ГЛУЗД

Згідно із Законом України «Про захист персональних даних», розміщуючи свої дані в профілі соцмереж, людина добровільно й публічно дає згоду на доступ до них, відповідно, сама й несе за це відповідальність. Якщо просто, то кіберполіцейський не допоможе, коли тобі надзвонюватиме палкий шанувальник, якщо ти сам / сама написав /написала контактний номер на своїй сторінці в соцмережі. Але якщо ти маєш справу із шахраями, то обов’язково звернися в кіберполіцію.

Щоб не стати жертвою протиправних дій, не варто висвітлювати в соціальних мережах номер мобільного телефону, електронну пошту, повну дату народження або ж потрібно обмежити змогу переглядати їх. 

Щодо дати народження: публікація цієї інформації може зашкодити тобі, якщо ці цифри є твоїм паролем до банківської картки, електронної пошти чи соцмереж.

Серед небезпек у соцмережах:

  • Зламування сторінки

Це трапляється через нескладні паролі, які люди встановлюють на своїх сторінках. Зловмисники зламують їх та  надсилають друзям прохання про матеріальну допомогу на банківську картку чи мобільний номер телефону. 

Якщо ти отримав / отримала повідомлення схожого змісту зі сторінки когось із друзів, зателефонуй чи в будь-який інший зручний для тебе спосіб сконтактуй із другом / подругою, щоб з’ясувати: потребує допомоги  він / вона чи шахрай. 

  • Маніпуляції з персональними даними

У кіберполіції кажуть, що найчастіше до них звертаються люди, які розмістили у вільному доступі або ж передали третім особам свої паспортні дані. 

Задля своєї ж безпеки не надсилай фото паспорта чи будь-яких інших документів, що засвідчують особу, невідомим людям.

“Виробіть звичку раз на місяць змінювати паролі до своїх ресурсів. Пам’ятайте про момент ослаблення хватки собакою. Не чекайте дій на випередження у Вашу сторону. 


Не зберігайте важливі та особливо особисті дані в мережі, а також не передавайте їх через мережу. Все передане Вами осідає на серверах. Використовуйте спеціальні шифрувальні програми для зберігання особистих даних у себе вдома. Пам’ятайте, що можливо, сьогодні це не так важливо, але Ви не знаєте, що станеться з Вами через рік, три, п’ять і яку цінність матимуть тоді ці дані. 


Що ж стосується захисту від створення Вашого профілю — можна користуватися приватними вкладками без збереження тимчасових файлів cookies, які і фіксують всі ваші дії в мережі, а також встановити плагін зміни IP-адреси. У такому випадку результати Вашого пошуку не будуть раз у раз вилазити на різних сайтах у вигляді нав’язливої реклами”,  —  радить автор книги “Техногенна м’ясорубка або антитрансерфінг” Андрій Анохін.

Відповідальність за кіберзлочини передбачено 16 розділом Кримінального кодексу України.

Якщо твої персональні дані використали без згоди, звертайся до кіберполіції.

Якщо ти став / стала жертвою кіберзлочину  —  телефонуй за номером: 044 290 01 10. На офіційному сайті Кіберполіції, у розділі “Контакти”, є карта, де можна обрати свій регіон і побачити контактний номер потрібного відділення кіберполіції. 

Мешканці Івано-Франківської області можуть телефонувати за номером: 099 350 43 27.

Матеріал опубліковано в рамках програми Media Emergency Fund, яку реалізує Львівський медіафорум за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки в рамках Transition Promotion Program. Погляди, викладені в цьому матеріалі, належать авторам і не відображають офіційної позиції МЗС Чеської Республіки.

Журналістка: Оленка Гелетюк

Дизайнерка: Яна Букреєва

А щоб у твоєму житті було більше Глузду —підписуйся на наш телеграм-канал.

Наші партнери