ГЛУЗД

У вересні в комбінованому форматі (онлайн та офлайн) стартував 18 Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA, який триватиме до кінця грудня. Цьогорічна тема — “Повне одужання”. 10 жовтня в межах фестивалю коломийський кіноклуб “Обскура” спільно з Молодіжною організацією “СТАН”, яка є регіональним партнером фестивалю, організували перегляд фільму “Невидимі”.

На показі стрічки була присутня режисерка зі Словаччини Майя Мартіняк. Вона працювала менеджеркою на телебаченні, також займалася рекламою, але їй не вистачало творчості в роботі, тому вирішила зайнятися документальними фільмами.

“Стрічка “Невидимі” — це мій дебют. Вона про внутрішні травми жінок. Тут показано історії трьох пологів у різних країнах”, — каже Майя Мартіняк.

Режисерка хоче донести, що жінки можуть зазнавати різних травм, пов’язаних з народженням дитини, і не тільки фізичних. У стрічці показано практику різних країн. У Словаччині, Україні, Польщі та Чехії вона схожа. Також показано Данію, практика якої подібна з північними країнами, але там велику роль відіграють акушерки. Вони стараються сприяти природним пологам, мають більше часу, щоб підтримати жінку. У нашій системі проблема полягає в тому, що медичний персонал має дуже багато роботи, перебуває в стресі і не має достатньо часу, щоб потурбуватися про породіллю. Тут існує думка, що здорова дитина — це вже хороший результат пологів. Цього не достатньо, бо також потрібні здорові матері, і не тільки фізіологічно, а й емоційно. 

“Я чула багато негативних історій від жінок, тому захотіла глибше дослідити цю тему і почала спілкуватися з професіоналами. Не можу спостерігати жорсткість щодо жінок, тому вирішила робити кроки, щоб це змінити. Мій інструмент — це фільми. Над стрічкою “Невидимі” я працювала 7 років”, — додає Майя Мартіняк.

Після перегляду присутні мали змогу поспілкуватися з режисеркою, серед них була акушерка-гінекологиня Коломийського полового, жінки, які народжували, та ті, хто цікавиться темою. 

У межах Мандрівного міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA в Коломиї заплановано показати ще три фільми до кінця грудня, “Мій інший син”, “Щось прекрасне лишилося позаду”, “Малий Самді”, тому стежте за нашими анонсами.

Журналістка: Тетяна Грабна
Фотографка: Діана Риндич


А щоб у твоєму житті було більше Глузду — підписуйся на нас у телеграмі чи вайбері.

Наші партнери