалі, належать авторам і не відображають офіційну позицію МЗС Чеської Республіки.

Журналістка: Мар’яна Гнот
Дизайнерка: Яна Букреєва

А щоб у твоєму житті було більше Глузду —підписуйся на наш телеграм-канал.

Наші партнери